moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa broń dla Jastrzębi

Rakiety przeciwradiolokacyjne i przeciwpancerne oraz bomby penetrujące – resort obrony narodowej chce dozbroić samoloty wielozadaniowe F-16 w trzy typy nowej broni. Inspektorat Uzbrojenia MON czeka do końca maja na zgłoszenia od firm oferujących tego typu uzbrojenie. Dialog techniczny na temat specyfikacji broni ma ruszyć latem.


Podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wyjaśnia, że chodzi o kupno broni, której polskie wojsko do tej pory nie posiadało, czyli np. o pociski rakietowe samonaprowadzające się na źródła promieniowania elektromagnetycznego. - To rakiety przeznaczone do zwalczania stacji radiolokacyjnych, w szczególności stacji w przeciwlotniczych zestawach rakietowych – mówi ppłk Głuszczak.

O tym, że wojsko planuje dozbroić myśliwce F-16 w rakiety przeciwradiolokacyjne i przeciwpancerne oraz bomby penetrujące, Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował na początku maja. Firmy zainteresowane dostawą tego uzbrojenia mają do końca miesiąca czas na złożenie ofert. W zaproszeniu do dialogu technicznego, Inspektorat nie zdefiniował szczegółowych wymagań dotyczących uzbrojenia. W przypadku pocisków przeciwpancernych „krytycznym” wymogiem jest jedynie, aby były to lotnicze zasobniki z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty, czyli np. czołgi lub transportery opancerzone przeciwnika.  Jeśli zaś chodzi o bomby penetrujące, to ich konstrukcja ma umożliwiać „rażenie celów umocnionych, zagłębionych lub posiadających zaawansowane pancerze, takich jak np. stanowiska dowodzenia, stanowiska obrony przeciwlotniczej, betonowe bunkry, instalacje podziemne, infrastruktura lotnisk”.

W przypadku wszystkich typów rakiet i bomb wojsko oczekuje od producentów informacji, czy oferowana przez nich broń posiada certyfikaty potwierdzające jej zgodność ze standardem, do jakiego zostaną zmodernizowane polskie F-16. Natomiast jeśli ich nie posiada, to jakie formalności (i jak długo trwające) trzeba spełnić, aby je zdobyć.

Dialog techniczny z producentami rozpocznie się latem. MON na razie nie ujawnia, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na kupno nowego uzbrojenia dla F-16. Nie można też oszacować wartości kontraktu, ponieważ nie wiadomo, ile pocisków chce kupić wojsko.

Wielozadaniowe samoloty F-16 to najnowocześniejsze maszyny, jakimi dysponują polskie Siły Powietrzne. W 2003 roku wojsko dostało 48 „Jastrzębi” – 36 bojowych, jednomiejscowych F-16C Block52+ oraz 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Polskie F-16 są uzbrojone  m.in. w rakiety powietrze–ziemia AGM-65G2 Maverick, rakiety powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120C-5 oraz rakiety bliskiego zasięgu AIM-9X Super Sidewinder. To pozwala na prowadzenie walki w powietrzu oraz zwalczanie celów na ziemi i morzu.

Dwa lata temu resort obrony podpisał wart 250 milionów dolarów kontrakt na dozbrojenie „Jastrzębi” w pociski rakietowe klasy powietrzne – ziemia AGM-158 JASSM, które umożliwiają niszczenie obiektów oddalonych o około 370 kilometrów. Umowa obejmuje również modernizację F-16, której najważniejszym elementem będzie aktualizacja oprogramowania samolotów do wersji OFP ver. M6.5, umożliwiająca używanie nowych typów uzbrojenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1463850420
~Laslo -F-18
3B-65-1A-A8
~Laslo
1463033220
amerykanie kupują pociski JASSM za ok 1 mln $. My kupiliśmy za 6,25 mln $ za sztukę. Dymają nas po całej linii. Dowodem na to że jesteśmy dymani jest fakt że w tym samym czasie te same pociski kupili Finowie. Zapłacili 208 mln za 70 sztuk. Wychodzi 3 mln $ za sztukę a również musieli dostosować swoje F-16 do ich przenoszenia. Jak to jest że tak za te pociski przepłacamy??? Zawsze mówiono mi że najdroższe w systemie jest pocisk a nie dostosowanie do niego nosiciela czy zbudowanie hali do jego przechowywania. Gdy tworzono MJR to rakiety stanowiły 70% kosztów powstania całej jednostki razem z ludźmi, nosicielami, radarami, zapleczem. Gdyby tak było powinniśmy zamiast 250 mln. $ zapłacić za 40 rakiet ok 60 mln $. Jeśli mi ktoś powie że pociski są drogie bo mała seria.... przecież można było je kupić w programie Foreign Military Sales (FMS) który zdaje się jest dla nas dostępny. Wtedy pociski formalnie kupuje armia USA dolepiając np. nasze 40 pocisków do swego zamówienia na 400 i już efekt skali ratuje nam dupę. Ale po co skoro polaczki mogą zapłacić 6 razy więcej..... a co gorsze, mamy broń która razi na 370 km w głąb ugrupowania ale nie mamy możliwości namierzenia celu ani jego śledzenia :) tak jakby ślepy kamieniami rzucał :)
36-C5-BA-BD

ORP „Ślązak” gotowy do służby
 
T-72 strzelają na poligonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Symbol zaklęty w dacie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Tyraliera terytorialsów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wojsko wchodzi w kadr
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Studenci w kryzysie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Klasy wojskowe po nowemu
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Ludzie niebezpiecznej profesji
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Razem się szkolą, razem walczą
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Unwanted Treaty
Spielberg’s Stars
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowa spółka lotnicza PGZ
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Thin Blue Line
Wołyńskie lwie serca
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Czwarty rozbiór
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plan modernizacji marynarki wojennej
Weterani w Żelaznej Dywizji
Obrona bez polityki
Wyzwania polskiej fotoniki
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Trudna droga
PESCO z polskim projektem
Holownik „Semko” stanął na wodzie
GROM na kursie działań specjalnych
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Mroczne serce okupowanej Europy
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Reserves Win Wars

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO