moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włocławek chce powrotu wojska do miasta

Żołnierze opuścili włocławską jednostkę 14 lat temu, dziś miasto chce powrotu wojska. Samorząd zwrócił się do MON z prośbą o utworzenie we Włocławku dowództwa brygady obrony terytorialnej wraz z batalionem OT. Jego zdaniem obecność wojska poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. MON nie wyklucza tej lokalizacji, ale decyzje zapadną dopiero pod koniec roku.

Włocławek to byłe miasto wojewódzkie, dziś na prawach powiatu, pod względem wielkości trzecia – po Bydgoszczy i Toruniu – miejscowość regionu kujawsko-pomorskiego. Ta historyczna stolica Kujaw, położona nad Wisłą, ma bogate tradycje wojskowe. W okresie międzywojennym stacjonował tu 14 Pułk Piechoty, który brał udział w walkach wrześniowych w 1939 r. Do 2002 roku działał tu 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy, potem jednostkę przeniesiono do Chełmna. Dziś w mieście działa jedynie Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Władze Włocławka chcą jednak wrócić do sytuacji sprzed lat i ściągnąć żołnierzy na swój teren. Szansę widzą w tworzonej właśnie piątej sile zbrojnej. – Korzystamy z okazji, że trwają prace nad programem rozwoju sił zbrojnych i budową wojsk obrony terytorialnej. Pomyślałem, że dobrze byłoby zgłosić do niej swój zdecydowany akces i wysłać mocny sygnał: zależy nam na obecności żołnierzy we Włocławku – mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta. Wystosował w tej sprawie list do Ministerstwa Obrony Narodowej. Z propozycją zlokalizowania w mieście dowództwa brygady obrony terytorialnej wraz z batalionem OT zwrócił się również do szefa MON poseł PiS Łukasz Zbonikowski. Napisał w tej sprawie interpelację poselską do ministra.

Szansa na rozwój

Władze miasta w pismach do MON podkreślają, że przeniesienie w 2002 roku 3 Pułku Drogowo-Mostowego z Włocławka do Chełmna spowodowało straty gospodarcze, społeczne i wizerunkowe regionu, ale przede wszystkim odbiło się na bezpieczeństwie mieszkańców. – Mamy na swoim terenie obiekty o charakterze strategicznym, na przykład zakłady chemiczne ANWIL oraz Włocławską Zaporę Wodną na Wiśle. Istnieje więc ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej i zagrożenia powodziowego w okresie pokoju, a w czasie potencjalnego konfliktu te miejsca w pierwszej kolejności mogą być narażone na działania przeciwnika – argumentuje prezydent słuszność odtworzenia we Włocławku jednostki o charakterze obronnym.

Na obecności żołnierzy miasto mogłoby też skorzystać ekonomicznie. – Wojsko to nowe miejsca pracy, szansa na utrzymanie się sklepów, firm, ożywienie gospodarcze. To też szansa na przywrócenie należnej rangi miastu – podkreśla Marek Wojtkowski.

Poseł Zbonikowski w swojej interpelacji dodał jeszcze, że wszystkie inne miasta prezydenckie w województwie kujawsko pomorskim posiadają jednostki o charakterze obronnym. W Bydgoszczy funkcjonuje ich nawet kilka, w tym 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych czy międzynarodowe Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. – Próba utworzenia tam kolejnej jednostki mogłaby spotkać się z trudnościami w znalezieniu bazy lokalowej. Włocławek natomiast dysponuje pomieszczeniami, w których mogłaby zostać utworzona siedziba jednostki – dodaje poseł. Mowa tu na przykład o niewykorzystanych w pełni budynkach Komendy Miejskiej Policji lub Wojskowej Komendy Uzupełnień, a także magazynach policyjnych, w których można byłoby przechowywać broń i wojskowe wyposażenie. – Na pewno te istniejące zasoby lokalowe zmniejszyłyby koszty związane z powołaniem jednostki – podkreślił poseł.

MON: nie wykluczamy

Szanse na spełnienie się nadziei miasta są, choć jeszcze nie wiadomo, czy może tu powstać dowództwo brygady, batalion czy tylko kompania OT. Wstępne deklaracje są pozytywne. – Na obecnym etapie prac koncepcyjnych można stwierdzić, że na terenie Włocławka prawdopodobnie rozmieszczone zostanie dowództwo i sztab batalionu obrony terytorialnej – napisał Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, w odpowiedzi na interpelację posła. Jednak ostateczne decyzje mają zostać podjęte dopiero po zakończeniu drugiego etapu prac koncepcyjnych nad budową obrony terytorialnej. – Potrwa to do końca roku – mówi dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik ministra ds. utworzenia OT. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON, podkreśla przy tym, że pełne opracowanie koncepcji OT będzie miało charakter niejawny, więc resort nie będzie informował o szczegółach i przyczynach ewentualnych zmian założeń.

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała trzy poziomy: krajowy, wojewódzki i powiatowy. W pierwszym etapie, najpóźniej do początku przyszłego roku, mają powstać trzy brygady obrony terytorialnej: w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. – Następnie, od początku 2017 roku, zostaną sformowane kolejne trzy brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego – mówi Bartłomiej Misiewicz.

W sumie powstać ma 17 brygad, które swoje dowództwa będą miały w każdym województwie (na Mazowszu będą najprawdopodobniej dwa takie dowództwa). Na szczeblu każdego województwa powstanie też batalion OT, a w każdym powiecie – kompania licząca około stu żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Opolskiej OT

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1464845520
Miód na moje serce. Chyba się tam przeprowadzę. Wspaniała postawa obywatelska i patriotyczna. Na początek życzę batalionu zawodowców , dobrego NSR oraz wspomnianej OT. Miasto z tradycjami żołnierskimi. Trzymam kciuki by Pułk wrócił do Włocławka.
54-8C-E7-B5

Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Thin Blue Line
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Najwyższy skok w tandemie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wojny wygrywa rezerwa
Mroczne serce okupowanej Europy
Symbol zaklęty w dacie
Klasy wojskowe po nowemu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jani, Miraculously Saved
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Niechciany traktat
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowi generałowie Wojska Polskiego
68W Means Lifesaver
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Logistycy w akcji
O służbach specjalnych na ASzWoj
Pogrzeb generała Ścibiora
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Nowa spółka lotnicza PGZ
Tyraliera terytorialsów
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polacy świętowali niepodległość
101 lat Niepodległej!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wierny Polsce
Awanse na 11 listopada
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cybersec’19
Codziennie składamy legunom raport
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wojsko na Biegu Niepodległości
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowy wiceminister w MON
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Black Jack ściąga do Polski
Wołyńskie lwie serca
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO