moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaktualizowana strategia Pegaza

Celem współpracy ze światowymi potentatami będzie zarówno transfer technologii do Polski, jak i prawo do eksportu wyprodukowanego u nas sprzętu – podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa. Zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny oraz kupować firmy zajmujące się działalnością uzupełniającą obecne możliwości zakładów PGZ. Dziś Grupa zaprezentowała swoją zmienioną strategię.


„Aktualizację strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej” zaprezentowano dzisiaj w Warszawie. Konieczność wprowadzenia zmian w swej polityce PGZ uzasadniła nowymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa w Europie, wywołanymi agresją Rosji przeciwko Ukrainie, destabilizacją na Bliskim Wschodzie, napływem emigrantów i terroryzmem. Odnowiona strategia ma na nie odpowiadać, a skupia się na działaniach obejmujących tylko najbliższe lata. – Długoletnie planowanie jest obarczone dużym ryzykiem – tłumaczył Szczepan Ruman, dyrektor Biura Strategii i Analiz w PGZ. Jako przykład ryzyka pomyłki podał dotychczasowe szacunki, że przychody Grupy drastycznie spadną w latach 2022–2030. Tymczasem te przewidywania stały się nieaktualne, chociażby z powodu zapowiedzianych przez Ministerstwo Obrony Narodowej zmian w planach zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził, że program zakupów zostanie dopasowany do potrzeb Sił Zbrojnych RP, możliwości finansowych państwa i zdolności polskiego przemysłu obronnego, którego najpoważniejszym elementem jest właśnie PGZ. Nowa strategia Grupy wymagała również zmiany z tego powodu, że to resort obrony przejął nad nią nadzór.
 
Szef Biura Strategii i Analiz PGZ wskazał też na obecne słabości państwowej zbrojeniówki, takie jak chociażby zaawansowany wiek wielu jej pracowników. A także fakt, że zakłady nie produkują kompletnych systemów, lecz tylko ich pewne elementy. Nowa polityka Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakłada więc kilka dróg przełamania tych ułomności i rozwoju spółek przemysłu obronnego, które do niej należą.

Jedną z nich jest wchodzenie w kooperacje i partnerstwo z firmami zagranicznymi. – Nie jesteśmy w stanie wszystkiego wyprodukować sami, dlatego chcemy podejmować współpracę ze światowymi potentatami na rynku zbrojeniowym – mówił dyrektor Ruman. Pierwsze poważne kroki na tej drodze już postawiono – z amerykańskim koncernem Boeing podpisano list intencyjny dotyczący m.in. wspólnej produkcji dronów i śmigłowców dla polskiej armii. Prezes Zarządu PGZ Arkadiusz Siwko podkreślił, że priorytetem we współpracy z zagranicznymi potentatami będzie transfer technologii umożliwiający produkcję sprzętu w kraju, a także uzyskanie prawa do jego eksportu. Efektem kooperacji ma być udział polskich firm w międzynarodowych łańcuchach dostawców tych wielkich producentów broni. Jednocześnie zaktualizowana strategia PGZ przewiduje jej specjalizację i skupienie się w badaniach i rozwoju nad wybranymi, własnymi produktami.

PGZ zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny. Przykładem działań z tym związanych jest zakup firmy Autosan. Grupa zamierza też przejąć jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. – Rozpoczął się proces akwizycyjny firmy Exatel – ujawnił dyrektor Ruman. W porównaniu do wcześniejszych planów teraz postanowiono przyspieszyć zarówno zakupy firm, jak i wchodzenie w alianse strategiczne. Jednocześnie będzie trwała wewnętrzna reorganizacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prowadząca ją w kierunku struktury koncernu.

REKLAMA

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Strzelnice dla terytorialsów
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się zostaje prymusem
Laserowa artyleria US Army
Chwała powstańcom
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Skok na głęboką wodę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ukraiński kurs na Zachód
Cud Piłsudskiego
Online z mistrzami sportu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Not Contaminated With Routine
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej celowników z PCO dla wojska
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Hekatomba na Woli
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Chemicy do zadań specjalnych
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trwała odporność terytorialsów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Szarża „Hallerczyka”
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO