moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO szykuje się do warszawskiego szczytu

Od jutra ministrowie obrony państw NATO będą obradowali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ich ostatnie spotkanie przed szczytem w Warszawie. Omawiają m.in. wzmocnienie wschodniej flanki. – Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, państwa NATO czujące się najbardziej zagrożone przez Rosję, zostaną wzmocnione wielonarodowym batalionem – zapowiedział Jens Stoltenberg.Sekretarz generalny NATO spotkał się dziś z dziennikarzami w Brukseli, przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony sojuszniczych państw. – Po raz pierwszy od wielu lat wzrosły wydatki państw NATO na obronność. To bardzo dobra wiadomość, bo zatrzymanie polityki cięć i zawrócenie Sojuszu z drogi redukowania wojskowych budżetów jest podstawowym zadaniem mojej kadencji – mówił Jens Stoltenberg.

We wtorek i środę politycy będą przygotowywać decyzje, które oficjalnie zostaną przyjęte podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Najważniejszą kwestią, nad którą toczy się debata, jest wzmocnienie wojskowej obecności sił Paktu Północnoatlantyckiego w państwach wschodniej flanki. Sojusz podjął już decyzję o wysłaniu w nasz region Europy czterech batalionowych grup bojowych. Mają zostać rozmieszczone na terenie krajów bałtyckich i w Polsce. Także Stany Zjednoczone zapowiedziały rozmieszczenie brygady US Army na wschodniej flance. W obu przypadkach będzie to rotacyjna obecność wojskowa.

Przedstawiciele NATO i Stanów Zjednoczonych są na razie ostrożni w podawaniu szczegółów. Mają być one jednak ustalone jeszcze przed szczytem w Warszawie i prawdopodobnie właśnie na nim zostaną oficjalnie ogłoszone. Jak zapewnił Jens Stoltenberg, decyzje polityczne zapadły, obecnie w ramach Sojuszu trwa dyskusja o wyznaczeniu państw ramowych, odpowiedzialnych za wystawienie głównych sił do batalionów oraz za późniejsze dowodzenie tymi jednostkami. Prowadzone są także rozmowy na temat przypisania poszczególnych oddziałów do jednego z czterech krajów oraz ich ulokowania.

Również szczegóły amerykańskiego programu „Europe Reassurance Initiative” są obecnie opracowywane. – To dodatkowy, obok propozycji NATO, sposób na militarne wzmocnienie wschodniej flanki. W budżecie zapisane zostały odpowiednie środki – zapewniał Douglas E. Lute, ambasador USA przy NATO. Chodzi o 3,4 miliarda dolarów, czyli cztery razy więcej niż zaplanowano na ten rok.

Zdaniem szefa NATO, zmiana polityki krajów członkowskich pozwoliła zrealizować postanowienia poprzedniego szczytu w Newport (przygotowanie reakcji Sojuszu na nowe zagrożenia, czyli agresywną politykę Rosji i kryzys w basenie Morza Śródziemnego). Chodzi przede wszystkim o zatrzymanie spadku wydatków na obronność. Wyłączając Stany Zjednoczone, pozostałe kraje NATO wydały w 2015 roku o 0,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Szacunki na 2016 rok mówią o jeszcze większym wzroście – o 1,5 proc., czyli ponad 3 mld dolarów. – Cieszę się, że do polityków dotarło, iż nie możemy zrealizować naszych planów i budować koniecznych zdolności obronnych przy spadających wydatkach – mówił Stoltenberg.

– Rosja pozostanie Rosją i na pewno podejmie odpowiednie decyzje. Ale tu nie chodzi o Rosję, chodzi o NATO – stwierdził Douglas E. Lute, pytany o reakcję ze strony Moskwy na działania NATO i Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem nie wykraczają one poza wewnętrzną politykę Sojuszu. – Nikogo tymi kilkoma batalionami nie zaatakujemy. To działania na rzecz wzmacniania poczucia bezpieczeństwa naszych sojuszników – dodał amerykański ambasador przy NATO.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Szkolenie wodne podhalańczyków
Ochotnicy na ratunek
Kraby w Bolesławcu
PGZ będzie obecna na MSPO
„Defender” – pracowity poligon saperów
Emisariusz heroiczny
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Oficer jak biała karta...
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Krwawy Wołyń
Laserowa artyleria US Army
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Zbiegowie z innego świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Odznaka dla ratowników pola walki
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kolejne Groty dla wojska
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Prezydent Duda jedzie do USA
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na misjach święta inne niż zwykle
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Brawurowe zagony motorowe
Rakiety z Mesko w F-35
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 kończą misję w Estonii
Weterani znów staną na macie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mały Katyń pod Augustowem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Ułańska szarża
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO