moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ojciec Święty dostanie prezent od polskich weteranów

Witrażowa lampka wykonana przez weteranów cierpiących na zespół stresu bojowego trafi do Ojca Świętego. Przedstawiciele resortu obrony wręczą mu ją w najbliższych dniach, podczas audiencji w Watykanie. Ten nietypowy prezent to pomysł wiceministra Bartosza Kownackiego. – Chcemy zwrócić uwagę na ludzi, którzy dla Polski poświęcili zdrowie – mówi wiceszef MON.


Lampkę żołnierze ranni i poszkodowani na misjach zrobili podczas terapii zajęciowej, która jest ważnym elementem leczenia w Klinice Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Klinika to wiodąca placówka w Polsce, zajmująca się leczeniem tych, którzy m.in. z Iraku, Afganistanu i Bałkanów wrócili z PTSD (zespołem stresu pourazowego – Posttraumatic Stress Disorder). Pomoc uzyskało tu już kilkuset żołnierzy i pracowników cywilnych po misjach.

Terapia dla duszy

Prace, które weterani wykonują podczas zajęć, mają ich oderwać od myśli o chorobie i pobycie w szpitalu. Rozwijają ich wyobraźnię i poczucie estetyki. Pozwalają im też szybko zobaczyć efekty własnej pracy, a więc poczuć satysfakcję. – Żołnierze robią między innymi ozdoby świąteczne, bombki choinkowe i drobne przedmioty, korzystając z techniki decoupage – wyjaśnia terapeutka Beata Januszewska.

Ale co ważniejsze, zajęcia te pomagają zrealizować jedną z największych potrzeb, jakie mają żołnierze ranni i poszkodowani w czasie misji: uznania i docenienia ich poświęcenia przez społeczeństwo. Ozdoby, które tworzą, są podarunkami dla bliskich, posłużyły do dekoracji sal chorych i korytarzy kliniki. Otrzymują je też najważniejsze osoby w państwie. Terapeuci podkreślają, że świadomość, iż przedmioty wykonywane w czasie terapii są prezentami wręczanymi VIP-om, to źródło satysfakcji mające bardzo pozytywny wpływ na leczenie.

– W ten sposób VIP wykorzystujący upominki od weteranów jest istotnym elementem w łańcuchu terapii chorych na PTSD – mówi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. – Dla naszych pacjentów, którzy po traumatycznych zdarzeniach próbują na nowo znaleźć sens życia, jest bardzo ważne, gdy widzą, że ktoś docenia ich pracę. Tym bardziej, jeśli dowody uznania płyną od osób znanych – tłumaczy generał.

W zeszłym roku kilka wykonanych przez weteranów ozdób bożonarodzeniowych trafiło do Belwederu, gabinetu ministra obrony narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego czy ambasady USA w Polsce. Tuż przed świętami specjalną bombkę otrzymała też podczas spotkania z weteranami premier Beata Szydło.

Teraz witrażowa lampka, którą zrobili żołnierze, ma trafić aż do Watykanu. Delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej wręczy ją papieżowi podczas audiencji. – Przyjmując upominek, Ojciec Święty włączy się w leczenie polskich żołnierzy cierpiących na PTSD – mówi wiceminister obrony Bartosz Kownacki, który był pomysłodawcą obdarowania Franciszka tym nietypowym prezentem od Polaków. – Przekazując Ojcu Świętemu przedmiot wykonany przez ciężko poszkodowanych żołnierzy, chcieliśmy kolejny raz zwrócić uwagę na ludzi, którzy dla Polski i Polaków poświęcili bardzo wiele, bo zdrowie i życie – podkreśla wiceszef MON.

Głos weteranów

Wraz z ozdobą papieżowi zostanie wręczone nagranie, które przygotowali dwaj najciężej poszkodowani z weteranów obecnie leczących się w Klinice Stresu Bojowego. – Niech to światło przypomina o naszych poległych kolegach i osobach, które poświęciły życie w celu utrzymania pokoju – mówi na filmie kpr. Dariusz Gientek z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie.


Film: Jarosław Wiśniewski

Żołnierz w marcu 2007 roku, w czasie misji w Iraku, został postrzelony w głowę. Rok spędził w szpitalu, potem wrócił do macierzystej jednostki, jest jednak pod stałą opieką medyczną, a w Klinice Stresu Bojowego hospitalizowano go już piąty raz.

Jego kolega, st. szer. w st. spocz. Arkadiusz Siwochowicz, były żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, podkreśla, że nagranie wypowiedzi dla Ojca Świętego było dla nich dużym przeżyciem. – Wiedzieliśmy, że dzięki nam papież usłyszy o polskich żołnierzach, którzy na misjach stracili życie i zdrowie – mówi weteran.

Szer. Siwochowicz służył w Afganistanie dwukrotnie, jako kierowca kołowego transportera opancerzonego Rosomak. W 2013 roku został ciężko ranny w wybuchu miny pułapki. Ma poważnie uszkodzony kręgosłup i PTSD. Leczy się od trzech lat, a w Klinice Stresu Bojowego jest już piąty raz.

– Dla występujących w filmie żołnierzy nagranie było olbrzymim wysiłkiem. Obaj mają spore problemy z prawidłową wymową, skupieniem się na wypowiedzi, a świadomość do kogo mówią dodatkowo ich stresowała –zaznacza dyrektor WIM. Jak dodaje gen. Gielerak, była to też dla nich olbrzymia satysfakcja i powód do dumy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko na Biegu Niepodległości
 
Wołyńskie lwie serca
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Awanse na 11 listopada
Polacy świętowali niepodległość
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Wyzwania polskiej fotoniki
PESCO z polskim projektem
T-72 strzelają na poligonie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Podaruj upominek kombatantowi
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Black Jack ściąga do Polski
Plan modernizacji marynarki wojennej
Codziennie składamy legunom raport
Nowa spółka lotnicza PGZ
Tyraliera terytorialsów
Symbol zaklęty w dacie
Jani, Miraculously Saved
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mroczne serce okupowanej Europy
Polscy lekkoatleci pokazali moc
GROM na kursie działań specjalnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
101 lat Niepodległej!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Obrona bez polityki
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Eksperyment z przywództwa
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Najwyższy skok w tandemie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
68W Means Lifesaver
Logistycy w akcji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO