moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operacja GROM-u na Stadionie Narodowym

Desant ze śmigłowca, pościg za terrorystami, ewakuacja śmigłowcem ciężko rannego – dziś na Stadionie PGE Narodowym odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Brali w nich udział funkcjonariusze BOA, BOR, ABW i strażacy, wspierali ich żołnierze GROM-u i Żandarmerii Wojskowej. Służby przygotowują się do lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.Na koncert organizowany w plenerze przyjeżdża VIP. Ochraniany przez funkcjonariuszy BOR podchodzi do sceny, gdy nagle zaczyna się strzelanina. Słychać kolejne strzały, wybucha panika. Tak rozpoczęły się ćwiczenia służb specjalnych na Stadionie PGE Narodowym.

Desant ze śmigłowca

Akcja, którą obserwowali dziennikarze, z każdą chwilą nabiera tempa. Funkcjonariusze BOR ewakuują VIP-a do opancerzonego samochodu i odjeżdżają. W pościg za nimi ruszają napastnicy. Rozpoczyna się wymiana ognia. Terroryści opuszczają ostrzelane samochody i próbują się ukryć przy brzegu Wisły. Wówczas do akcji wkraczają funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz żołnierze GROM-u. Część z nich na brzeg rzeki desantuje się z policyjnego śmigłowca, część podpływa łodziami.

– Mamy duże doświadczenie w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych, które można w takich sytuacjach wykorzystać – mówi kpt. Tomasz Mika, rzecznik GROM-u. Całą operację z góry kontroluje załoga śmigłowca wyposażonego w urządzenia pozwalające szybko znaleźć napastników.

Szturm na autobus

W tym samym czasie trwa ewakuacja osób, które brały udział w koncercie. Medycy udzielają pomocy najbardziej potrzebującym. Jedna z osób jest bardzo ciężko ranna, zostaje więc wezwany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ląduje przy stadionie i zabiera rannego do specjalistycznego szpitala.


Część widzów, którym udało się uciec z koncertu, schroniło się w stojącym nieopodal autobusie. Ktoś powiadamia policję, że wśród nich jest osoba agresywna. Sztab kryzysowy, który został powołany, postanawia, że konieczny jest szturm na autobus. Przeprowadzają go żołnierze GROM-u oraz funkcjonariusze BOA. Napastnik zostaje obezwładniony. Jednak wszyscy przebywający w autobusie zostają zatrzymani do wyjaśnienia. – To procedura bezpieczeństwa, ponieważ nie wiemy, czy wśród pasażerów nie znajduje się ktoś niebezpieczny. Musimy to sprawdzić, dlatego przeprowadzamy bardzo szczegółową kontrolę – wyjaśnia jeden z żołnierzy.

Cały teren zostaje sprawdzony przez pirotechników z policji oraz Straży Granicznej z lotniska Okęcie. Ich zadaniem jest zabezpieczyć i zneutralizować ewentualne ładunki wybuchowe.


W ćwiczeniach wzięło udział ponad 700 funkcjonariuszy oraz ponad 200 pozorantów, osób, które pełniły funkcję na przykład zakładników. Ich działania na warszawskim Powiślu obserwował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pielgrzymom, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, jak i uczestnikom szczytu NATO, który odbędzie się na Stadionie Narodowym – powiedział Błaszczak po zakończeniu ćwiczeń. Na miejscu byli też gen. dyw. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych oraz płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u. – Wojsko jest gotowe do działania w razie kryzysu. Szczegółów dotyczących zaangażowania wojsk specjalnych w tego typu działania nie mogę ujawniać –podsumowuje gen. Patalong w rozmowie z dziennikarzami.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, MSWiA

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
 
Żyją w naszej pamięci
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Na wolność przez dwa mury
Wiedza, która ratuje życie
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rosomaki będą groźniejsze
„Ptaszki” nowej ery
W Brukseli o przyszłości NATO
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Zima, skały i kawalerzyści
Bombardowanie Monte Cassino
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Z pomocą dla Libanu
Rakiety dla śmigłowców
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polak w szkole boardingu
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Na granicy nieco spokojniej
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Przesiadka do klasy premium
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W BBN o sytuacji na granicy
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowa Rada przy prezydencie
Rodzeństwo na medal
Saperzy rozminowują Kłaj
Jakie zmiany dla podchorążych?
Ważki poszukiwane
Hiszpańskie dylematy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Pierwszy krok do zawodowców
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Drony na fali
Misja nie tylko wojskowa
Trzy dekady Polski w CISM
Zbuduj formę na wiosnę!
Oczy na wschodnią flankę
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
W jedynym słusznym kierunku
Jack Strong
Nowe radary dla MW
Zostań wojskowym muzykiem
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Lecimy z sercem
Nauka kruszenia lodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO