moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy rektor AON, przyszłej Akademii Sztuki Wojennej

Płk Ryszard Parafianowicz został nowym rektorem-komendantem Akademii Obrony Narodowej. Akt nominacji wręczył mu dzisiaj szef MON Antoni Macierewicz. – Jest godzien ponieść ciężar odbudowy AON – powiedział minister podczas uroczystości. Wkrótce uczelnia ma bowiem zostać przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej i dostosować swój program do potrzeb armii.


– Jestem przekonany, że sprosta pan temu zadaniu, a z szeregów Akademii pod pana kierownictwem wyjdą najwspanialsi oficerowie i przejmą tradycje tych, którzy tworzyli wojsko po roku 1918. Rząd RP i Ministerstwo Obrony Narodowej pokładają w panu wielkie nadzieje – stwierdził Antoni Macierewicz, podkreślając, że „powierza uczelnię żołnierzowi nowego pokolenia, który całym swoim wychowaniem, dorobkiem, determinacją, ale także odpornością na przeciwności losu udowodnił, że jest godzien ponieść ciężar odbudowy Akademii Obrony Narodowej”. – Tradycja rodzinna, żeby wykonywać zadania bardzo dobrze, nigdy się nie poddawać i zawsze służyć Polsce, będzie mi przyświecała w tym zadaniu, które mi pan minister powierzył – zapewnił nowo mianowany rektor-komendant. Uroczystość była połączona z awansem Parafianowicza. Dziś bowiem rektor-komendant AON został również mianowany na stopień pułkownika.

Nowy rektor-komendant jeszcze dziś spotkał się z kadrą kierowniczą i naukową swojej uczelni. – Po raz pierwszy w AON znalazłem się w 1996 roku. Od tego czasu zmieniało się wiele, ale o uczelni zawsze wyrażałem się w sposób bezwzględnie pozytywny – powiedział podczas spotkania. – Nie spodziewałem się, że pojawię się w murach Akademii w tej roli – dodał.

Płk Ryszard Parafianowicz zastąpił na stanowisku rektora-komendanta płk. prof. dr. hab. Dariusza Kozerawskiego, który kierował AON przez 22 miesiące. Nowy rektor jest z uczelnią związany od 1996 roku. W 2014 roku ukończył studia doktoranckie. Od 2006 roku był dowódcą 3 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego, a od 2008 – szefem wojsk inżynieryjnych Śląskiego Okręgu Wojskowego. Jest autorem publikacji „Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie 1944–1952”.

W drodze do Akademii Sztuki Wojennej

Nominacja nowego rektora-komendanta to początek zmian, które mają wkrótce nastąpić w Akademii Obrony Narodowej. MON przygotowało projekt ustawy, który ma przeformować uczelnię w Akademię Sztuki Wojennej. W uzasadnieniu napisano, że podstawowym celem ASW ma być „zapewnienie polskiej armii nowoczesnych studiów strategicznych” i ma ona spełniać istotną rolę w „systemie przygotowania i doskonalenia kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego”.

Zadaniem nowo powstałej uczelni wojskowej będzie również „kształcenie osób cywilnych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego”. Ponadto akademia ma być „ośrodkiem eksperckim prowadzącym badania (diagnozy, analizy, kwerendy, syntezy) na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej w wybranych częściach świata”. Jak podkreślają autorzy projektu, „podjęte działania przygotują Akademię do realizacji nowych zadań i wyzwań wynikających z potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniających osiągnięcia polskiej i światowej sztuki wojennej”.

O zmianach, które mają zajść na wojskowych uczelniach, już na początku marca dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej podkomisji obrony narodowej. Prof. Wojciech Fałkowski, który w MON odpowiada za szkolnictwo wyższe, poinformował wówczas posłów, że celem reform jest rozwój i podnoszenie poziomu dydaktycznego w placówkach. Wiceminister podkreślał, że Akademia Obrony Narodowej „powinna realizować program edukacyjny dostosowany do potrzeb armii, pełnić funkcję wojskowego ośrodka analitycznego, a także w większym niż do tej pory stopniu wpływać na kształtowanie postaw patriotycznych wśród żołnierzy”.

Zmiany mają między innymi doprowadzić do zmniejszenia liczby studentów cywilnych przyjmowanych do wojskowej szkoły. – Dziś AON ma 7314 studentów cywilnych na studiach I stopnia. I nie ma ani jednego studenta wojskowego. Liczba studentów wojskowych musi ulec zwiększeniu – mówił prof. Fałkowski. Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że zmniejszenie liczby cywili będzie równoznaczne z obcięciem subwencji, którą uczelnia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister zapewnił jednak, że w związku z tym resort obrony dostarczy akademii środki, które pozwolą jej funkcjonować.

Akademia Obrony Narodowej powstała w 1990 roku na bazie Akademii Sztabu Generalnego. Kształci zarówno kadrę dowódczą Wojska Polskiego, jak i cywilnych studentów. Działalność dydaktyczna uczelni obejmuje studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe oraz kursy doskonalące.

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Student AON
1459149420
Za wszystko zapłaci student w czesnym.
B7-24-63-0F
~szkoda gadac
1459018800
Zmiana nazwy to jakieś nieporozumienie! Po co to komu? Temu co prowadzi punkt z pieczątkami? Tylko reforma - dogłębna!
81-E5-CA-4F
~wojskowy
1459018320
RESTRUKTURYZACJA TAK! ELITARNOŚĆ TAK! ZMIANA NAZWY = NIE!! To przecież ogromny koszt! od 'papieru firmowego' przez pieczątki, banery, strony - wszystko. Kto za to zapłaci? Fatalny pomysł.
81-E5-CA-4F

Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kabina do zadań specjalnych
Bohaterska obrona wzgórza 385
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Defender 2020: Symulator Pioruna
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Aviation Detachment” w Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zamek na poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ryzykowne remedium
A więc wojna...
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Październik pod znakiem Tallboya
Szybciej do wojska
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ku czci roku 1918 i 1920
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybsza droga do armii zawodowej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zostań studentem ASzWoj
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Trenują, aby szkolić innych
Defendery 2020: RobUV
Wojsko przeciw wirusowi
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kraken dla Kormoranów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Promocja oficerska w AWL
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dekady za wcześnie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO