moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Natarcie w nocy

Kadeci Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych na zajęciach z taktyki poznawali tajniki dowodzenia drużyną w walce w nocy.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych przygotowuje żołnierzy na potrzeby korpusu podoficerskiego w Narodowych Siłach Rezerwowych. 25 żołnierzy służby przygotowawczej zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do dowodzenia drużyną, załogą. Kadeci to żołnierze o specjalności wojskowej dowódczej i ratownik medyczny. Rozpoczęli szkolenie 2 lutego, a zakończą naukę 30 czerwca. Szkolenie dla żołnierzy służby przygotowawczej do NSR na potrzeby korpusu podoficerskiego to jedno z dwóch realizowanych w 2016 roku w SPWLąd w Poznaniu. W sumie przeszkolonych zostanie 50 ochotników.

Szkolenie przechodzi 15 ratowników i 10 przyszłych dowódców. Ratownik medyczny w wojsku to wyspecjalizowany żołnierz, który udziela świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia na polu walki. Dowódca natomiast to osoba stojąca na czele żołnierzy, organizuje działania bojowe podległych żołnierzy oraz dowodzi nimi w walce.

Zajęcia z taktyki pozwalają najlepiej sprawdzić wyszkolenie, zgranie oraz predyspozycje dowódcze przyszłych dowódców. Na poligonie żołnierze zdobywają wiedzę i doświadczenie niezbędne do dowodzenia. To również na poligonie jest miejsce i czas na popełnianie błędów.

Zajęcia z taktyki rozpoczęły się w godzinach wieczornych na poligonie w Biedrusku. Kierownik zajęć – sierżant Dariusz Różewicz, instruktor zespołu taktyki SPWLąd Poznań, wprowadził słuchaczy w sytuację taktyczną. Zajęcia z natarcia w warunkach ograniczonej widoczności oparte były o dynamiczne działanie żołnierzy w szybko zmieniającej się sytuacji taktycznej, która wymagała od ćwiczących szybkiego podejmowania decyzji i inicjatywy na polu walki. Przyszli dowódcy musieli przeprowadzić natarcie w nocy, odpowiednio reagować na działanie przeciwnika i działać w terenie otwartym. Każdy epizod działania podlegał omówieniu i ocenie. Warunki nocne charakteryzują się specyficzną problematyką działania. To, co w dzień wydaje się oczywiste i bardzo proste, w nocy jest problematyczne i wymaga dłuższego treningu w celu opanowania zagadnienia.

Kadeci przechodzą szkolenie przygotowawcze. Szkolenie realizowane jest w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych, a następnie kontynuowane będzie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego. Po jego zakończeniu kadeci mogą podpisać kontrakty - przydziały kryzysowe zgodne ze specjalnością wojskową w jednostkach wojskowych. Żołnierze będą szkolić się rotacyjnie w jednostkach Wojska Polskiego i pozostawać w dyspozycji na wypadek zagrożeń militarnych lub niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych) oraz uzupełnią obsadę jednostek wojskowych w przypadku kryzysu.

– Kadeci szkoleni są na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. To przyszli dowódcy i ratownicy. Zadaniem Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych jest przekazanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, niezbędnej do objęcia stanowisk w korpusie podoficerskim w NSR – mówi st. chor. sztab. Andrzej Woltmann, zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Tekst: chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Agresja sowieckiego kolosa
 
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Iranian Chess Game
Sprawdzają Brutusa
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Brawurowa ucieczka „Orła”
Thin Blue Line
Cienka niebieska linia
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Moje serce należy też do Indii
Wojsko wraca do Łomży
Jedna misja, jeden zespół
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Groźny jak Tallboy
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rozpoczynamy nową erę
Modernizacja starów 266
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Polscy nurkowie na Islandii
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Polscy weterani i książę Harry
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Chorwacki test polskich kadetów
Stalin czekał i kalkulował
Selekcja w pigułce
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Umowa na Feniksy
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Walka i dyplomacja
W Indiach mieli swój drugi dom
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Skok na lotnisko
Nowa misja i nowy sprzęt
Dead to the World
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polska nie pozostanie osamotniona
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pamięć o tragedii
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Modernizacja Sokołów
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO