moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włocławek chce powrotu wojska do miasta

Żołnierze opuścili włocławską jednostkę 14 lat temu, dziś miasto chce powrotu wojska. Samorząd zwrócił się do MON z prośbą o utworzenie we Włocławku dowództwa brygady obrony terytorialnej wraz z batalionem OT. Jego zdaniem obecność wojska poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. MON nie wyklucza tej lokalizacji, ale decyzje zapadną dopiero pod koniec roku.

Włocławek to byłe miasto wojewódzkie, dziś na prawach powiatu, pod względem wielkości trzecia – po Bydgoszczy i Toruniu – miejscowość regionu kujawsko-pomorskiego. Ta historyczna stolica Kujaw, położona nad Wisłą, ma bogate tradycje wojskowe. W okresie międzywojennym stacjonował tu 14 Pułk Piechoty, który brał udział w walkach wrześniowych w 1939 r. Do 2002 roku działał tu 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy, potem jednostkę przeniesiono do Chełmna. Dziś w mieście działa jedynie Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Władze Włocławka chcą jednak wrócić do sytuacji sprzed lat i ściągnąć żołnierzy na swój teren. Szansę widzą w tworzonej właśnie piątej sile zbrojnej. – Korzystamy z okazji, że trwają prace nad programem rozwoju sił zbrojnych i budową wojsk obrony terytorialnej. Pomyślałem, że dobrze byłoby zgłosić do niej swój zdecydowany akces i wysłać mocny sygnał: zależy nam na obecności żołnierzy we Włocławku – mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta. Wystosował w tej sprawie list do Ministerstwa Obrony Narodowej. Z propozycją zlokalizowania w mieście dowództwa brygady obrony terytorialnej wraz z batalionem OT zwrócił się również do szefa MON poseł PiS Łukasz Zbonikowski. Napisał w tej sprawie interpelację poselską do ministra.

REKLAMA

Szansa na rozwój

Władze miasta w pismach do MON podkreślają, że przeniesienie w 2002 roku 3 Pułku Drogowo-Mostowego z Włocławka do Chełmna spowodowało straty gospodarcze, społeczne i wizerunkowe regionu, ale przede wszystkim odbiło się na bezpieczeństwie mieszkańców. – Mamy na swoim terenie obiekty o charakterze strategicznym, na przykład zakłady chemiczne ANWIL oraz Włocławską Zaporę Wodną na Wiśle. Istnieje więc ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i zagrożenia powodziowego w okresie pokoju, a w czasie potencjalnego konfliktu te miejsca w pierwszej kolejności mogą być narażone na działania przeciwnika – argumentuje prezydent słuszność odtworzenia we Włocławku jednostki o charakterze obronnym.

Na obecności żołnierzy miasto mogłoby też skorzystać ekonomicznie. – Wojsko to nowe miejsca pracy, szansa na utrzymanie się sklepów, firm, ożywienie gospodarcze. To też szansa na przywrócenie należnej rangi miastu – podkreśla Marek Wojtkowski.

Poseł Zbonikowski w swojej interpelacji dodał jeszcze, że wszystkie inne miasta prezydenckie w województwie kujawsko pomorskim posiadają jednostki o charakterze obronnym. W Bydgoszczy funkcjonuje ich nawet kilka, w tym 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych czy międzynarodowe Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. – Próba utworzenia tam kolejnej jednostki mogłaby spotkać się z trudnościami w znalezieniu bazy lokalowej. Włocławek natomiast dysponuje pomieszczeniami, w których mogłaby zostać utworzona siedziba jednostki – dodaje poseł. Mowa tu na przykład o niewykorzystanych w pełni budynkach Komendy Miejskiej Policji lub Wojskowej Komendy Uzupełnień, a także magazynach policyjnych, w których można byłoby przechowywać broń i wojskowe wyposażenie. – Na pewno te istniejące zasoby lokalowe zmniejszyłyby koszty związane z powołaniem jednostki – podkreślił poseł.

MON: nie wykluczamy

Szanse na spełnienie się nadziei miasta są, choć jeszcze nie wiadomo, czy może tu powstać dowództwo brygady, batalion czy tylko kompania OT. Wstępne deklaracje są pozytywne. – Na obecnym etapie prac koncepcyjnych można stwierdzić, że na terenie Włocławka prawdopodobnie rozmieszczone zostanie dowództwo i sztab batalionu obrony terytorialnej – napisał Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, w odpowiedzi na interpelację posła. Jednak ostateczne decyzje mają zostać podjęte dopiero po zakończeniu drugiego etapu prac koncepcyjnych nad budową obrony terytorialnej. – Potrwa to do końca roku – mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik ministra ds. utworzenia OT. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON, podkreśla przy tym, że pełne opracowanie koncepcji OT będzie miało charakter niejawny, więc resort nie będzie informował o szczegółach i przyczynach ewentualnych zmian założeń.

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała trzy poziomy: krajowy, wojewódzki i powiatowy. W pierwszym etapie, najpóźniej do początku przyszłego roku, mają powstać trzy brygady obrony terytorialnej: w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. – Następnie, od początku 2017 roku, zostaną sformowane kolejne trzy brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego – mówi Bartłomiej Misiewicz.

W sumie powstać ma 17 brygad, które swoje dowództwa będą miały w każdym województwie (na Mazowszu będą najprawdopodobniej dwa takie dowództwa). Na szczeblu każdego województwa powstanie też batalion OT, a w każdym powiecie – kompania licząca około stu żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Opolskiej OT

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1464845520
Miód na moje serce. Chyba się tam przeprowadzę. Wspaniała postawa obywatelska i patriotyczna. Na początek życzę batalionu zawodowców , dobrego NSR oraz wspomnianej OT. Miasto z tradycjami żołnierskimi. Trzymam kciuki by Pułk wrócił do Włocławka.
54-8C-E7-B5

Testament Polski Walczącej
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Fordy, a nie Nissany
Kajmany na gąsienicach
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani w pasiece
Ubiory ochronne z Maskpolu
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
Współzawodnictwo rozwija
Z menażką na wakacje
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Informacja Prasowa
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Laserowa artyleria US Army
Wyzwania polskiej prezydencji
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Amerykanie odmładzają F-16
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Response to Emergency
Ofensywa Tuchaczewskiego
16 sekund Liberatora
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Groty z granatnikiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Poprady dla zawiszaków
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ogromne zainteresowanie Soną
Online z mistrzami sportu
Prezydent z wizytą w Drawsku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kim przekracza granice
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wyjątkowy CWIX
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Nowe karabinki dla specjalsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie porty bardziej otwarte
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Most do współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Powstaną kolejne strzelnice

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO