moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany przy sterze u górali w Kłodzku

Żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku pożegnali swojego dowódcę ppłk. dypl. Artura Dziadułę. Obowiązki dowódcy przyjął zastępca mjr dypl. Piotr Rupa.

W czasie uroczystego apelu w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP) płk. dypl. Zenona Brzuszki oraz zaproszonych gości żołnierze 22 bpg pożegnali dowódcę podpułkownika Artura Dziadułę, który po trzech latach dowodzenia jednostką i Garnizonem Kłodzko został wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe w Centrum Operacji Lądowych.

W uroczystości, która odbyła się 30 marca, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych regionu, dowódcy jednostek wchodzących w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, komendanci i dyrektorzy instytucji wojskowych oraz byli żołnierze i dowódcy związani z jednostką.

REKLAMA

Głównym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru 22 kbpg oraz podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ustępujący przekazał także przechodni karpacki kełef, który jest symbolem huculskej władzy dowódczej, podobnie jak ciupaga podhalańska. Dowódca 21 BSP w swoim wystąpieniu podziękował zdającemu obowiązki za wzorową i pełną zaangażowania służbę. Powiedział: – Pułkownik Dziaduła zawsze imponował swoją wiedzą, doświadczeniem i lojalnością, tak wobec przełożonych, jak i podwładnych. To bardzo ważna cecha, bo dobrym dowódcą się jest wtedy, gdy się patrzy na swoich podwładnych, na ich potrzeby, ale i również realizuje zadania postawione przez wyższych przełożonych.

Obejmujący obowiązki mjr dypl. Piotr Rupa zapewnił, że batalion nie zwolni tempa i dalej utrzyma wysoki poziom dyscypliny szkoleniowej.

Pułkownik dypl. Artur Dziaduła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którą ukończył w 1991 roku. Losy wojskowe pułkownika związane były głównie z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Służbę w szeregach podhalańczyków rozpoczął w 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, gdzie zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe. W 2000 roku ukończył Akademię Obrony Narodowej i rozstał się ze strukturami 21 BSP obejmując tym samym posadę szefa sekcji, a następnie szefa sztabu w 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Jednak po 4 latach pułkownik Dziaduła powrócił do 5 batalionu strzelców podhalańskich, gdzie objął stanowisko z-cy dowódcy. W latach 2009/2010 brał udział w VI zmianie PKW w Afganistanie. Po rozstaniu się z 5 batalionem pułkownik rozpoczął służbę w dowództwie brygady na stanowisku szefa sekcji, a w czerwcu 2013 roku objął stanowisko dowódcy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, które piastował aż do dnia 30 marca 2016 roku.

Batalion pod dowództwem pułkownika był silnym ogniwem brygady. Żołnierze z kłodzka w tym okresie byli zauważani i chwaleni nie tylko w brygadzie, ale także w Wojskach Lądowych. Warto przypomnieć, że w zawodach użyteczno-bojowych plutonów zmechanizowanych wojsk lądowych żołnierze z kłodzka systematycznie, z roku na rok, uzyskiwali coraz lepsze lokaty, by w końcu w 2015 roku sięgnąć po złoto. Górale z kłodzka brylowali też w sporcie. Odnosili zwycięstwa w licznych zawodach, a w ogólnej klasyfikacji nigdy nie opuszczali brygadowego podium. Żołnierze pułkownika Dziaduły brali też wielokrotnie udział w ważnych ćwiczeniach i szkoleniach, nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Zdobyli miedzy innymi odznakę sprawności jednostek wojsk górskich w Niemczech w 2015 r. oraz szkolili się wspólnie z żołnierzami zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej w Czechach.

Tekst kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: szer. Ireneusz Panasewicz

dodaj komentarz

komentarze


Most do współpracy
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Informacja Prasowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Response to Emergency
Prezydent Duda jedzie do USA
Groty z granatnikiem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wyjątkowy CWIX
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Wojsko przeciw wirusowi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kim przekracza granice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wyzwania polskiej prezydencji
Z menażką na wakacje
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
Fordy, a nie Nissany
Terytorialsi nie stracą dodatku
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Współzawodnictwo rozwija
Kajmany na gąsienicach
Ogromne zainteresowanie Soną
Testament Polski Walczącej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Nowe karabinki dla specjalsów
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Ofensywa Tuchaczewskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Poprady dla zawiszaków
Prezydent z wizytą w Drawsku
Weterani w pasiece
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ubiory ochronne z Maskpolu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Powstaną kolejne strzelnice
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO