moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz wydarzenie historyczne 2015 roku!

Widowisko upamiętniające obławę augustowską, ekspozycja w Muzeum Katyńskim oraz kampania poświęcona powstaniu wielkopolskiemu – to projekty związane z wojskowością, które biorą udział w konkursie „Wydarzenie historyczne roku 2015”. O wynikach plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski zdecydują internauci. Głosować można do 8 maja, wybierając spośród 15 inicjatyw.

– Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych minionego roku oraz popularyzowanie dziejów Polski – mówi Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski, które od kilku lat organizuje plebiscyt „Wydarzenie historyczne roku”.

Przedsięwzięcia związane z historią Polski mogą zgłaszać do konkursu osoby prywatne oraz instytucje. W tym roku nadesłano prawie 200 propozycji, to więcej niż rok temu.

Pacyfikacja podziemia

Swoje inicjatywy przedstawiły muzea, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje samorządowe. Wśród zgłoszeń znalazły się m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, targi oraz filmy dokumentalne.

Spośród tych przedsięwzięć jury wybrało 15 najważniejszych z trzech kategorii: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja i multimedia”. Kilka z nich jest związanych z historią wojskowości. W kategorii „wydarzenie” znalazło się widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Zorganizowały je 19 lipca 2015 roku w Gibach Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Rekonstrukcja, w której uczestniczyło około 70 osób, dotyczyła pacyfikacji przez Sowietów w 1945 roku niepodległościowego podziemia na Suwalszczyźnie. Historycy szacują, że zamordowano wówczas co najmniej 600 osób. Członkowie „Garnizonu Suwałki” na portalu społecznościowym napisali, że ich celem było upamiętnienie tamtych wydarzeń i oddanie hołdu ofiarom. – Cieszymy się, że trud wielu osób zaangażowanych w realizację widowiska został dostrzeżony – dodają rekonstruktorzy.

Katyń i powstanie

Do miana „wydarzenie roku” została zgłoszona także ekspozycja w Muzeum Katyńskim. Placówkę, będącą oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, otwarto niespełna rok temu na Cytadeli Warszawskiej. Zgromadziła dotychczas ponad 42 tys. artefaktów, archiwaliów, fotografii i książek związanych ze zbrodnią katyńską. – Misją placówki jest dokumentowanie zbrodni i oddanie hołdu jej ofiarom, a także bohaterom, którzy przez dziesięciolecia walczyli o ujawnienie prawdy o Katyniu – mówił podczas konferencji katyńskiej Sławomir Frątczak, doradca podsekretarza stanu w MON, niegdyś dyrektor Muzeum Katyńskiego.

W kategorii „edukacja i multimedia” jury nominowało akcję „Głosu Wielkopolskiego” pod hasłem „Chwalimy się powstaniem”. W grudniu ubiegłego roku, w 97. rocznicę powstania wielkopolskiego dziennik zachęcał czytelników, aby nie zapominali o najważniejszym dla regionu zrywie wolnościowym. Gazeta na swoich łamach przypominała o powstaniu, a do egzemplarzy dołączyła karty i koperty z motywami powstańczymi. „Mieliśmy jeden cel: pochwalić się Polsce i światu powstaniem wielkopolskim, które choć jest dumą każdego Wielkopolanina rzadko przebija się do ogólnopolskiej świadomości” – napisano w dzienniku.

Decyzja internautów

Wśród 15 nominowanych do konkursu są m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika, „Historia Polski” na Multimedialnej Platformie Edukacyjnej czy „Kronika narodzin Solidarności”. O wszystkich projektach można przeczytać na stronie www.whr.muzhp.pl. Który wygra – zdecydują internauci. Głosować można na stronie konkursu, na jedno wydarzenie z każdej kategorii.

W poprzednich edycjach plebiscytu głosujący kilkakrotnie wybierali wydarzenia związane z historią wojskowości. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie czy uroczysty pochówek dowódcy obrony odcinka Wizna kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego.

Czas, aby wybrać swoje wydarzenie historyczne roku, mija 8 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 24 maja podczas uroczystej gali.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: M. Skoczeń/ MWP, płk Tomasz Szulejko, Andrzej Sidor/ FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Mroczne serce okupowanej Europy
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Thin Blue Line
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Symbol zaklęty w dacie
Razem się szkolą, razem walczą
Polacy świętowali niepodległość
Wojsko na Biegu Niepodległości
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Najwyższy skok w tandemie
Nowy wiceminister w MON
T-72 strzelają na poligonie
101 lat Niepodległej!
Plan modernizacji marynarki wojennej
Niechciany traktat
Wyzwania polskiej fotoniki
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Nowi generałowie Wojska Polskiego
GROM na kursie działań specjalnych
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Awanse na 11 listopada
Polscy lekkoatleci pokazali moc
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wołyńskie lwie serca
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
PESCO z polskim projektem
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Eksperyment z przywództwa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Obrona bez polityki
Nowa spółka lotnicza PGZ
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
68W Means Lifesaver
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Black Jack ściąga do Polski
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Podaruj upominek kombatantowi
Tyraliera terytorialsów
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Logistycy w akcji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Codziennie składamy legunom raport
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jani, Miraculously Saved
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO