moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSWiA wprowadzi czasowy zakaz noszenia broni

W lipcu i sierpniu przez kilka dni będzie obowiązywać w Warszawie oraz w Małopolsce i na Śląsku czasowy zakaz noszenia broni. Rozporządzenie w tej sprawie wydało MSWiA. Resort chce wyeliminować sytuacje, które mogłyby sprzyjać zakłóceniom porządku podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Zakaz dotyczy również broni pneumatycznej czy miotaczy gazu.

– Jeżeli interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny tego wymagają, minister ma prawo na mocy ustawy o broni i amunicji wprowadzić zakaz noszenia broni. Może on obowiązywać na obszarze całego państwa lub na określonych terenach – mówi st. asp. Robert Opas z Wydziału Prasowego Biura Komendy Głównej Policji.

Ze względu na zbliżający się szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży taką decyzję wydał szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – To wydarzenia o ogromnej wadze, dlatego należy wyeliminować wszelkie sytuacje, które mogłyby sprzyjać zakłóceniom porządku czy zagrożeniom bezpieczeństwa. Decyzja ministra wprowadza czasowy zakaz noszenia wszelkiej broni, o której mowa w ustawie, także w stanie rozładowanym – informuje biuro prasowe ministerstwa. Oznacza to, że nie będzie można mieć przy sobie lub przewozić broni palnej, pneumatycznej, miotaczy gazu obezwładniającego, kusz, paralizatorów czy broni białej.

Rozporządzenie dotyczy terenów Warszawy, gdzie 8 i 9 lipca na szczyt NATO przyjadą przywódcy 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Czasowy zakaz noszenia broni będzie obowiązywał w stolicy przez cały tydzień – od 4 do 10 lipca.

Nieco dłużej, bo 13 dni będzie obowiązywał zakaz noszenia broni na terenie Małopolski i Śląska. Tu ograniczenie jest związane z wizytą papieża Franciszka oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Choć będą one trwać od 26 do 31 lipca, zakaz wprowadzono od 20 lipca do 1 sierpnia. Terminy te wynikają z faktu, że „ uczestnicy poszczególnych spotkań mogą przyjeżdżać przed planowanymi uroczystościami oraz odjeżdżać w następnych dniach po ich zakończeniu” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Co grozi za złamanie zakazu? – Przepisy w takim przypadku mówią o odpowiedzialności za wykroczenie. Każdego, kto naruszy zakaz wprowadzony przez ministra, czeka kara aresztu albo grzywny. Będzie też musiał ponieść ewentualne konsekwencje administracyjno-prawne – dodaje st. asp. Opas. Oznacza to, że taka osoba musi się liczyć z cofnięciem pozwolenia na broń.

Z danych komend wojewódzkich policji oraz komendy stołecznej wynika, że rozporządzenie o czasowym zakazie noszenia broni dotyczy około 48,5 tysiąca osób. Przepisami nie są objęci m.in. żołnierze, policjanci, celnicy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR-u, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Zakaz noszenia broni wprowadzano m.in. podczas Europejskiego Szczytu Gospodarczego w Warszawie w 2004 roku, w czasie wizyt papieskich, a także w związku z uroczystościami pogrzebowymi pary prezydenckiej w kwietniu 2010 roku. W tym ostatnim przypadku przepisy objęły Warszawę i Kraków.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Mavoy
1467900900
To jest wielkie nieporozumienie! Naród Polski jest ROZBROJONY! Broń palna posiadają służby cywilne i wojskowe oraz chyba część firm ochroniarskich. Reszta to PZŁ. No to trzeba będzie rozbroic przynajmniej ochroniarzy i PZŁ. Reszta narodu jak dziady, bezbronne.
B2-E6-EB-99
~K94pl
1466355900
Dokładnie, całkowicie zgadzam się z Rarar, w Polsce mamy bardzo restrykcyjne prawo co do broni, ale co z tego skoro i tak się takie rozporządzenia wprowadza. Z całym szacunkiem ale to się skończy tak jak w tym barze dla gejow w USA. Zamachowiec nie uderzył tam bo miał do baru blisko tylko prawo stanowe w miejscach gdzie się podaje alkohol zabrania posiadać broń więc wiedział, ze będzie jedynym uzbrojonym na sali. A teraz proszę, jasne dajmy jeszcze więcej przesłanek ze przeciętny obywatel jest bezbronny w obliczu zagrożenia. Świetna decyzja.
72-10-09-C1
~Rarar
1466090100
To jest przykład absurdu myślowego, którego nie powstydziła by się Unia. Gdy jest potencjalne ryzyko zagrożenia terrorystycznego ze strony przestępców to właśnie wtedy uczciwym obywatelom, którym wydano broń po zweryfikowaniu przez policję, nie wolno jej nosić!!! To tak jak by w czasie suszy zakazać wożenia gaśnicy! Jeśli w czasie ŚDM terrorysta otworzy ogień do ludzi to możemy być pewni, że dojdzie do masakrym bo nikt nie będzie miał broni, z wyjątkiem oczywiście terrorystów. No chyba, że pan minister uważa, że terroryści właśnie zrezygnują z ataku pod wpływem rozporządzenie! Przerażający stan umysłu rzekomej prawicy. To jest tylko zachęta do ataku.
BD-5F-09-74

Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
 
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Jack Strong
Saperzy rozminowują Kłaj
Trzy dekady Polski w CISM
W jedynym słusznym kierunku
W Brukseli o przyszłości NATO
Ważki poszukiwane
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nowa Rada przy prezydencie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Oczy na wschodnią flankę
Przesiadka do klasy premium
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Bombardowanie Monte Cassino
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wiedza, która ratuje życie
Na granicy nieco spokojniej
Nowe radary dla MW
Drony na fali
Zbuduj formę na wiosnę!
„Ptaszki” nowej ery
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Misja nie tylko wojskowa
Zostań wojskowym muzykiem
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rakiety dla śmigłowców
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Hiszpańskie dylematy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Żyją w naszej pamięci
Zima, skały i kawalerzyści
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Rosomaki będą groźniejsze
Dywizjon 303 w Napoleonie
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Pierwszy krok do zawodowców
Z pomocą dla Libanu
W BBN o sytuacji na granicy
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Na wolność przez dwa mury
Rodzeństwo na medal
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Lecimy z sercem
Polak w szkole boardingu
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Nauka kruszenia lodu
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO