moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaktualizowana strategia Pegaza

Celem współpracy ze światowymi potentatami będzie zarówno transfer technologii do Polski, jak i prawo do eksportu wyprodukowanego u nas sprzętu – podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa. Zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny oraz kupować firmy zajmujące się działalnością uzupełniającą obecne możliwości zakładów PGZ. Dziś Grupa zaprezentowała swoją zmienioną strategię.


„Aktualizację strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej” zaprezentowano dzisiaj w Warszawie. Konieczność wprowadzenia zmian w swej polityce PGZ uzasadniła nowymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa w Europie, wywołanymi agresją Rosji przeciwko Ukrainie, destabilizacją na Bliskim Wschodzie, napływem emigrantów i terroryzmem. Odnowiona strategia ma na nie odpowiadać, a skupia się na działaniach obejmujących tylko najbliższe lata. – Długoletnie planowanie jest obarczone dużym ryzykiem – tłumaczył Szczepan Ruman, dyrektor Biura Strategii i Analiz w PGZ. Jako przykład ryzyka pomyłki podał dotychczasowe szacunki, że przychody Grupy drastycznie spadną w latach 2022–2030. Tymczasem te przewidywania stały się nieaktualne, chociażby z powodu zapowiedzianych przez Ministerstwo Obrony Narodowej zmian w planach zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził, że program zakupów zostanie dopasowany do potrzeb Sił Zbrojnych RP, możliwości finansowych państwa i zdolności polskiego przemysłu obronnego, którego najpoważniejszym elementem jest właśnie PGZ. Nowa strategia Grupy wymagała również zmiany z tego powodu, że to resort obrony przejął nad nią nadzór.
 
Szef Biura Strategii i Analiz PGZ wskazał też na obecne słabości państwowej zbrojeniówki, takie jak chociażby zaawansowany wiek wielu jej pracowników. A także fakt, że zakłady nie produkują kompletnych systemów, lecz tylko ich pewne elementy. Nowa polityka Polskiej Grupy Zbrojeniowej zakłada więc kilka dróg przełamania tych ułomności i rozwoju spółek przemysłu obronnego, które do niej należą.

Jedną z nich jest wchodzenie w kooperacje i partnerstwo z firmami zagranicznymi. – Nie jesteśmy w stanie wszystkiego wyprodukować sami, dlatego chcemy podejmować współpracę ze światowymi potentatami na rynku zbrojeniowym – mówił dyrektor Ruman. Pierwsze poważne kroki na tej drodze już postawiono – z amerykańskim koncernem Boeing podpisano list intencyjny dotyczący m.in. wspólnej produkcji dronów i śmigłowców dla polskiej armii. Prezes Zarządu PGZ Arkadiusz Siwko podkreślił, że priorytetem we współpracy z zagranicznymi potentatami będzie transfer technologii umożliwiający produkcję sprzętu w kraju, a także uzyskanie prawa do jego eksportu. Efektem kooperacji ma być udział polskich firm w międzynarodowych łańcuchach dostawców tych wielkich producentów broni. Jednocześnie zaktualizowana strategia PGZ przewiduje jej specjalizację i skupienie się w badaniach i rozwoju nad wybranymi, własnymi produktami.

PGZ zamierza też rozszerzyć swą ofertę na rynek cywilny. Przykładem działań z tym związanych jest zakup firmy Autosan. Grupa zamierza też przejąć jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. – Rozpoczął się proces akwizycyjny firmy Exatel – ujawnił dyrektor Ruman. W porównaniu do wcześniejszych planów teraz postanowiono przyspieszyć zarówno zakupy firm, jak i wchodzenie w alianse strategiczne. Jednocześnie będzie trwała wewnętrzna reorganizacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prowadząca ją w kierunku struktury koncernu.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
 
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Wojsko wchodzi w kadr
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
GROM na kursie działań specjalnych
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Razem się szkolą, razem walczą
Unwanted Treaty
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Plan modernizacji marynarki wojennej
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Tyraliera terytorialsów
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Czwarty rozbiór
Symbol zaklęty w dacie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Studenci w kryzysie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
T-72 strzelają na poligonie
Klasy wojskowe po nowemu
Wołyńskie lwie serca
Trudna droga
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Obrona bez polityki
PESCO z polskim projektem
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Reserves Win Wars
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Ludzie niebezpiecznej profesji
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Symbol Enchanted in a Date
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Poznaj bohaterów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Thin Blue Line
Spielberg’s Stars
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowa spółka lotnicza PGZ
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Wyzwania polskiej fotoniki
Weterani w Żelaznej Dywizji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO