moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerna Brygada otworzyła koszary

Ponad 200 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych odwiedziło 1 Warszawską Brygadę Pancerną. Na uczestników Dni Otwartych Koszar czekały m.in. prezentacje wojskowego wyposażenia. Mogli też skorzystać z trenażera Cyklop, który służy do nauki i oceny dokładności strzelania. Najwięcej emocji wzbudził jednak czołg PT-91 Twardy.


W koszarach 1 Brygady w Warszawie Wesołej stawili się w piątek podopieczni szkół i przedszkoli m. in. ze stolicy oraz z Chotomowa. – Żołnierzy nie spotyka się na co dzień, a dla wielu dzieci to był pierwszy kontakt z wojskiem w ogóle. Warto więc było skorzystać z okazji i z bliska zobaczyć codzienne życie żołnierskie – podkreśla Gabriela Czachorowska, wychowawczyni trzeciej klasy ze szkoły w Chotomowie. Przygotowane dla dzieci atrakcje faktycznie budziły wielki entuzjazm. – To jest super wycieczka. Najbardziej podobało mi się strzelanie i to, że mogłem po raz pierwszy wejść do środka czołgu – mówi Kuba, uczeń III klasy szkoły podstawowej.Na młodych gości czekało bowiem urządzenie treningowe Cyklop, służące do nauki i kontroli celowania. Chętnych do sprawdzenia swoich strzeleckich umiejętności nie brakowało. Oddawali strzały z pozycji leżącej. Jednak jeszcze bardziej dzieci ożywiły się na widok Wozu Zabezpieczenia Technicznego oraz czołgu PT 91 Twardy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również wóz wojskowej straży pożarnej, do którego też można było wejść. Uczniowie przymierzali umundurowanie i zwiedzili zaplecze Wojskowej Straży Pożarnej. Przez chwilę mogli się nawetpoczuć jak strażacy, puszczając wodę z węża.Zwiedzanie zaczęli jednak od rozmów z żołnierzami patrolu saperskiego. Młodzi goście dowiedzieli się na czym polega praca saperów i do czego służy wykorzystywany przez nichpojazd specjalny Iveco Topola S. Uczniowie przyglądali się zamontowanemu w skrzyni ładunkowej pojemnikowi przeciwodłamkowemu, w którym przewożone są materiały niebezpieczne. Chętni mogliusiąść za kierownicą pojazdu. Potem, na placu apelowym, uczniowie obejrzeli kamizelki taktyczne, hełmy, plecaki, maski przeciwgazowe, a także broń: karabiny maszynowe PK, Beryle i pistolety maszynowe pm-84.Jednym z punktów wizyty w koszarach była też Sala Tradycji. Dzieci poznawały w niej rodowód jednostki, jej osiągnięcia i wyróżnienia. – Nosimy imię Tadeusza Kościuszki i kontynuujemy dziedzictwo oddziałów piechoty Wojska Polskiego. Naszym znakiem jest Warszawska Syrenka. Te tradycje są dla nas bardzo ważne i dlatego zawsze przy takich okazjach o nich opowiadamy. Dla dzieci to praktyczna lekcja patriotyzmu – opowiada kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Brygady Pancernej.
Dni Otwartych Koszar 1 Brygada organizuje kilka razy w roku. – Częstotliwość zależy od liczby osób zgłaszających swą chęć do odwiedzenia jednostki. Po skompletowaniu co najmniej 150 chętnych podejmujemy decyzję o otwarciu koszar – mówi kpt. Sebastian Kostecki, p.o. szefa sekcji wychowawczej.

Dla żołnierzy dni otwarte to okazja, by pochwalić się tym, co robią na co dzień. – Dzięki takim wizytom popularyzujemy też edukację obywatelską i w pewnym stopniu kształtujemy w uczniach postawy patriotyczne. Kto wie, może w przyszłości któryś z nich też zostanie żołnierzem? – rozważa kpt. Gierczak.

Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w 1994 roku na bazie 1 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W listopadzie 1994 r. brygada otrzymała nazwę wyróżniającą „Warszawska” i imię patrona, czyli Kościuszki, oraz przyjęła dziedzictwo oddziałów piechoty Wojska Polskiego noszących numer „1”.

Brygada stacjonuje w czterech garnizonach. W Warszawie-Wesołej mieści się dowództwo i sztab, patrol saperski oraz bataliony: czołgów, dowodzenia i logistyczny. Pozostałe pododdziały znajdują się w Siedlcach (dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: saperów i rozpoznawcza), Zamościu (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) oraz Chełmie (1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, patrol saperski). Brygada wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
 
Wołyńskie lwie serca
T-72 strzelają na poligonie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Razem się szkolą, razem walczą
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Obrona bez polityki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Wyzwania polskiej fotoniki
Tyraliera terytorialsów
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trudna droga
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Weterani w Żelaznej Dywizji
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Czwarty rozbiór
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mroczne serce okupowanej Europy
Thin Blue Line
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Reserves Win Wars
Plan modernizacji marynarki wojennej
Studenci w kryzysie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
GROM na kursie działań specjalnych
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Wojsko wchodzi w kadr
Symbol zaklęty w dacie
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Unwanted Treaty
Spielberg’s Stars
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Polscy lekkoatleci pokazali moc
PESCO z polskim projektem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO