moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowa stolica Polski na dużym ekranie

Jak mieszka się w mieście, w którym stacjonuje wojsko? Jak wyglądał ślub żołnierza w jednostce karnej? I co z Orzyszem ma wspólnego bohater filmu Pasikowskiego? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z dokumentu „Orzysz – wojskowa stolica Polski”. Obraz o mieście, którego wojskowe tradycje sięgają XVIII wieku, stworzyli filmowcy amatorzy. Premiera 24 kwietnia w Orzyszu.Autorzy filmu to adepci Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER. Orzysz poznali przy organizacji ekstremalnego „Biegu Tygrysa”. – Wtedy zaczęliśmy interesować się historią miasta, jednostkami wojskowymi, które w nim stacjonowały i stacjonują. Inspiracją były także rozmowy z mieszkańcami, którzy snuli barwne opowieści o tym, jak miasto wyglądało w latach 1945–1989 i jak jego wojskowy charakter wpływał na ich życie – mówi Łukasz Grzella, jeden z twórców filmu.

Przeniesieniem historii na duży ekran zajęli się filmowcy amatorzy. Za reżyserię odpowiadał Tomasz Formicki, za montaż i pracę kamery – Łukasz Grzella, scenariusz napisał Mateusz Kaim. Autorzy oddali głos byłym i obecnym żołnierzom, którzy służyli w różnych jednostkach wojskowych w Orzyszu. W filmie wypowiadają się również mieszkańcy miasta i uczniowie klas mundurowych z miejscowego liceum.

Jednym z najciekawszych wątków jest opowieść o jednostce karnej, która działała w Orzyszu w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Trafiali do niej żołnierze, którzy popełnili przestępstwo wojskowe albo naruszyli dyscyplinę. W jednostce panował obostrzony regulamin, żołnierze mieli forsowne zajęcia z taktyki, odbywali kilkudziesięciokilometrowe marsze i musieli pracować w miejscowej betoniarni. Ze względów bezpieczeństwa w ich karabinach rozwiercono komorę na naboje. – Chcieliśmy, by w naszym filmie wystąpiły osoby, które przeszły przez jednostkę. Kilka odmówiło. Stwierdzili, że to zamknięty etap ich życia i nie chcą do tego wracać – mówi Grzella. – Ale jeden z oficerów jednostki karnej, który mieszka dzisiaj w Holandii, sam się zgłosił do nas i zaoferował pomoc w realizacji filmu. Okazało się, że w jednostce karnej wziął ślub!

Słynna jednostka pojawia się także w filmie Władysława Pasikowskiego. Tytułowy Kroll jest bowiem straszony odesłaniem do Orzysza. Fragment obrazu Pasikowskiego autorzy dokumentu zamieścili również w swojej produkcji. Poza tym będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia wojskowych ćwiczeń, wyjazdów na poligon oraz uroczystości w jednostce. Autorzy nie zapomnieli też o współczesnym wojsku: 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 15 Batalionie Saperów i Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. – Pokazujemy materiały filmowe i zdjęcia z orzyskiego poligonu, manewry wojskowe oraz „Bieg Tygrysa” – opowiada Łukasz Grzella. – Wojsko pomogło nam, udostępniając poligon, na którym nagrywaliśmy część zdjęć.


Grupa PSWW HALLER film realizuje w ramach wolontariatu. Miłośnicy miasta stworzyli także stronę internetową www.wojskowastolicapolski.pl. – Robimy to nieodpłatnie dla Orzysza, jego mieszkańców i dla żołnierzy – mówi Łukasz Grzella.

Premiera filmu „Orzysz – wojskowa stolica Polski” odbędzie się 24 kwietnia o godz. 20.00 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Orzyszu. Wstęp jest bezpłatny. Prawdopodobnie film będzie pokazywany również w innych miastach Polski. Terminy projekcji zostaną podane na stronie www.wojskowastolicapolski.pl.

Orzysz związany jest z wojskiem od XVIII wieku. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z 1753 roku i dotyczą powstania pruskiego garnizonu. Po wojnie w Orzyszu służyli m.in. polscy artylerzyści i żołnierze poddziałów piechoty. Jednostka karna, słynna z dyscypliny i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, powstała w latach 70. Zlikwidowano ją w 1991 roku. Później stacjonowały tu m.in. 4 Brygada Kawalerii Pancernej i Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych. Dziś w Orzyszu znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego, stacjonują także żołnierze 15 Batalionu Saperów oraz część pododdziałów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: por. Edyta Kowalska

dodaj komentarz

komentarze

~Janek
1461299940
~gubin zlituj się! stolicą, a nie "stolicom", wojskową, a nie "wojskowom", o składni i interpunkcji nie wspomnę !
62-84-FC-B5
~gubin
1461256020
film pewnie dobry będzie a tak na marginesie może jest stolicom ale czy wojskowom, nie wiem, wiem ze do końca lat 90 tych był Gubin nawiekszy garnizon w naszym Kraju.
35-45-8A-3D

Innowacyjne rozwiązania dla wojska
 
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wojskowy Hot450Challenge
Not Contaminated With Routine
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Druga kadencja prezydenta Dudy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Kierunek: misja
Wojsko przeciw wirusowi
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej celowników z PCO dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Skok na głęboką wodę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polsko-amerykańska współpraca
Lato z czerwonym terrorem
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
W tym roku wojskowe święto bez defilady
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Cud Piłsudskiego
Hekatomba na Woli
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Łączność: fundament operacji specjalnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO