moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria gotowa na szczyt NATO

Ewakuacja osób znajdujących się na stadionie, sprawdzanie pirotechniczne trybun i obezwładnianie napastnika – na Stadionie Narodowym odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi razem z innymi służbami mundurowymi będą zabezpieczali lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Ćwiczenia obserwował szef MON.
W zabezpieczaniu lipcowego szczytu NATO w Warszawie weźmie udział tysiąc dwustu żandarmów z całego kraju. Dziś na stadionie PGE Narodowym, który będzie głównym miejscem spotkań przywódców Sojuszu, odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. To jednostka szkolona do działań antyterrorystycznych i ochrony specjalnej. - Nie robimy tego, aby pokazać sprawność naszych żołnierzy czy nowoczesny sprzęt, ale dlatego, że będziemy gościć w Polsce najważniejszych przywódców świata, a ich obrady będą decydowały o jego bezpieczeństwie. Oni muszą mieć zagwarantowany absolutny spokój działania – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który obserwował działania żandarmów.

Oddział Specjalny ŻW ćwiczył m.in. ewakuację VIP-a, usunięcie podejrzanego ładunku, obezwładnienie napastnika. Żołnierze sprawdzili też pod względem pirotechnicznym konstrukcję stadionu oraz trybuny. Żandarmeria zaprezentowała także nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje, między innymi kamery na wysięgnikach teleskopowych, robota pirotechnicznego oraz mobilny system do monitoringu. Podczas ćwiczeń żołnierzom towarzyszyły wyszkolone psy.

Film:WCEO

Szef MON zapewnił, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas szczytu, będą podejmować wszelkie działania, które „wyeliminują jakiekolwiek zagrożenia”. - Mamy świadomość, że mogą się zdarzyć bardzo różne okoliczności – przyznał minister obrony. Antoni Macierewicz zaznaczył, że działania mające zapewnić bezpieczeństwo będą prowadzone nie tylko w Warszawie, gdzie będzie odbywał się szczyt, ale także na obszarze całego państwa. - Sytuacja będzie na bieżąco analizowana przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który pozwoli nam wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie, a także zabezpieczyć naszą przestrzeń powietrzną – dodał.

Minister Macierewicz zwrócił uwagę, że działania zaprezentowane dziś dziennikarzom to tylko fragment całego systemu ochrony. Wokół stadionu na obszarze 5 kilometrów kwadratowych zostanie zamontowany specjalny system monitoringu. Dzięki niemu będzie możliwa zarówno identyfikacja niebezpiecznych zdarzeń, jak i odtworzenie ich przebiegu.

Podczas szczytu NATO żandarmi będą ściśle współpracować z policją, Biurem Ochrony Rządu, Strażą Graniczną oraz innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Wspólne ćwiczenia tych służb odbyły się niedawno w hotelach Victoria, Sofitel, a także w Pałacu Kultury i Nauki.
 

– Szczyt NATO to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu i dużej skali, dlatego jego zabezpieczanie będzie wymagać od żołnierzy Żandarmerii Wojskowej jeszcze więcej wysiłku niż zwykle – mówi ppłk Marcin Wiącek z Komendy Głównej ŻW.

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca. Do Polski przyjadą politycy, wojskowi, eksperci i dziennikarze – w sumie pięć tysięcy osób. Głównym celem spotkania będzie wypracowanie skutecznej polityki wobec zagrożeń płynących zza wschodniej i południowej granicy Sojuszu.

Za zabezpieczenie szczytu będą odpowiedzialne wszystkie służby państwa, zarówno te podległe szefowi MON, jak i ministrowi spraw wewnętrznych i administracji: wojsko, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Jack Strong
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Bombardowanie Monte Cassino
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Dywizjon 303 w Napoleonie
Polak w szkole boardingu
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowa Rada przy prezydencie
Ważki poszukiwane
Zima, skały i kawalerzyści
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wiedza, która ratuje życie
Zostań wojskowym muzykiem
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Na wolność przez dwa mury
Pierwszy krok do zawodowców
Zbuduj formę na wiosnę!
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W BBN o sytuacji na granicy
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jakie zmiany dla podchorążych?
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowe radary dla MW
Przesiadka do klasy premium
Rodzeństwo na medal
W Brukseli o przyszłości NATO
Z pomocą dla Libanu
Lecimy z sercem
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Rakiety dla śmigłowców
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
W jedynym słusznym kierunku
Saperzy rozminowują Kłaj
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Na granicy nieco spokojniej
Trzy dekady Polski w CISM
MON: nie wyciekły tajne informacje
Misja nie tylko wojskowa
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
„Ptaszki” nowej ery
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Rosomaki będą groźniejsze
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Drony na fali
Hiszpańskie dylematy
Nauka kruszenia lodu
Żyją w naszej pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO