moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz na uroczystościach w Poznaniu

– To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.


W piątek szef MON uczestniczył w uroczystościach poświęcenia pomnika Chrystusa znajdującego się przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. Uroczystościom przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– Niech mi będzie wolno podziękować wszystkim za tę niezwykłą, wspaniałą, tak głęboką dla duszy Polaka inicjatywę odtworzenia z popiołów, wydobycia z czasów zapomnienia tego pomnika, tego wszystkiego co on sobą reprezentuje. Tej jedności i związku wiary katolickiej, która nas przez wieki formowała i głębokiego ducha narodowego, ducha patriotycznego, który sprawia, że trwamy i zwyciężamy – mówił podczas uroczystości szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczył, że poświęcony dziś pomnik jest symbolem zarówno wiary, jak i patriotyzmu.  –  Raz jeszcze chcę podziękować za ten symbol jedności wiary i patriotyzmu, który stanął tu jako wotum zwycięstwa i odbudowy państwa polskiego. Chcę zapytać tych wszystkich, którzy chcą uczynić Chrystusa nielegalnym, naszą wiarę nielegalną – czy naprawdę ten związek, jaki nas jednoczy, wiary, patriotyzmu, narodu i polskości ma być przecięty przez współczesne pokolenie? Nie taka była nasza droga, nie taki jest nasz cel. Dzisiaj z Poznania na całą Polskę idzie wielkie wołanie o jedność narodu polskiego, jedność uformowaną na wierze i patriotyzmie – mówił szef MON.

Minister podkreślił, że to właśnie słowa Bóg-Honor-Ojczyzna  łączą w jedną całość: naród i wojsko, państwo i kościół, nas wszystkich.  – To nie jest hasło. To nie jest puste słowo, to nie jest jeden z wielu jeszcze tytułów, który dzisiaj został w gazetach napisany. To jest cała nasza historyczna przeszłość. To jest cała nasza tożsamość.  Słyszałem,  że niektórzy pytali dlaczego tutaj jest wojsko. Oczywiście można odpowiedzieć, że jest ono dlatego, że było tutaj także w roku 1932, było tutaj w roku 1918. Ale jest ono przede wszystkim dlatego, że te wartości je kształtują – zaznaczył minister.

Szef MON, zwracając się do obecnych podczas uroczystości, przywołał żołnierzy składających dzisiaj w Braniewie przysięgę. – Wracam dzisiaj z Braniewa, gdzie odbierałem przysięgę młodych polskich żołnierzy. I każdy fragment tej przysięgi kończył się przywołaniem imienia Pana Boga. Nikt im tego nie nakazywał, taki jest ich duch. Tacy oni są. Taki jest polski naród. Można próbować to rozerwać, można próbować to zniszczyć. Ale pozwolę sobie przywołać formułę: za jaką cenę i dla jakich wartości mamy zniszczyć wiarę w Boga, wiarę w Ojczyznę i zniszczyć to, co stanowi fundament naszego patriotyzmu, czyli honor? Dzisiaj Polska rzeczywiście wstaje z kolan. Dzisiaj Polska otwiera się na swoją przeszłość i wierzę, że na wspaniałą przyszłość. Ale ona jest taka, jaką będzie nasza wiara. Będzie taka, jakie będą źródła naszej siły – dodał na zakończenie minister Antoni Macierewicz.

Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii poświęcenia pomnika w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana odprawione zostało nabożeństwo, któremu przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Następnie wszyscy wierni przeszli w procesji ku czci najświętszego Serca Pana Jezusa z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana  na pl. Adama Mickiewicza.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe po nowemu
 
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Umowa na Harpie podpisana!
Noc deportacji
Szturmani na Lipie
Własne interesy Europy
Czerwoni w odwrocie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Obradowała Rada Gabinetowa
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żyj zdrowiej
Podziemna potęga
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
F-35 – polska Harpia
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nauka zimowego pływania
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
O Patriotach na WAT
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sowieci w lodowej pułapce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO