moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dni Kawaleryjskie w Warszawie

Pokazy musztry, konkursy władania szablą i lancą oraz koncert orkiestry wojskowej – to wszystko można zobaczyć w Łazienkach Królewskich, gdzie trwa weekend kawaleryjski. W sobotę wieczorem odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród kawalerzystów. Jej laureatami zostali m.in. Jerzy Hoffman, Bogusław Wołoszański i generał brygady Rajmund T. Andrzejczak.


– Do Łazienek Królewskich zapraszamy od południa 7 maja – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szkacz, jeden z organizatorów III Warszawskich Dni Kawaleryjskich. – Zaczynamy o 12.30 konkursami z władania szablą i lancą. Zawodnicy z całego kraju zmierzą się w bardzo widowiskowym pojedynku. Będzie na co popatrzeć – zachwala. W sobotę odbędzie się też przegląd mundurowy, a 8 marca o godz. 9 – skoki przez przeszkody.

Zawody odbędą się w miejscu legendarnego hipodromu w Łazienkach Królewskich, którego historia sięga 1927 roku. Odbywały się tam międzynarodowe zawody konne, pierwsze – 27 maja 1927 roku. Obiekt spłonął we wrześniu 1939 roku. Dziś upamiętnia go obelisk ufundowany przez Polski Związek Jeździecki.

W zawodach zmierzą się reprezentanci kawalerii ochotniczej. – Zobaczą państwo nie rekonstruktorów, tylko ludzi, którzy mają wszystkie wymagane zgody, by na mundurach nosić oznaki kawaleryjskie – zaznacza rtm. kaw. och. Piotr Szakacz. Zwycięzcy pojedynków zostaną udekorowani w niedzielę o godzinie 15.

Między kolejnymi etapami zawodów będzie można zobaczyć pokaz umiejętności huzarów węgierskich. W sobotę o 17.30 organizatorzy zapraszają na pokaz konny Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. – Będzie to naprawdę efektowny pokaz umiejętności kawalerzystów, którzy wiedzą, jak zrobić wrażenie na publiczności – zachęca Piotr Szakacz. O 18.15 swoje umiejętności zaprezentują żołnierze z 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

Wieczorem, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, po raz pierwszy w historii zostaną wręczone nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. – Nagrody są przyznawane w kategoriach inspirowanych tym, czym zajmował się generał. A był nie tylko świetnym żołnierzem, adiutantem Józefa Piłsudskiego, ale też poetą, tłumaczem oraz dziennikarzem – wyjaśnia Szakacz. Środowisko kawaleryjskie przyznaje więc nagrody osobom, które swoją służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

W tym roku nagrodzeni zostaną m.in.: w kategorii „film” – Jerzy Hoffaman, reżyser znanego ze scen kawaleryjskich „Potopu”; dziennikarz Bogusław Wołoszański, autor programu „Sensacje XX wieku” oraz generał broni Rajmund Andrzejczak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej i propagator wiedzy o kawalerii polskiej.

– Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Tym bardziej cieszę się, że razem ze mną uhonorowane zostało także między innymi miasto Poznań i Bogusław Wołoszański – mówi generał Andrzejczak. – Tradycjami kawaleryjskimi zainteresowałem się mocniej, kiedy dowodziłem 1 Batalionem Pancernym w Orzyszu. Gdy kilka lat później zostałem dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która dziedziczy tradycje piechoty i właśnie kawalerii, mogłem pozwolić sobie na nieco więcej. Miałem wypracowany autorytet u żołnierzy, legitymację dowódcy, siłę moralną i sprawczą, by zaszczepić u żołnierzy pasję do kawaleryjskich tradycji. I wcale nie było to trudne zadanie, bo jak się okazało, moi podwładni dzielili moje zainteresowania i przekonania. A żołnierze mieli niezwykle pozytywny stosunek do przywracania tradycji polskiej jazdy – wspomina.

Generał zwraca też uwagę, że właśnie w tradycji warto szukać wzorców dla młodych Polaków. – O tradycje powinniśmy dbać także ze względu na odczuwalny obecnie kryzys autorytetów. Zamiast tworzyć nowe wzorce dla młodych, powinniśmy po prostu z dobrym smakiem i w dobrych proporcjach czerpać z przeszłości – zachęca gen. Andrzejczak.


W niedzielę o godzinie 11 w amfiteatrze w Łazienkach Królewskich zagra Orkiestra Wojska Polskiego. – W samo południe zapraszamy na II Memoriał rtm. Jerzego Staniszkisa w skokach przez przeszkody – zachęca rtm. kaw. och. Szakacz. – Warto dodać, że rtm. Staniszkis był nie tylko żołnierzem kampanii wrześniowej, ale też artystą. Zaprojektował m.in. Pomnik Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego w Warszawie, który znajduje się przy Sejmie – podkreśla.

Uroczystości oficjalne z udziałem wojska odbędą się o 13.30 na tarasie Pałacu na Wyspie. A o 14.30 uczestnicy Dni Kawaleryjskich złożą kwiaty pod popiersiem płk. Jana Kozietulskiego, który znajduje się na tyłach Pałacu Myśliwskiego. Pułkownik Kozietulski był dowódcą 3 szwadronu szwoleżerów, uczestnikiem kampanii napoleońskich i uczestnikiem bitwy narodów pod Lipskiem. Jego imię nosi Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. III Warszawskie Dni Kawaleryjskie organizują Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich.

EK, MKS

autor zdjęć: Studio Iwona ISW

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Ślązak” gotowy do służby
 
Symbol zaklęty w dacie
Cybersec’19
Pogrzeb generała Ścibiora
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Wojsko na Biegu Niepodległości
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
101 lat Niepodległej!
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Black Jack ściąga do Polski
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
68W Means Lifesaver
Nowa spółka lotnicza PGZ
Codziennie składamy legunom raport
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Awanse na 11 listopada
Wierny Polsce
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Plan modernizacji marynarki wojennej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wołyńskie lwie serca
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
O służbach specjalnych na ASzWoj
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
GROM na kursie działań specjalnych
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowy wiceminister w MON
Jani, Miraculously Saved
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Logistycy w akcji
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Klasy wojskowe po nowemu
Mroczne serce okupowanej Europy
Thin Blue Line
Niechciany traktat
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Polacy świętowali niepodległość
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Razem się szkolą, razem walczą
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Wojny wygrywa rezerwa
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Tyraliera terytorialsów
Najwyższy skok w tandemie
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO