moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg pamięci poległego żołnierza

Aby ukończyć ten bieg, trzeba mieć nie tylko świetną kondycję, ale też wykazać się wiedzą o wojsku. Sprawdzą ją weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej i byli żołnierze GROM-u. Na plaży w Gdańsku-Brzeźnie  odbędzie się w sobotę „Warriors Run”. Sportowe wydarzenie organizowane, by upamiętnić sierżanta Pawła Ordyńskiego. Podoficer poległ podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


– Paweł był moim dobrym kolegą, razem byliśmy na misji. Razem też jechaliśmy na patrol, gdy eksplodował ładunek – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski. – Bieg jest poświęcony jego pamięci, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Sportowa impreza odbędzie się w Gdańsku 28 maja. Współorganizatorem – poza kapralem Wiśniewskim – jest Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick boxingu i boksie. – Pomysł narodził się z szacunku do Polski, do naszej historii i żołnierzy, którzy zawsze bronili kraju – mówi Guzowska. – Jestem sportowcem i dumną Polką, dzięki mężowi, który służył w Afganistanie dowiedziałam się o Pawle Ordyńskim i oczywistym było dla mnie, że bieg powinien być poświęcony jego pamięci.

Gdański „Warriors Run” jest jednym z trzech wydarzeń tego typu. Pozostałe dwa biegi odbędą się jesienią – we wrześniu w Wierchomli oraz 11 listopada ponownie w Gdańsku. Pobiec można w dwóch kategoriach: bieg dzienny na dystansie 7 kilometrów (start o godzinie 11.00) oraz bieg nocą (początek o godzinie 22.00) – wtedy pokonać trzeba 6 kilometrów. – Dystans nie jest zbyt duży, ale po drodze na zawodników czeka około 10 zadań – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Biegacze będą na przykład musieli wykonać skłony leżąc w wodzie. – Trzeba trochę sprytu, żeby znaleźć odpowiednią technikę do tego zadania, tak by zawodnika nie zalała fala – mówi żołnierz. Innym ćwiczeniem będzie… układanie puzzli. – Wydaje się proste, ale trzeba zapamiętać każdy szczegół z ułożonego obrazka, bo będziemy o to pytać – wyjaśnia współorganizator biegu. – Jeśli pamięć zawodnika zawiedzie, będzie musiał ułożyć puzzle jeszcze raz.

Drugą częścią imprezy ma być quiz wiedzy o wojsku i historii Polski. Podczas biegu pytania będą zadawać weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz byli specjalsi z fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Może paść pytanie, ile zwrotek ma hymn Polski albo kiedy obchodzimy Dzień Flagi i kto był założycielem GROM-u – mówi st. kpr. Wiśniewski. – Chcemy, aby osoby, startujące w biegu, znały ideę, która nam przyświeca: czcimy pamięć o Pawle i promujemy wojsko – dodaje.

Na bieg może zapisać się każdy. – Kondycja i sprawność fizyczna są ważne, ale mimo wszystko stawiamy na zabawę, a nie na wyścig – zachęca st. kpr. Wiśniewski. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. Udział w biegu jest płatny. Uczestnicy powinni stawić się 28 maja o godzinie 11.00 przy falochronach w Gdańsku-Brzeźnie. Gościem honorowym biegu będzie syn poległego w Afganistanie żołnierza – 3-letni Wiktor oraz jego mama.

Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która również jest zaangażowana w organizację wydarzenia, będzie przy okazji zbierać pieniądze dla rodzin poległych żołnierzy wojsk specjalnych.


Sierż. Paweł Ordyński służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił dziewczynę i 3-miesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Iwona Guzowska, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
 
Wojsko wchodzi w kadr
Obrona bez polityki
Tyraliera terytorialsów
GROM na kursie działań specjalnych
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Mroczne serce okupowanej Europy
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Trudna droga
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Reserves Win Wars
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Czwarty rozbiór
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ludzie niebezpiecznej profesji
PESCO z polskim projektem
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Unwanted Treaty
Wyzwania polskiej fotoniki
Weterani w Żelaznej Dywizji
Wołyńskie lwie serca
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Symbol zaklęty w dacie
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Thin Blue Line
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Studenci w kryzysie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
T-72 strzelają na poligonie
Spielberg’s Stars
Polscy lekkoatleci pokazali moc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO