moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie pudrujmy, tylko reformujmy!

Już nawet szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej generał brygady Adam Duda przyznaje, że kierowana przez niego instytucja wymaga reformy i powinna zostać przekształcona w nowy podmiot. Generalnie się z tym zgadzam, z jednym ale. Inspektorat nie powinien zostać przekształcony lub zreformowany, a zastąpiony zupełnie nowym tworem.

Niewielka różnica? Fundamentalna! Dwa lata temu na łamach portalu polska-zbrojna.pl ukazał się mój felieton pt. „Modernizacja kontra biurokracja”, w którym pisałem, że proces unowocześnienia naszej armii hamują oficerowie i pracownicy wojska tkwiący od dekad na tych samych stanowiskach i w tych samych instytucjach. Pisałem wówczas, że do mistrzostwa opanowali oni sztukę przekładania papierów z kupki na kupkę. Tekst wywołał dyskusję, a szef Inspektoratu Uzbrojenia MON nie krył oburzenia. Dla jasności, nie mam do niego żalu za parę niemiłych słów skierowanych pod moim adresem i telefonów do przełożonych. Zachował się wówczas jak typowy „szef”, który broni swoich podwładnych przed kimś z „zewnątrz”. A to, że wyraźnie napisałem, iż mam na myśli jedynie część, a nie wszystkich pracowników i oficerów IU? Cóż, okazało się to mało istotne.

Wracam do tego felietonu, ponieważ temat Inspektoratu Uzbrojenia, a dokładniej ocena jego działalności, jest jednym z motywów opracowanego przez MON audytu. Prawdę mówiąc, nie czekam z niecierpliwością na ujawnienie wyników kontroli. Nie spodziewam się bowiem większych niespodzianek. To, co mogłoby być taką niespodzianką, czyli np. nazwiska skorumpowanych urzędników, i tak pozostanie tajne, bo trafi do prokuratury.

Nikogo przecież nie zaskoczy uwaga, że programy modernizacyjne nie były realizowane – mówiąc eufemistycznie – tak jak należy. Nie będę ukrywał, że nie czułem odrobiny satysfakcji, gdy na spotkaniu z dziennikarzami w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej minister Antoni Macierewicz jako przykład ciągnących się z niezrozumiałych przyczyn w nieskończoność postępowań wskazał zautomatyzowane systemy dowodzenia klasy BMS. O tym, że armia „kupuje” BMS od siedmiu lat pisałem na łamach „Polski Zbrojnej” wielokrotnie. W 2010 roku wojsko zorganizowało aż trzy ćwiczenia, podczas których testowało wszystkie dostępne wówczas w kraju – bo sprzęt miał być z Polski – rozwiązania. Armia jasno wskazała, co spełnia jej oczekiwania. Mimo to nie podpisano stosownej umowy.

Wielokrotnie też pisałem o tym, że zdecydowanie musimy naprawić (dyplomatyczniej „ulepszyć”) system kupowania nowego sprzętu i uzbrojenia, w tym instytucje za to odpowiedzialne. W środę w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu odbyła się, organizowana przez dziennik „Rzeczpospolita”, debata poświęcona innowacyjności Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Poza osobami ze ścisłego kierownictwa PGZ, z prezesem Arkadiuszem Siwko na czele, wziął w niej udział również obecny szef Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Ku mojemu zaskoczeniu, gen. Adam Duda mówił w swoim wystąpieniu o bolączkach funkcjonującego dziś systemu zakupów dla wojska. Przyznał on, że kierowana przez niego instytucja wymaga reformy i że powinna zostać przekształcona w nowy podmiot. Wreszcie! Chciałoby się rzec.

W jednym jednak nie zgadzam się z generałem Dudą. Inspektorat nie powinien zostać przekształcony lub zreformowany. W mojej ocenie powinien on zostać zastąpiony zupełnie nowym tworem. Dlaczego? Bo naprawa musi być fundamentalna. Tylko nowa, tworzona od podstaw, instytucja, w której przeprowadzony zostanie od podstaw proces rekrutacji, będzie czystą, nieskażoną kartą. Inaczej, możemy mieć do czynienia jedynie z przypudrowanym na nowo „noskiem”.

Ktoś powie, ale przecież w ten sposób stracimy doświadczonych ludzi pracujących obecnie w Inspektoracie? A kto mówi, żeby ich wszystkich zwalniać? Zwariowaliście?! Najlepsi pracownicy i żołnierze z Inspektoratu muszą zostać w szeregach armii, bo strata ich doświadczenia byłaby kardynalnym błędem.

Nie wiem, czy Inspektorat Uzbrojenia MON powinna zastąpić Agencja Uzbrojenia. Wszystko zależy od jej umocowania prawnego w systemie zakupów sprzętu i uzbrojenia oraz planowanego stopnia jej centralizacji. Jakakolwiek instytucja pojawi się jednak w miejsce Inspektoratu, musi być organizacyjnie i etatowo w stanie udźwignąć swoje zadania.

Krzysztof Wilewski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1459063080
Panie Krzysztofie przysparza Pan dużo splendoru PZ - gratulacje i radość !!!
98-02-6F-9F
~olo
1459057200
BRAWO !!!!!!! Panie Redaktorze kolejny b.dobry materiał - BRAWO !!!!!!!!
98-02-6F-9F
~Kasjer
1458993660
Każdy urzędnik, biurokrata będzie szanował pracę , bo chce się czuć potrzebny. Dla mnie przykładam nieudolności IU to odrzucenie po 2 letniej analizie części ofert na Wisłę ,bo nie byli członkami NATO. To można zrobić w 3 dni. p.s. Zakup nowych limuzyn dla rządu pokazuje , że jak się chce to można.
4D-A4-83-63

„Błękitni” lecą do Afganistanu
 
Szwedzki baypass przed „Orką”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Klucz do dobrych relacji
Artyleryjska interoperacyjność
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gotowi na misję
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Terytorialsi za oceanem
Z archiwum „Szarego”
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowe laboratorium WAT
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wrocław czeka na Amerykanów
The Army Enters the Frame
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pierwszy poległy pilot Września ’39
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kontenery dla Wisły
Gorące obrady NATO w Londynie
Leopardy na Podkarpaciu
Błyskawiczna reakcja
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kto zostawia ślady w sieci
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Trudna droga
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Razem się szkolą, razem walczą
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Paczki dla kresowiaków
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Polska pod kontrolą armii
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Los Polski naszym losem
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Amunicja i miny dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO