moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: poprzednia ekipa marnotrawiła armię

Zostawili po sobie zły spadek: nie dawali na polską armię tak wysokich środków, jak nakazywało im prawo. Zawierali umowy niekorzystne dla wojska, na przykład zamiast modernizować czołgi T-91 kupili Leopardy 2. Nie dostarczali armii uzbrojenia naprawdę jej potrzebnego – tak Antoni Macierewicz ocenił dziś poprzednie kierownictwo MON z koalicji PO-PSL.Premier Beata Szydło oraz jej ministrowie zaprezentowali dziś „Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007–2015)”, czyli wyniki audytu przeprowadzonego w poszczególnych resortach po przejęciu władzy przez rząd PiS-u w listopadzie 2015 roku. – Egoizm, marnotrawstwo, pogarda! Tymi trzema słowami można podsumować rządy PO i PSL – tak premier Szydło oceniła poprzedni gabinet i koalicję rządzącą. – Szacujemy, że Polacy przez rządy PO-PSL stracili 340 mld złotych – podkreśliła.

Później głos zabrali kolejno wszyscy szefowie resortów. Jako ostatni na sejmowej mównicy pojawił się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podobnie jak poprzedni mówcy negatywnie ocenił spuściznę koalicji PO-PSL. – Jeżeli dziś występuję ostatni, to także dlatego, że środowisko, o którym mowa, traktowało polską armię na samym końcu. Traktowało najgorzej chyba ze wszystkich dziedzin i aspektów polskiego życia politycznego. Wsławiło się źle likwidacją polskiej armii, marnotrawstwem polskiej armii, korupcją polskiej armii i jej demoralizacją. Zostawiło po sobie zły spadek – mówił Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że prezentowany przez niego raport jest okrojony i to w znacznej mierze ze względu na bezpieczeństwo państwa, a konkretne przykłady są podawane tylko wtedy, gdy dokonano już stosownych kroków naprawczych.

– Gdy obejmowałem MON, siły zbrojne nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. Polska była zdolna jedynie do opóźnienia działań agresora – tak minister oceniał stan Sił Zbrojnych RP z czasu, gdy władzę przejmował rząd PiS-u. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy Antoni Macierewicz podał brak odpowiedniego finansowania wojska polskiego, które – według niego – nie otrzymywało takich środków, jakie powinno w myśl obowiązującego prawa. – Finansując Siły Zbrojnej RP w latach 2008 – 2015 systematycznie naruszano ujęte w ustawie zobowiązanie do przeznaczania na cele obronne 1,95 procenta produktu krajowego brutto. W latach 2008 – 2015 poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 – 1,93 procenta PKB – analizował minister.


Film: Kancelaria Premiera

Szef resortu obrony ocenił też modernizację techniczną naszej armii w ostatnich ośmiu latach. Podkreślał, że skala patologii, nadużyć i korupcji była ogromna, a wszystkiemu sprzyjały wadliwie opracowane procedury i przepisy. – Procedury były instrumentem świadomego i celowego zacierania śladów i rozmywania odpowiedzialności osób planujących i prowadzących zakupy – uznał minister.

Antoni Macierewicz wymienił kilka przykładów zawartych przez MON umów, które były skrajnie niekorzystne dla naszej armii. W ocenie ministra jednym z najbardziej jaskrawych przykładów nieprawidłowości były kontrakty na dostawę czołgów Leopard 2. – W ramach modernizacji Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych podjęto decyzje o zaprzestaniu prac rozwojowych w zakresie modernizacji czołgów T-91 oraz o pozyskaniu z nadwyżek Bundeswehry używanych czołgów Leopard. Pozyskiwanie to kontynuowano zawierając w listopadzie 2013 roku umowę o zakupie kolejnej partii czołgów, bez przygotowania właściwiej koncepcji niezbędnego ich remontowania i modernizacji używanych maszyn. Zawierając umowę zaniedbano pozyskanie dokumentacji technicznej czołgów – grzmiał z trybuny sejmowej szef resortu.

Minister argumentował, że MON za rządów koalicji PO-PSL nie tylko źle pozyskiwał nowy sprzęt, ale co gorsza – nie kupował armii uzbrojenia i wyposażenia naprawdę jej potrzebnego. – Wstrzymywano zakupy rzeczywiście niezbędne polskim siłom zbrojnym. Przykładem są zakupy dla wojsk radiotechnicznych, których nie wyposażono w mobilne węzły łączności, ani w stanowiska dowodzenia dla dywizjonów rakietowych – wyliczał Antoni Macierewicz. – Żaden z programów, na które wydano 50 miliardów złotych, nie został ukończony – dodał.

W ponadgodzinnym wystąpieniu, które było najdłuższym ze wszystkich ministerialnych prezentacji na forum Sejmu, szef MON sporo miejsca poświęcił również roli i znaczeniu byłych oficerów wojskowych służb informacyjnych i kontrwywiadowczych – WSI i SKW – w kierownictwie poprzedniego resortu. W jego ocenie w wielu przypadkach oficerowie ci działali nie tylko na szkodę Polski, ale przede wszystkim, na korzyść Rosji.

Minister mówił również m.in. o zadłużeniu wojskowych szpitali, które – jak podał – doprowadzono na skraj bankructwa. Informował także o stanie technicznym wojskowego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia, którego nie remontowano i nie serwisowano w należytym stopniu, przez co w wielu przypadkach stan gotowości bojowej danego typu sprzętu wynosił niekiedy jedynie kilka procent.

– Co wam Polska zrobiła, żeście zostawili ją bezbronną? – pytał retorycznie Antoni Macierewicz na zakończenie wystąpienia.

Zobacz także: Szef MON o audycie w resorcie

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1463051040
A wystarczyło zmodernizować/wyprodukować czołgi PT91 do/w standardzie MALAJ! Do tego dobre pociski... Całe zaplecze do nich już mamy.
FE-44-8A-B8

Ogień na alpejskich szczytach
 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
UE o wspólnym bezpieczeństwie
103 lata Sztabu Generalnego
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
W jedynym słusznym kierunku
Ciemne strony Facebooka
Sportowiec roku
O bezpieczeństwie państw NATO
KFOR: wyższy stopień gotowości
Kraby dla podhalańczyków
Kobiety a pokój
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Napięta sytuacja na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Duch Invictus jest, czas na formę
Inwestycje Stoczni Wojennej
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
AZOR – podwodny specjalista
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Wybierz się na wojskowe studia
Będą podwyżki dla żołnierzy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Emerytura wypłacana w … karmie
Żołnierze poszkodowani na granicy
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON odwiedził USA
Course on Diplomacy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
BohaterONy 2021 wręczone!
Saper robi przejście
Szczury Torbuku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dron dla hydrografów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Będzie ustawa o obronie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wilk na poligonie
Święto sportowców w mundurach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Time for Miecznik
Zbrodnia bez kary
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polityka nie znosi próżni
Raki dla podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO