moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO szykuje się do warszawskiego szczytu

Od jutra ministrowie obrony państw NATO będą obradowali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ich ostatnie spotkanie przed szczytem w Warszawie. Omawiają m.in. wzmocnienie wschodniej flanki. – Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, państwa NATO czujące się najbardziej zagrożone przez Rosję, zostaną wzmocnione wielonarodowym batalionem – zapowiedział Jens Stoltenberg.Sekretarz generalny NATO spotkał się dziś z dziennikarzami w Brukseli, przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony sojuszniczych państw. – Po raz pierwszy od wielu lat wzrosły wydatki państw NATO na obronność. To bardzo dobra wiadomość, bo zatrzymanie polityki cięć i zawrócenie Sojuszu z drogi redukowania wojskowych budżetów jest podstawowym zadaniem mojej kadencji – mówił Jens Stoltenberg.

We wtorek i środę politycy będą przygotowywać decyzje, które oficjalnie zostaną przyjęte podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Najważniejszą kwestią, nad którą toczy się debata, jest wzmocnienie wojskowej obecności sił Paktu Północnoatlantyckiego w państwach wschodniej flanki. Sojusz podjął już decyzję o wysłaniu w nasz region Europy czterech batalionowych grup bojowych. Mają zostać rozmieszczone na terenie krajów bałtyckich i w Polsce. Także Stany Zjednoczone zapowiedziały rozmieszczenie brygady US Army na wschodniej flance. W obu przypadkach będzie to rotacyjna obecność wojskowa.

Przedstawiciele NATO i Stanów Zjednoczonych są na razie ostrożni w podawaniu szczegółów. Mają być one jednak ustalone jeszcze przed szczytem w Warszawie i prawdopodobnie właśnie na nim zostaną oficjalnie ogłoszone. Jak zapewnił Jens Stoltenberg, decyzje polityczne zapadły, obecnie w ramach Sojuszu trwa dyskusja o wyznaczeniu państw ramowych, odpowiedzialnych za wystawienie głównych sił do batalionów oraz za późniejsze dowodzenie tymi jednostkami. Prowadzone są także rozmowy na temat przypisania poszczególnych oddziałów do jednego z czterech krajów oraz ich ulokowania.

Również szczegóły amerykańskiego programu „Europe Reassurance Initiative” są obecnie opracowywane. – To dodatkowy, obok propozycji NATO, sposób na militarne wzmocnienie wschodniej flanki. W budżecie zapisane zostały odpowiednie środki – zapewniał Douglas E. Lute, ambasador USA przy NATO. Chodzi o 3,4 miliarda dolarów, czyli cztery razy więcej niż zaplanowano na ten rok.

Zdaniem szefa NATO, zmiana polityki krajów członkowskich pozwoliła zrealizować postanowienia poprzedniego szczytu w Newport (przygotowanie reakcji Sojuszu na nowe zagrożenia, czyli agresywną politykę Rosji i kryzys w basenie Morza Śródziemnego). Chodzi przede wszystkim o zatrzymanie spadku wydatków na obronność. Wyłączając Stany Zjednoczone, pozostałe kraje NATO wydały w 2015 roku o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacunki na 2016 rok mówią o jeszcze większym wzroście – o 1,5 proc., czyli ponad 3 mld dolarów. – Cieszę się, że do polityków dotarło, iż nie możemy zrealizować naszych planów i budować koniecznych zdolności obronnych przy spadających wydatkach – mówił Stoltenberg.

– Rosja pozostanie Rosją i na pewno podejmie odpowiednie decyzje. Ale tu nie chodzi o Rosję, chodzi o NATO – stwierdził Douglas E. Lute, pytany o reakcję ze strony Moskwy na działania NATO i Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem nie wykraczają one poza wewnętrzną politykę Sojuszu. – Nikogo tymi kilkoma batalionami nie zaatakujemy. To działania na rzecz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników – dodał amerykański ambasador przy NATO.

MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Bombardowanie Monte Cassino
 
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Oczy na wschodnią flankę
Jakie zmiany dla podchorążych?
„Ptaszki” nowej ery
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
W jedynym słusznym kierunku
Nowe radary dla MW
Saperzy rozminowują Kłaj
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Przesiadka do klasy premium
Misja nie tylko wojskowa
Drony na fali
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Rosomaki będą groźniejsze
Lecimy z sercem
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W Brukseli o przyszłości NATO
MON: nie wyciekły tajne informacje
Trzy dekady Polski w CISM
Z pomocą dla Libanu
Hiszpańskie dylematy
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jack Strong
Zima, skały i kawalerzyści
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Żyją w naszej pamięci
Nowa Rada przy prezydencie
Ważki poszukiwane
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W BBN o sytuacji na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Polak w szkole boardingu
Wiedza, która ratuje życie
Na granicy nieco spokojniej
Nauka kruszenia lodu
Pierwszy krok do zawodowców
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Na wolność przez dwa mury
Zostań wojskowym muzykiem
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Rakiety dla śmigłowców
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Rodzeństwo na medal
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO