moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo Kosowa traktujemy całościowo
„Przyjechaliśmy dzisiaj razem z ministrem Millerem, żeby między innymi pokazać, że Polska, mimo iż uczestniczy w dwóch różnych misjach – misji NATO i UE – sprawę bezpieczeństwa Kosowa traktuje całościowo”, powiedział na konferencji w Prisztinie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

4 listopada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przebywali w Kosowie, gdzie między innymi spotkali się z przedstawicielami dowództw misji KFOR oraz EULEX, a także z żołnierzami XXIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR oraz policjantami.

REKLAMA

Po powitaniu ministrów przez dowódcę PKW KFOR pułkownika Henryka Bartosewicza oraz dowódcę Jednostki Specjalnej Polskiej Policji podinspektora Tomasza Miciukiewicza odbyło się spotkanie delegacji z dowództwem KFOR. Dowódca KFOR generał brygady Erhard Drews wystawił najwyższą ocenę polskiej kompanii manewrowej za hart ducha i profesjonalizm w czasie pełnienia trzymiesięcznej służby na północy Kosowa w rotacyjnej bazie Nothing Hill w okresie największych napięć wśród społeczności serbskiej w tym regionie. Jak powiedział obu ministrom generał Drews, pomimo wielu trudności, licznych manifestacji i blokad dróg w rejonie odpowiedzialności „kompania manewrowa pod dowództwem kapitana Pawła Dolatowskiego profesjonalnie i terminowo wykonała zadania mandatowe”.

Bezpośrednio po rozmowach w Kwaterze Głównej KFOR polska delegacja udała się do Kwatery Głównej Misji Unii Europejskiej EULEX. Podczas spotkania szef misji EULEX Xavier Bout de Marnhac omówił zagadnienia związane z bieżącą sytuacją w regionie, poziom bezpieczeństwa oraz działania podejmowane przez uczestników misji, którymi są między innymi polscy policjanci. Obaj ministrowie podczas rozmów z dowództwem misji EULEX wyrazili potrzebę zwiększenia współpracy pomiędzy misjami KFOR i EULEX przede wszystkim w obszarze zabezpieczenia logistycznego i transportowego unijnych sił policyjnych w czasie prowadzonych operacji. Minister Siemoniak zaznaczył, że udział Polski w misji NATO i Unii Europejskiej w Kosowie zarówno w obszarze wojskowym, jak i policyjnym potwierdza wiarygodność naszego kraju jako sojusznika i zainteresowanie Polski budową regionalnych systemów bezpieczeństwa oraz stabilizacją w tej części Europy. Zaznaczył jednak, że wysyłanie polskich żołnierzy i policjantów musi się odbywać w warunkach zapewnienia im podstawowych warunków do służby, ale także zagwarantowania maksymalnej ochrony prawnej przez międzynarodowych przełożonych.
Podobnego zdania był minister Jerzy Miller, który zwrócił uwagę na to, że realizowanie jednego z najważniejszych zadań uczestników misji EULEX wymaga zagwarantowania biorącym w niej udział odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. „Priorytetem naszych wspólnych działań jest zapewnienie między innymi właściwych warunków bytowych policjantom z Kosowa oraz wyposażenie ich w odpowiedni sprzęt. Trzeba jednocześnie pamiętać, że musi to się odbywać przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla policjantów realizujących te zadania”, powiedział minister Miller.

Wspólną część wizyty delegacji MON i MSWiA zakończyła konferencja prasowa ministrów Tomasza Siemoniaka i Jerzego Millera. „Przyjechaliśmy dzisiaj razem z ministrem Millerem, żeby między innymi pokazać, że Polska, mimo iż uczestniczy w dwóch różnych misjach – misji NATO i UE – sprawę Kosowa traktuje całościowo. Chcemy, żeby policjanci i żołnierze ze sobą współpracowali. Obydwa dowództwa wysoko oceniły polskich żołnierzy i policjantów. Miło było usłyszeć od dowódców obu misji, że służący w Kosowie od wielu lat żołnierze, a od niedawna także policjanci są profesjonalistami”, powiedział minister Siemoniak podczas konferencji prasowej w Prisztinie. „Kwestię Kosowa traktujemy kompleksowo, stąd obecność tutaj polskich policjantów i żołnierzy”, dodał szef resortu obrony. „Dzisiaj wspólnie z ministrem Siemoniakiem jesteśmy w Kosowie, bo chcemy bezpośrednio z dowódcami misji rozmawiać na temat zadań, które są stawiane polskim żołnierzom i polskim funkcjonariuszom policji, warunków, jakie są stworzone do ich realizacji, ale także o prognozach na przyszłość”, powiedział na konferencji minister Jerzy Miller.
Minister Siemoniak przypomniał także, że podczas rozmów na temat misji, nie tylko tych z dowódcami, ale także wcześniejszych prowadzonych na forum UE, razem z ministrem Millerem sugerowali, iż Polska oczekuje mocnego wsparcia UE dla misji zarówno logistycznego, jak i finansowego. „Bezpieczeństwo i stabilizacja Kosowa to dla nas jedno. Skoro Polska decyduje się uczestniczyć w bardzo dużym zakresie w tej misji, to oczekuje także należytych warunków”, powiedział szef resortu obrony.
Na zakończenie spotkania z dziennikarzami minister Siemoniak odniósł się do kwestii bezpieczeństwa w regionie. „W Kosowie jest bezpiecznie, bo jest KFOR i EULEX. To nie jest tak, że bezpieczeństwo w Kosowie jest dane raz na zawsze. Od lipca obserwujemy pogorszenie się sytuacji i myślę, że nikt nie zakwestionuje celowości misji KFOR. Jest ona w obecnej sytuacji tutaj niezbędna”, dodał minister Siemoniak.

Odrębny program pobytu ministra obrony narodowej w Kosowie rozpoczął się od wizyty w bazie Polskiego Kontyngentu Wojskowego – Camp Bondsteel. Podczas uroczystej zbiórki minister wręczył żołnierzom PKW KFOR nagrody, a dowódca operacyjny SZ wyróżnienia. „Rejon, w którym służycie, nie należy do najbezpieczniejszych, ale chcę Wam powiedzieć, że w tych warunkach sprawdzają się tylko najlepsi. Jesteśmy z Was dumni. W dowództwie KFOR usłyszeliśmy tyle dobrych słów o Waszej służbie”, zwrócił się minister do żołnierzy. Życzył im też, aby ich służba, która dobiega już końca, była bezpieczna, a zadania wykonywane na tak samo wysokim poziomie jak dotychczas.
Podczas wizyty w bazie Bondsteel delegacja z Polski złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy obelisku upamiętniającym tragicznie poległych w 2003 roku sierżantów: Piotra Mikłowskiego i Pawła Regenckiego.

Pobyt w Kosowie był także okazją do spotkania z kadrą dowódczą PKW KFOR i rozmów o prowadzonych i planowanych w najbliższym czasie przez polskie dowództwo działaniach. O zadaniach naszego kontyngentu i sytuacji w rejonie jego odpowiedzialności minister Siemoniak rozmawiał między innymi z dowódcą PKW KFOR pułkownikiem Henrykiem Bartosewiczem. Minister Siemoniak obejrzał także sprzęt i wyposażenie, którym dysponuje polski kontyngent. Pobyt delegacji MON w Camp Bondsteel zakończyło spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka z żołnierzami XXIV zmiany PKW KFOR.

Podczas wizyty w Kosowie ministrowi towarzyszyli: szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch, dowódca operacyjny sił zbrojnych generał broni Edward Gruszka i radca MON generał broni rezerwy Waldemar Skrzypczak.

Fot.: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~BartekOstaszewski
1373952600
Ciezko jest znalezc polska-zbrojna.pl w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo. Wystarczy wpisac w google - seo stronka z seo poradami - tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy pozdro
98-E7-25-EF

„Harpun” do walki
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków
Polskie porty bardziej otwarte
Na zakupy do sklepu AMW
Kierunek: Drawsko Pomorskie
MON nie wycofuje się z MSPO
Army of Medics
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Specjalsi świętują
Przeciwlotnicza Sona
Wojsko przeciw wirusowi
Widzieć i nie być widzianym
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Terytorialsi nie stracą dodatku
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Spartan” znów na Mazurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pracowity tydzień flotylli
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rubiny w walce z epidemią
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gotowi na „Defendera”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Prawdziwi wojownicy
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Podchorążowie za sterami Bielików
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
NATO walczy z koronawirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
Obradowała Rada Gabinetowa
Partyzanci rozgromili ubeków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO