moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powietrzna misja Polaków nad Bałkanami

Misję nadzoru przestrzeni powietrznej krajów bałkańskich przygotowuje NATO. Już od września wezmą w niej udział polskie myśliwce Mig-29. Nasi żołnierze będą patrolować niebo nad Bułgarią i Rumunią. – To będzie polski air policing nad tymi krajami. Dogrywane są szczegóły misji – zapowiedział wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.

Air Policing to system ochrony nieba w ramach natowskiego programu obrony powietrznej. Polscy piloci podniebną misję na południowo-wschodniej flance NATO mają rozpocząć już jesienią.  Potwierdził to dzisiaj Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.  – Polscy lotnicy rozpoczną wykonywanie zadań we wrześniu – powiedział szef MON.

Dodał, że polski udział w misji, to część sojuszniczego współdziałania, które gwarantuje bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej w trudnych czasach, jakie są obecnie. – Rejon Morza Czarnego jest równie zagrożony i równie niespokojny, jak rejon Bałtyku. Jestem przekonany, że podjęta decyzja o udziale w misji przyczyni się do ochrony granic i bezpieczeństwa Sojuszu, a zwłaszcza tamtych państw – powiedział minister.

Choć przygotowania do misji trwają już długo, nie są jeszcze znane wszystkie jej szczegóły. Według Tomasza Szatkowskiego, wiceszefa MON, zadania nad Bułgarią i Rumunią mają być wykonywane rotacyjnie, a kontyngenty z państw sojuszniczych mają się zmieniać co kilka miesięcy.

Na takich właśnie zasadach odbywa się trwająca od 2004 roku misja nad krajami bałtyckimi, które nie posiadają własnego lotnictwa myśliwskiego:  Litwą, Łotwą i Estonią. Polska bierze w niej udział od 2006 roku, a dyżury trwają około czterech miesięcy. Polska pełniła je już sześciokrotnie, ostatni raz na początku 2015 roku.

W przypadku misji na Bałkanach nie jest też znane miejsce, w którym mieliby stacjonować żołnierze i maszyny. Choć w rozmowach pojawia się baza Graf Ignatiewo w Bułgarii, gdzie polscy piloci  z Mińska Mazowieckiego szkolili się w ubiegłym roku razem z bułgarskimi wojskowymi, to ostateczna decyzja o takiej lokalizacji jeszcze nie zapadła.

Na wyposażeniu armii bułgarskiej znajdują się myśliwce MiG-29. W ubiegłym roku ministrowie Polski i Bułgarii podpisali  międzyrządową umowę dotyczącą współdziałania wojska, a także porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych obu państw. Na jego podstawie bułgarskie myśliwce mogą być remontowane i serwisowane w Polsce. W lutym oba kraje rozpoczęły negocjacje kolejnej umowy  serwisowania tych maszyn przez polskie wojskowe zakłady lotnicze.

W lutym tego roku parlament Bułgarii wyraził zgodę na udział sił NATO w ochronie przestrzeni powietrznej kraju. Regulacje zostały wprowadzone po wycofaniu ze służby myśliwców MiG-21 i z powodu opóźnienia zakupu maszyn wielozadaniowych nowej generacji. Pod koniec marca rząd w Sofii przyjął plan nabycia od 12 do 19 myśliwców, nowych albo używanych.

Armia rumuńska dysponuje zmodernizowanymi MiG-ami-21. W 2013 roku zawarła porozumienie w sprawie zakupu od Portugalii 12 egzemplarzy używanych wielozadaniowych myśliwców F-16. Dostawy portugalskich F-16 rozpoczną się we wrześniu 2016 roku, drugi tuzin chcą kupić w 2017 roku.

PG/PAP

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~Igor
1465024440
Bardzo dobry pomysł i przede wszystkim prawdziwe i ciągłe szkolenie naszych wspaniałych pilotów . Brawo Panie ministrze ! A teraz czas na Obronę Terytorialną.
16-7A-41-FB

Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wojny wygrywa rezerwa
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Awanse na 11 listopada
Cybersec’19
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowy wiceminister w MON
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
68W Means Lifesaver
Wierny Polsce
GROM na kursie działań specjalnych
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wojsko na Biegu Niepodległości
Codziennie składamy legunom raport
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
101 lat Niepodległej!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Tyraliera terytorialsów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Logistycy w akcji
Symbol zaklęty w dacie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Klasy wojskowe po nowemu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
O służbach specjalnych na ASzWoj
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Black Jack ściąga do Polski
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Jani, Miraculously Saved
Najwyższy skok w tandemie
Niechciany traktat
Wołyńskie lwie serca
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polacy świętowali niepodległość
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mroczne serce okupowanej Europy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO