moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Zoom na proobronność” – konkurs

Ruszyła pierwsza edycja fotograficzno-filmowego konkursu dla uczniów klas mundurowych oraz członków organizacji paramilitarnych. – Liczymy na ciekawe zdjęcia z uroczystości i wizyt młodzieży na poligonach. Poza ujęciem tematu, liczyć się będą walory estetyczne i oryginalność – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON, organizatora konkursu.

To pierwsza edycja konkursu „Zoom na proobronność”. – Nasze Biuro powstało w ubiegłym roku. Od tego czasu wiele się działo. Razem z uczniami i członkami różnych stowarzyszeń uczestniczyliśmy w ich szkoleniu, w zajęciach i uroczystościach. Postanowiliśmy ogłosić konkurs fotograficzno-filmowy, bo wierzymy, że młodzież ma się czym pochwalić w tych dziedzinach. Chcemy także w ten sposób kreować i promować nowoczesne formy patriotyzmu, a nowe technologie, którymi w sposób profesjonalny posługują się dziś młodzi ludzie, nadają się do tego doskonale – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych. Dodaje, że konkurs ma być też formą kształtowania patriotycznych postaw oraz propagowania działalności osób zaangażowanych w upowszechnianie edukacji obronnej.

Przyślij zdjęcie ze szkolenia

Ogłoszony kilka dni temu konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach: zdjęcia i filmy. Prace, indywidualne lub zbiorowe, należy przesyłać do 11 kwietnia 2016 roku. – Osoba, która chce wziąć udział w konkursie, musi spełnić jeden podstawowy warunek. Każda zgłoszona praca musi poruszać tematykę proobronną, dotyczyć edukacji obronnej bądź wychowania patriotycznego – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura. Można więc przysłać zdjęcia ze szkoleń i uroczystości patriotycznych czy też filmy nakręcone w trakcie wojskowej zielonej szkoły lub podczas wizyty na poligonie. Poza samą treścią pracy dla jurorów liczyć się będą także walory estetyczne, znajomość warsztatu i oryginalność ujęcia tematu.


Choć konkurs trwa zaledwie od tygodnia, do Biura wpłynęły już pierwsze prace. Wśród nich ta zgłoszona przez Macieja Banacha z Jednostki Strzeleckiej im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” w Tymbarku. – To mój pierwszy udział w fotokonkursie. Namówił mnie do tego dowódca Strzelca. Zdjęcie, które wysłałem, ilustruje otwarcie ścieżki edukacyjno-turystycznej szlakiem partyzanckim z czasów II wojny światowej oraz odsłonięcie pierwszej na szlaku, ulokowanej na tymbarskim rynku, tablicy informacyjnej – mówi Maciej Banach.

Fotografie na wystawie

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 9 maja. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. –Najlepsze prace zostaną wykorzystane w działalności szkoleniowej, edukacyjnej i promocyjnej ruchu proobronnego – mówi Magdalena Rochnowska. Podczas planowanych w czerwcu Targów Proobronnych „Pro Defense” w Ostródzie jedną z imprez towarzyszących ma być wystawa fotograficzna. – Liczymy, że autorami znacznej części prezentowanych prac będą właśnie uczestnicy naszego konkursu – dodaje Rochnowska.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą dostarczyć prace pocztą elektroniczną na adres: biuroproobronne@mon.gov.pl lub pocztą do Biura (ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa). W obu przypadkach należy dołączyć informację zawierającą imię i nazwisko oraz dane teleadresowe twórcy, opatrzone dopiskiem „Zoom na proobronność”. Maksymalnie można przysłać cztery fotografie (w formatach JPG lub TIFF).

W przypadku filmów w treści e-maila należy przesłać link do strony zawierającej materiał konkursowy. Film może być nakręcony dowolną techniką i z użyciem dowolnych środków rejestrujących. Czas jego trwania nie może przekroczyć 20 min. Dozwolone formaty to DVD, MP4, AVI MKV i MOV. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz jego regulamin można znaleźć na profilu społecznościowym Facebook Biura do Spraw Proobronnych: facebook.com/proobronni.

To nie pierwszy tego rodzaju konkurs organizowany przez wojsko dla osób zaangażowanych w działalność proobronną. W pierwszej połowie ubiegłego roku Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej na jednym z portali społecznościowych zorganizowało Konkurs Fotograficzny „Wojsko? Lubię to!”. Jego celem był wybór zdjęcia prezentującego w najciekawszy sposób odpowiedź na pytania konkursowe: „Dlaczego jestem uczniem klasy o profilu wojskowym? „Bo to moja pasja”, „To szansa na rozwój”, „To wyzwanie”.

W konkursie wzięło udział kilkanaście szkół z całej Polski. Ze względu na duże zainteresowanie jego druga edycja została rozszerzona. Uczestnicy poza zdjęciami mogli też zgłaszać filmy nakręcone telefonem komórkowym. Konkurs zakończył się w lutym. Zwycięzcy – to uczniowie III klasy o profilu informatycznym z innowacją wojskową z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. W nagrodę pojadą we wrześniu na wojskową zieloną szkołę.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski, Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze


Trudna droga
 
Plan modernizacji marynarki wojennej
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Studenci w kryzysie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Czwarty rozbiór
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
GROM na kursie działań specjalnych
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wyzwania polskiej fotoniki
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Mroczne serce okupowanej Europy
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
T-72 strzelają na poligonie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Symbol zaklęty w dacie
Thin Blue Line
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Nowa spółka lotnicza PGZ
Obrona bez polityki
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Reserves Win Wars
Weterani w Żelaznej Dywizji
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Unwanted Treaty
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Klasy wojskowe po nowemu
Wołyńskie lwie serca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Wojsko wchodzi w kadr
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Spielberg’s Stars
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Jak Polacy wyzwalali Bredę
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Tyraliera terytorialsów
PESCO z polskim projektem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO