moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: poprzednia ekipa marnotrawiła armię

Zostawili po sobie zły spadek: nie dawali na polską armię tak wysokich środków, jak nakazywało im prawo. Zawierali umowy niekorzystne dla wojska, na przykład zamiast modernizować czołgi T-91 kupili Leopardy 2. Nie dostarczali armii uzbrojenia naprawdę jej potrzebnego – tak Antoni Macierewicz ocenił dziś poprzednie kierownictwo MON z koalicji PO-PSL.Premier Beata Szydło oraz jej ministrowie zaprezentowali dziś „Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007–2015)”, czyli wyniki audytu przeprowadzonego w poszczególnych resortach po przejęciu władzy przez rząd PiS-u w listopadzie 2015 roku. – Egoizm, marnotrawstwo, pogarda! Tymi trzema słowami można podsumować rządy PO i PSL – tak premier Szydło oceniła poprzedni gabinet i koalicję rządzącą. – Szacujemy, że Polacy przez rządy PO-PSL stracili 340 mld złotych – podkreśliła.

Później głos zabrali kolejno wszyscy szefowie resortów. Jako ostatni na sejmowej mównicy pojawił się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podobnie jak poprzedni mówcy negatywnie ocenił spuściznę koalicji PO-PSL. – Jeżeli dziś występuję ostatni, to także dlatego, że środowisko, o którym mowa, traktowało polską armię na samym końcu. Traktowało najgorzej chyba ze wszystkich dziedzin i aspektów polskiego życia politycznego. Wsławiło się źle likwidacją polskiej armii, marnotrawstwem polskiej armii, korupcją polskiej armii i jej demoralizacją. Zostawiło po sobie zły spadek – mówił Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że prezentowany przez niego raport jest okrojony i to w znacznej mierze ze względu na bezpieczeństwo państwa, a konkretne przykłady są podawane tylko wtedy, gdy dokonano już stosownych kroków naprawczych.

– Gdy obejmowałem MON, siły zbrojne nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. Polska była zdolna jedynie do opóźnienia działań agresora – tak minister oceniał stan Sił Zbrojnych RP z czasu, gdy władzę przejmował rząd PiS-u. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy Antoni Macierewicz podał brak odpowiedniego finansowania wojska polskiego, które – według niego – nie otrzymywało takich środków, jakie powinno w myśl obowiązującego prawa. – Finansując Siły Zbrojnej RP w latach 2008 – 2015 systematycznie naruszano ujęte w ustawie zobowiązanie do przeznaczania na cele obronne 1,95 procenta produktu krajowego brutto. W latach 2008 – 2015 poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 – 1,93 procenta PKB – analizował minister.


Film: Kancelaria Premiera

Szef resortu obrony ocenił też modernizację techniczną naszej armii w ostatnich ośmiu latach. Podkreślał, że skala patologii, nadużyć i korupcji była ogromna, a wszystkiemu sprzyjały wadliwie opracowane procedury i przepisy. – Procedury były instrumentem świadomego i celowego zacierania śladów i rozmywania odpowiedzialności osób planujących i prowadzących zakupy – uznał minister.

Antoni Macierewicz wymienił kilka przykładów zawartych przez MON umów, które były skrajnie niekorzystne dla naszej armii. W ocenie ministra jednym z najbardziej jaskrawych przykładów nieprawidłowości były kontrakty na dostawę czołgów Leopard 2. – W ramach modernizacji Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych podjęto decyzje o zaprzestaniu prac rozwojowych w zakresie modernizacji czołgów T-91 oraz o pozyskaniu z nadwyżek Bundeswehry używanych czołgów Leopard. Pozyskiwanie to kontynuowano zawierając w listopadzie 2013 roku umowę o zakupie kolejnej partii czołgów, bez przygotowania właściwiej koncepcji niezbędnego ich remontowania i modernizacji używanych maszyn. Zawierając umowę zaniedbano pozyskanie dokumentacji technicznej czołgów – grzmiał z trybuny sejmowej szef resortu.

Minister argumentował, że MON za rządów koalicji PO-PSL nie tylko źle pozyskiwał nowy sprzęt, ale co gorsza – nie kupował armii uzbrojenia i wyposażenia naprawdę jej potrzebnego. – Wstrzymywano zakupy rzeczywiście niezbędne polskim siłom zbrojnym. Przykładem są zakupy dla wojsk radiotechnicznych, których nie wyposażono w mobilne węzły łączności, ani w stanowiska dowodzenia dla dywizjonów rakietowych – wyliczał Antoni Macierewicz. – Żaden z programów, na które wydano 50 miliardów złotych, nie został ukończony – dodał.

W ponadgodzinnym wystąpieniu, które było najdłuższym ze wszystkich ministerialnych prezentacji na forum Sejmu, szef MON sporo miejsca poświęcił również roli i znaczeniu byłych oficerów wojskowych służb informacyjnych i kontrwywiadowczych – WSI i SKW – w kierownictwie poprzedniego resortu. W jego ocenie w wielu przypadkach oficerowie ci działali nie tylko na szkodę Polski, ale przede wszystkim, na korzyść Rosji.

Minister mówił również m.in. o zadłużeniu wojskowych szpitali, które – jak podał – doprowadzono na skraj bankructwa. Informował także o stanie technicznym wojskowego uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia, którego nie remontowano i nie serwisowano w należytym stopniu, przez co w wielu przypadkach stan gotowości bojowej danego typu sprzętu wynosił niekiedy jedynie kilka procent.

– Co wam Polska zrobiła, żeście zostawili ją bezbronną? – pytał retorycznie Antoni Macierewicz na zakończenie wystąpienia.

Zobacz także: Szef MON o audycie w resorcie

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1463051040
A wystarczyło zmodernizować/wyprodukować czołgi PT91 do/w standardzie MALAJ! Do tego dobre pociski... Całe zaplecze do nich już mamy.
FE-44-8A-B8

Krotony w akcji
 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Żołnierze testują nauczycieli
155 mm dla US Army
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek: Litwa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Daglezje na większe przeprawy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
WBH upublicznia swoje archiwa
Jakie zmiany w mundurówce?
Pustynna burza wokół Husajna
Dołącz do zawodowców
Żydzi od Andersa
Ferie z gwiazdami sportu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Co musi umieć kierowca czołgu
Malutka na poligonie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Dama odeszła do historii
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Telefon dla seniora
Amerykanie odmładzają F-16
Na rozgrzewkę – zapasy
Na straży niebieskiej linii
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Nurkowie w głębinach
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Agenci wywiadu na bobslejach
Armia Fight Night znów w akcji
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Jest Warszawa
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Komandosi znad Garigliano
Kutno w sieci LogHubs
Wojsko – plan na życie
We Never Stop
Trudny rok na misjach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Trudny egzamin przed misją
Kwalifikacja odbędzie się …

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO