moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany przy sterze u górali w Kłodzku

Żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku pożegnali swojego dowódcę ppłk. dypl. Artura Dziadułę. Obowiązki dowódcy przyjął zastępca mjr dypl. Piotr Rupa.

W czasie uroczystego apelu w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP) płk. dypl. Zenona Brzuszki oraz zaproszonych gości żołnierze 22 bpg pożegnali dowódcę podpułkownika Artura Dziadułę, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Kłodzko został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Lądowych.

W uroczystości, która odbyła się 30 marca, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych regionu, dowódcy jednostek wchodzących w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, komendanci i dyrektorzy instytucji wojskowych oraz byli żołnierze i dowódcy związani z jednostką.

Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 22 kbpg oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ustępujący przekazał także przechodni karpacki kełef, który jest symbolem huculskej władzy dowódczej, podobnie jak ciupaga podhalańska. Dowódca 21 BSP w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki za wzorową i pełną zaangażowania służbę. Powiedział: – Pułkownik Dziaduła zawsze imponował swoją wiedzą, doświadczeniem i lojalnością, tak wobec przełożonych, jak i podwładnych. To bardzo ważna cecha, bo dobrym dowódcą się jest wtedy, gdy się patrzy na swoich podwładnych, na ich potrzeby, ale i również realizuje zadania postawione przez wyższych przełożonych.

Obejmujący obowiązki mjr dypl. Piotr Rupa zapewnił, że batalion nie zwolni tempa i dalej utrzyma wysoki poziom dyscypliny szkoleniowej.

Pułkownik dypl. Artur Dziaduła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którą ukończył w 1991 roku. Losy wojskowe pułkownika związane były głównie z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Służbę w szeregach podhalańczyków rozpoczął w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, gdzie zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe. W 2000 roku ukończył Akademię Obrony Narodowej i rozstał się ze strukturami 21 BSP obejmując tym samym posadę szefa sekcji, a następnie szefa sztabu w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Jednak po 4 latach pułkownik Dziaduła powrócił do 5 batalionu strzelców podhalańskich, gdzie objął stanowisko z-cy dowódcy. W latach 2009/2010 brał udział w VI zmianie PKW w Afganistanie. Po rozstaniu się z 5 batalionem pułkownik rozpoczął służbę w dowództwie brygady na stanowisku szefa sekcji, a w czerwcu 2013 roku objął stanowisko dowódcy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, które piastował aż do dnia 30 marca 2016 roku.

Batalion pod dowództwem pułkownika był silnym ogniwem brygady. Żołnierze z kłodzka w tym okresie byli zauważani i chwaleni nie tylko w brygadzie, ale także w Wojskach Lądowych. Warto przypomnieć, że w zawodach użyteczno-bojowych plutonów zmechanizowanych wojsk lądowych żołnierze z kłodzka systematycznie, z roku na rok, uzyskiwali coraz lepsze lokaty, by w końcu w 2015 roku sięgnąć po złoto. Górale z kłodzka brylowali też w sporcie. Odnosili zwycięstwa w licznych zawodach, a w ogólnej klasyfikacji nigdy nie opuszczali brygadowego podium. Żołnierze pułkownika Dziaduły brali też wielokrotnie udział w ważnych ćwiczeniach i szkoleniach, nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Zdobyli miedzy innymi odznakę sprawności jednostek wojsk górskich w Niemczech w 2015 r. oraz szkolili się wspólnie z żołnierzami zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej w Czechach.

Tekst kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: szer. Ireneusz Panasewicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy weterani i książę Harry
 
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
GROM Challenge
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
„Górale” zdobywają miasto
Nowy wiceminister w MON
Agresja sowieckiego kolosa
Moje serce należy też do Indii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Brawurowa ucieczka „Orła”
Umowa na Feniksy
Oko na Europę
Terytorialsi na wysokościach
Dead to the World
W Indiach mieli swój drugi dom
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cienka niebieska linia
Groźny jak Tallboy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Modernizacja starów 266
Klasy wojskowe po nowemu
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wraca do Łomży
Rozpoczynamy nową erę
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Samochód do desantowania
Nowa misja i nowy sprzęt
Selekcja w pigułce
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polska nie pozostanie osamotniona
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Z maratonu programowania do wojska
Skok na lotnisko
Polscy nurkowie na Islandii
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pamięć o tragedii
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zapal lampkę bohaterom Września’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO