moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg pamięci poległego żołnierza

Aby ukończyć ten bieg, trzeba mieć nie tylko świetną kondycję, ale też wykazać się wiedzą o wojsku. Sprawdzą ją weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej i byli żołnierze GROM-u. Na plaży w Gdańsku-Brzeźnie  odbędzie się w sobotę „Warriors Run”. Sportowe wydarzenie organizowane, by upamiętnić sierżanta Pawła Ordyńskiego. Podoficer poległ podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


– Paweł był moim dobrym kolegą, razem byliśmy na misji. Razem też jechaliśmy na patrol, gdy eksplodował ładunek – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski. – Bieg jest poświęcony jego pamięci, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Sportowa impreza odbędzie się w Gdańsku 28 maja. Współorganizatorem – poza kapralem Wiśniewskim – jest Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick boxingu i boksie. – Pomysł narodził się z szacunku do Polski, do naszej historii i żołnierzy, którzy zawsze bronili kraju – mówi Guzowska. – Jestem sportowcem i dumną Polką, dzięki mężowi, który służył w Afganistanie dowiedziałam się o Pawle Ordyńskim i oczywistym było dla mnie, że bieg powinien być poświęcony jego pamięci.

Gdański „Warriors Run” jest jednym z trzech wydarzeń tego typu. Pozostałe dwa biegi odbędą się jesienią – we wrześniu w Wierchomli oraz 11 listopada ponownie w Gdańsku. Pobiec można w dwóch kategoriach: bieg dzienny na dystansie 7 kilometrów (start o godzinie 11.00) oraz bieg nocą (początek o godzinie 22.00) – wtedy pokonać trzeba 6 kilometrów. – Dystans nie jest zbyt duży, ale po drodze na zawodników czeka około 10 zadań – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Biegacze będą na przykład musieli wykonać skłony leżąc w wodzie. – Trzeba trochę sprytu, żeby znaleźć odpowiednią technikę do tego zadania, tak by zawodnika nie zalała fala – mówi żołnierz. Innym ćwiczeniem będzie… układanie puzzli. – Wydaje się proste, ale trzeba zapamiętać każdy szczegół z ułożonego obrazka, bo będziemy o to pytać – wyjaśnia współorganizator biegu. – Jeśli pamięć zawodnika zawiedzie, będzie musiał ułożyć puzzle jeszcze raz.

Drugą częścią imprezy ma być quiz wiedzy o wojsku i historii Polski. Podczas biegu pytania będą zadawać weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz byli specjalsi z fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Może paść pytanie, ile zwrotek ma hymn Polski albo kiedy obchodzimy Dzień Flagi i kto był założycielem GROM-u – mówi st. kpr. Wiśniewski. – Chcemy, aby osoby, startujące w biegu, znały ideę, która nam przyświeca: czcimy pamięć o Pawle i promujemy wojsko – dodaje.

Na bieg może zapisać się każdy. – Kondycja i sprawność fizyczna są ważne, ale mimo wszystko stawiamy na zabawę, a nie na wyścig – zachęca st. kpr. Wiśniewski. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. Udział w biegu jest płatny. Uczestnicy powinni stawić się 28 maja o godzinie 11.00 przy falochronach w Gdańsku-Brzeźnie. Gościem honorowym biegu będzie syn poległego w Afganistanie żołnierza – 3-letni Wiktor oraz jego mama.

Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która również jest zaangażowana w organizację wydarzenia, będzie przy okazji zbierać pieniądze dla rodzin poległych żołnierzy wojsk specjalnych.


Sierż. Paweł Ordyński służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił dziewczynę i 3-miesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Iwona Guzowska, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
 
Not Contaminated With Routine
Online z mistrzami sportu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Cud Piłsudskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Chemicy do zadań specjalnych
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Kierunek: misja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Hekatomba na Woli
Na misjach święta inne niż zwykle
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trwała odporność terytorialsów
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Szarża „Hallerczyka”
Polskie porty bardziej otwarte
Chwała powstańcom
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 kończą misję w Estonii
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się zostaje prymusem
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Skok na głęboką wodę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO