moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerna Brygada otworzyła koszary

Ponad 200 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych odwiedziło 1 Warszawską Brygadę Pancerną. Na uczestników Dni Otwartych Koszar czekały m.in. prezentacje wojskowego wyposażenia. Mogli też skorzystać z trenażera Cyklop, który służy do nauki i oceny dokładności strzelania. Najwięcej emocji wzbudził jednak czołg PT-91 Twardy.


W koszarach 1 Brygady w Warszawie Wesołej stawili się w piątek podopieczni szkół i przedszkoli m. in. ze stolicy oraz z Chotomowa. – Żołnierzy nie spotyka się na co dzień, a dla wielu dzieci to był pierwszy kontakt z wojskiem w ogóle. Warto więc było skorzystać z okazji i z bliska zobaczyć codzienne życie żołnierskie – podkreśla Gabriela Czachorowska, wychowawczyni trzeciej klasy ze szkoły w Chotomowie. Przygotowane dla dzieci atrakcje faktycznie budziły wielki entuzjazm. – To jest super wycieczka. Najbardziej podobało mi się strzelanie i to, że mogłem po raz pierwszy wejść do środka czołgu – mówi Kuba, uczeń III klasy szkoły podstawowej.Na młodych gości czekało bowiem urządzenie treningowe Cyklop, służące do nauki i kontroli celowania. Chętnych do sprawdzenia swoich strzeleckich umiejętności nie brakowało. Oddawali strzały z pozycji leżącej. Jednak jeszcze bardziej dzieci ożywiły się na widok Wozu Zabezpieczenia Technicznego oraz czołgu PT 91 Twardy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również wóz wojskowej straży pożarnej, do którego też można było wejść. Uczniowie przymierzali umundurowanie i zwiedzili zaplecze Wojskowej Straży Pożarnej. Przez chwilę mogli się nawetpoczuć jak strażacy, puszczając wodę z węża.Zwiedzanie zaczęli jednak od rozmów z żołnierzami patrolu saperskiego. Młodzi goście dowiedzieli się na czym polega praca saperów i do czego służy wykorzystywany przez nichpojazd specjalny Iveco Topola S. Uczniowie przyglądali się zamontowanemu w skrzyni ładunkowej pojemnikowi przeciwodłamkowemu, w którym przewożone są materiały niebezpieczne. Chętni mogliusiąść za kierownicą pojazdu. Potem, na placu apelowym, uczniowie obejrzeli kamizelki taktyczne, hełmy, plecaki, maski przeciwgazowe, a także broń: karabiny maszynowe PK, Beryle i pistolety maszynowe pm-84.Jednym z punktów wizyty w koszarach była też Sala Tradycji. Dzieci poznawały w niej rodowód jednostki, jej osiągnięcia i wyróżnienia. – Nosimy imię Tadeusza Kościuszki i kontynuujemy dziedzictwo oddziałów piechoty Wojska Polskiego. Naszym znakiem jest Warszawska Syrenka. Te tradycje są dla nas bardzo ważne i dlatego zawsze przy takich okazjach o nich opowiadamy. Dla dzieci to praktyczna lekcja patriotyzmu – opowiada kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Brygady Pancernej.
Dni Otwartych Koszar 1 Brygada organizuje kilka razy w roku. – Częstotliwość zależy od liczby osób zgłaszających swą chęć do odwiedzenia jednostki. Po skompletowaniu co najmniej 150 chętnych podejmujemy decyzję o otwarciu koszar – mówi kpt. Sebastian Kostecki, p.o. szefa sekcji wychowawczej.

REKLAMA

Dla żołnierzy dni otwarte to okazja, by pochwalić się tym, co robią na co dzień. – Dzięki takim wizytom popularyzujemy też edukację obywatelską i w pewnym stopniu kształtujemy w uczniach postawy patriotyczne. Kto wie, może w przyszłości któryś z nich też zostanie żołnierzem? – rozważa kpt. Gierczak.

Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w 1994 roku na bazie 1 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W listopadzie 1994 r. brygada otrzymała nazwę wyróżniającą „Warszawska” i imię patrona, czyli Kościuszki, oraz przyjęła dziedzictwo oddziałów piechoty Wojska Polskiego noszących numer „1”.

Brygada stacjonuje w czterech garnizonach. W Warszawie-Wesołej mieści się dowództwo i sztab, patrol saperski oraz bataliony: czołgów, dowodzenia i logistyczny. Pozostałe pododdziały znajdują się w Siedlcach (dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: saperów i rozpoznawcza), Zamościu (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) oraz Chełmie (1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, patrol saperski). Brygada wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze


PGZ będzie obecna na MSPO
 
Program kosmiczny dla wojska
Wymiana podwodnych doświadczeń
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Polsko-amerykańska współpraca
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Więcej celowników z PCO dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Hekatomba na Woli
Kierunek: misja
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Lato z czerwonym terrorem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W tym roku wojskowe święto bez defilady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bridge to Cooperation
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Galicyjskie przesilenie
Wojsko przeciw wirusowi
Strzelnice dla terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wojskowy Hot450Challenge
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
JTAC – mistrz podniebnej układanki
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Układy ze skazą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO