moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
8 Flotylla świętuje rocznicę powstania i żegna dowódcę

Gdybym miał raz jeszcze decydować o swojej życiowej drodze, wybrałbym tak samo – mówił dziś w Świnoujściu kadm. Jarosław Zygmunt. Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża odchodzi do cywila, a uroczystość jego pożegnania zbiegła się ze świętem jednostki, którą przez dwa ostatnie lata kierował.

Pożegnanie kadm. Zygmunta rozpoczęło się już wczoraj. – Dowódca wyszedł w morze na pokładzie trałowca ORP „Jamno”. Chciał się przyjrzeć ćwiczeniom w Zatoce Pomorskiej. Swoje zadania wykonywały tam trzy okręty transportowo-minowe, trałowce z obu naszych dywizjonów, niszczyciel min, kutry transportowe oraz holownik, w sumie trzynaście jednostek – wylicza kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Kiedy ORP „Jamno” pojawił się w rejonie ćwiczeń, okręty sformowały szyk torowy i przeszły wzdłuż jego burty. Podczas parady marynarze z ich załóg oddali dowódcy honory.

Dziś nastąpiło już oficjalne pożegnanie. Z tej okazji do Świnoujścia przyjechał gen. broni Mirosław Różański, stojący na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W jego obecności kadm. Zygmunt zameldował zdanie obowiązków. Meldunek o objęciu obowiązków dowódcy 8 Flotylli złożył jego dotychczasowy zastępca kmdr Zygmunt Białogłowski. – Ufam, że Flotylla będzie dowodzona tak skutecznie jak do tej pory – mówił gen. broni Różański. Komandor Białogłowski nową funkcję będzie sprawował tymczasowo, do nominowania nowego dowódcy. Nastąpi to najprawdopodobniej w maju.

REKLAMA

Tymczasem kadm. Zygmunt podziękował marynarzom za wspólną służbę. – Gdybym dzisiaj znów miał kilkanaście lat i raz jeszcze musiał podjąć decyzję, czym zająć się w życiu, wybrałbym tak samo: chciałbym zostać oficerem marynarki wojennej. Noszenie marynarskiego munduru to wielki honor i zaszczyt – podkreślał. Na zakończenie uroczystości dotychczasowy dowódca Flotylli wszedł na pokład okrętu ORP „Gniezno”, by ucałować biało-czerwoną banderę.

Kontradmirał Zygmunt świnoujską Flotyllą kierował od kwietnia 2014 roku. Wcześniej m.in. dowodził okrętem rakietowym ORP „Świnoujście” i 31 Dywizjonem Okrętów Rakietowych, był komendantem Portu Wojennego w Gdyni i zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej.

Pożegnanie dowódcy zbiegło się w Świnoujściu z 51. rocznicą sformowania miejscowej flotylli. – W odróżnieniu od tej z ubiegłego roku, świętowaliśmy ją skromnie. Głównym punktem programu była zbiórka pododdziałów i defilada marynarzy – informuje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Początki marynarki wojennej w Świnoujściu sięgają drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku, kiedy to miasto zostało przejęte od Niemców i włączone w wytyczone na nowo granice Polski. Początkowo funkcjonował tam Zachodni, a następnie Szczeciński Obszar Nadmorski. Pod koniec 1950 roku została powołana do życia Baza Marynarki Wojennej, która 15 lat później przekształciła się w 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża. W szczytowym okresie w jej skład wchodziło około 80 jednostek pływających różnego typu, w dużej części okrętów desantowych. Zgodnie z założeniem Flotylla miała bronić polskiego wybrzeża od granicy z NRD (socjalistycznych Niemiec wschodnich) aż do Jarosławca (dalej obowiązki przejmowała stacjonująca na Helu 9 Flotylla) i przygotowywać siły do ewentualnego desantu w zachodnich Niemczech i Danii.

Kiedy zmienił się ustrój, ze służby wycofano wiele okrętów. Ostatecznie, w połowie lat dziewięćdziesiątych, trzon Flotylli stanowiły 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych, 12 Woliński Dywizjon Trałowców oraz stacjonujący w Kołobrzegu 16 Dywizjon Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych, a także jednostki brzegowe. W kolejnych latach kołobrzeski dywizjon został rozwiązany, do 8 Flotylli zaś dołączył 13 Dywizjon Trałowców. Jednocześnie zmodernizowany został świnoujski port wojenny, a do linii wszedł nowy okręt – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Dziś marynarze z 8 Flotylli regularnie biorą udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Podczas ubiegłorocznego „Baltopsa” z pokładu okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin” na plażę w Ustce desantowali się żołnierze piechoty morskiej z Finlandii. Z kolei niszczyciele min regularnie reprezentują Polskę w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1), ORP „Czernicki” zaś dwukrotnie pełnił w nim rolę okrętu flagowego. – Obecnie przygotowujemy się przede wszystkim do „Anakondy-16”, największego tegorocznego ćwiczenia polskiej armii. Odbędzie się ono w czerwcu. A już za kilka dni nasze jednostki rozpoczną w Zatoce Pomorskiej ćwiczenia w ramach okrętowej grupy zadaniowej – zapowiada kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~boss 429
1461941100
p. ADMIRALE gratuluje a zarazem zaluje ,ze nie bede mial bylego ,,wodza co prawda nie okretu ale dywizjonu okretow ,, jako DOWODCY MW RP czy jak dzis to sie zwie jak przed wojną INSPEKTORA MW RP !!! sluzba byla ciezka ale tez zaszczytna w tych czasach
7A-E3-4A-73

Diagilewo – ostatnia bitwa AK
 
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Most do współpracy
16 sekund Liberatora
Testament Polski Walczącej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Fordy, a nie Nissany
Informacja Prasowa
Groty z granatnikiem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent z wizytą w Drawsku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Współzawodnictwo rozwija
Kim przekracza granice
Kajmany na gąsienicach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Duda jedzie do USA
Wyzwania polskiej prezydencji
Wyjątkowy CWIX
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Z menażką na wakacje
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Powstaną kolejne strzelnice
Ubiory ochronne z Maskpolu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Laserowa artyleria US Army
Nowe karabinki dla specjalsów
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Poprady dla zawiszaków
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Weterani w pasiece
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Response to Emergency
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO