moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i szef MON na manewrach „Anakonda-16”

Zbudowanie na Wiśle mostu o długości 350 metrów zajmuje im zaledwie 40 minut. Działania brytyjskich i niemieckich pododdziałów inżynieryjnych podczas „Anakondy-16” obserwował w Chełmnie prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych razem z ministrem obrony Antonim Macierewiczem odwiedzili także żołnierzy w Drawsku Pomorskim.


– „Anakonda-16” odpowiada na wyzwania współczesnych czasów, na obecną architekturę bezpieczeństwa w Europie. Te manewry służą pokazaniu sojuszniczej jedności – mówił prezydent Andrzej Duda, który obserwował ćwiczenia na poligonie.

Most na Wiśle

Niemieccy saperzy i ich brytyjscy koledzy już drugi raz zbudowali w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) przeprawę pontonową przez Wisłę. Z zadaniem zmierzyli się żołnierze ze 130 Batalionu Inżynieryjnego Bundeswehry oraz 75 Regimentu Inżynieryjnego i 107 Eskadry Polowej armii Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, także i teraz do połączenia brzegów Wisły posłużyły samobieżne mosty pontonowe M3, nazywane również amfibijnymi (rozkładane przęsło umieszczono na amfibii) lub promami mostowymi.

Wojskowi z Wielkiej Brytanii i Niemiec nie ukrywali, że budowa tak długiej, bo mierzącej około 350 metrów przeprawy, to zadanie z najwyższej półki. – Nie wiem, czy ktokolwiek wcześniej postawił przy użyciu systemu M3 tak długą przeprawę jak nasza. A im dłuższy most, tym trudniejszy do kontrolowania. W tym przypadku musimy zgrać ze sobą około trzydzieści promów – mówił sierżant Lucky, dowódca jednej z załóg brytyjskiej armii.

Dziś pododdziały inżynieryjne (osłaniane przez funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej z Polski, USA, Bułgarii oraz Macedonii) stawiały przeprawę wyłącznie w celach treningowych. 8 czerwca budowano ją dla przemieszczających się pojazdów opancerzonych Stryker z 2 Pułku Kawalerii amerykańskiej armii. Ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśla, że budowa mostów podczas „Anakondy-16” (trzecia przeprawa ma powstać 15 czerwca) to ważne zadanie. – Sprawdzamy, czy wojska sojusznicze mogą bez kłopotu przemieszczać się po najtrudniejszych rejonach naszego kraju, także przez przeszkody wodne. Z tego powodu pododdziały inżynieryjne nie tylko zbudują trzy mosty pontonowe przez Wisłę, ale przeprawiały się również przez Odrę – wyjaśnia.

Prezydent i szef MON na poligonie

Działania saperów w Chełmnie obserwował prezydent Andrzej Duda. Towarzyszyli mu generał Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie oraz generał broni Mirosław Różański, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Tym razem żołnierze postawili przeprawę dziesięć minut szybciej niż kilka dni temu. Najpierw powstały złożone z sześciu zestawów M3, tzw. sekcje brzegowe, później dołączono do nich dwie sekcje wewnętrzne (każda złożona z dwunastu zestawów M3). Gdy przeprawa była gotowa, w ramach sprawdzenia, jako pierwszy pokonał ją niemiecki wóz pomocy, potem na drugi brzeg przejechały auta wojskowej policji. Cały czas nad „bezpieczeństwem” budujących czuwało sojusznicze lotnictwo – polskie śmigłowce szturmowe Mi-24 oraz Głuszec, amerykańskie Apache, a także para naszych samolotów F-16.

Prezydent obserwujący ćwiczenia podkreślał, że prezentują one „bardzo dobry poziom wyszkolenia wojsk sojuszniczych i ich współpracę”. Dodał, że manewry „Anakonda-16” są ważne dla całego NATO i mogą pozytywnie wpłynąć na relacje Sojuszu z Rosją. – To nasz sąsiad i trudny partner, który w ostatnich latach pokazuje bardzo mocne tendencje imperialne. Widzimy to na Ukrainie i na Krymie. W tej sytuacji tylko pokaz siły i umiejętności kolektywnej obrony pozwoli uruchomić prawdziwy, partnerski dialog – komentował zwierzchnik sił zbrojnych.

Wcześniej Andrzej Duda razem z ministrem Antonim Macierewiczem odwiedzili żołnierzy w Drawsku Pomorskim. Swoje umiejętności zaprezentowała tam 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, którą dowodził płk Phill Brooks. W jej skład weszło 9 plutonów wystawionych przez Polskę, Stany Zjednoczone, Albanię, Macedonię, Szwecję, Rumunię i Bułgarię. Zgodnie ze scenariuszem grupa bojowa okrążyła przeciwnika i przy wsparciu śmigłowców AHA 64 Apache i Mi-24, pokonała nieprzyjaciela. Na poligonie ćwiczyły m.in. załogi czołgów Abrams, Leopardów 2A5, transporterów Rosomak i CV 90.

Po zakończeniu manewrów prezydent oraz szef MON spotkali się z żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu oraz obejrzeli sprzęt, jakim dysponują poszczególne komponenty narodowe.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Defense Without Politics
We Are All Darfur
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Obradowała Rada Gabinetowa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Bohaterskie Orlęta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Misja wojownika
To nie mogło się udać, ale…
Polsko-łotewska „Zima”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Terytorialsi za oceanem
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Benemerenti 2020
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Misje na dłużej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Strykery znów na Mazurach
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Powstanie bez sukcesu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pomagali z narażeniem życia
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Ostatni samochód Marszałka
Projekt MON dla szkół
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Beagle dla żołnierzy?
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Dragoni na poligonie
Wojsko wzywa na kwalifikację
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO