moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz na uroczystościach w Poznaniu

– To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.


W piątek szef MON uczestniczył w uroczystościach poświęcenia pomnika Chrystusa znajdującego się przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Uroczystościom przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– Niech mi będzie wolno podziękować wszystkim za tę niezwykłą, wspaniałą, tak głęboką dla duszy Polaka inicjatywę odtworzenia z popiołów, wydobycia z czasów zapomnienia tego pomnika, tego wszystkiego co on sobą reprezentuje. Tej jedności i związku wiary katolickiej, która nas przez wieki formowała i głębokiego ducha narodowego, ducha patriotycznego, który sprawia, że trwamy i zwyciężamy – mówił podczas uroczystości szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczył, że poświęcony dziś pomnik jest symbolem zarówno wiary, jak i patriotyzmu.  –  Raz jeszcze chcę podziękować za ten symbol jedności wiary i patriotyzmu, który stanął tu jako wotum zwycięstwa i odbudowy państwa polskiego. Chcę zapytać tych wszystkich, którzy chcą uczynić Chrystusa nielegalnym, naszą wiarę nielegalną – czy naprawdę ten związek, jaki nas jednoczy, wiary, patriotyzmu, narodu i polskości ma być przecięty przez współczesne pokolenie? Nie taka była nasza droga, nie taki jest nasz cel. Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność narodu polskiego, jedność uformowaną na wierze i patriotyzmie – mówił szef MON.

Minister podkreślił, że to właśnie słowa Bóg-Honor-Ojczyzna  łączą w jedną całość: naród i wojsko, państwo i kościół, nas wszystkich.  – To nie jest hasło. To nie jest puste słowo, to nie jest jeden z wielu jeszcze tytułów, który dzisiaj został w gazetach napisany. To jest cała nasza historyczna przeszłość. To jest cała nasza tożsamość.  Słyszałem,  że niektórzy pytali dlaczego tutaj jest wojsko. Oczywiście można odpowiedzieć, że jest ono dlatego, że było tutaj także w roku 1932, było tutaj w roku 1918. Ale jest ono przede wszystkim dlatego, że te wartości je kształtują – zaznaczył minister.

Szef MON, zwracając się do obecnych podczas uroczystości, przywołał żołnierzy składających dzisiaj w Braniewie przysięgę. – Wracam dzisiaj z Braniewa, gdzie odbierałem przysięgę młodych polskich żołnierzy. I każdy fragment tej przysięgi kończył się przywołaniem imienia Pana Boga. Nikt im tego nie nakazywał, taki jest ich duch. Tacy oni są. Taki jest polski naród. Można próbować to rozerwać, można próbować to zniszczyć. Ale pozwolę sobie przywołać formułę: za jaką cenę i dla jakich wartości mamy zniszczyć wiarę w Boga, wiarę w Ojczyznę i zniszczyć to, co stanowi fundament naszego patriotyzmu, czyli honor? Dzisiaj Polska rzeczywiście wstaje z kolan. Dzisiaj Polska otwiera się na swoją przeszłość i wierzę, że na wspaniałą przyszłość. Ale ona jest taka, jaką będzie nasza wiara. Będzie taka, jakie będą źródła naszej siły – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.

Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii poświęcenia pomnika w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana odprawione zostało nabożeństwo, któremu przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Następnie wszyscy wierni przeszli w procesji ku czci najświętszego Serca Pana Jezusa z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana  na pl. Adama Mickiewicza.

Źródło: MON

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańska współpraca
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dekady za wcześnie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ochotnik do Auschwitz
Promocja oficerska w AWL
Ryzykowne remedium
„Kaper” przeciw terrorystom
Defendery 2020: RobUV
„Aviation Detachment” w Łasku
A więc wojna...
Groty dla podchorążych WAT-u
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Wojsko przeciw wirusowi
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zamek na poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Trenują, aby szkolić innych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań studentem ASzWoj
Laserowa artyleria US Army
Następca Honkera na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komisje sejmowe o umowie z USA
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Nadchodzi Armia Fight Night!
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Szybsza droga do armii zawodowej
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kraby kontra okręt
Kraken dla Kormoranów
16 Dywizja najlepsza!
Kabina do zadań specjalnych
Defender 2020: Symulator Pioruna
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
Szybciej do wojska
Październik pod znakiem Tallboya
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Defilada na święto dywizji
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO