moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze za służbę w czasie szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej organizacji lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Dokument zakłada m.in.: wypłatę pieniędzy mundurowym, którzy między 15 czerwca a 15 lipca będą wykonywali dodatkowe zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tego międzynarodowego wydarzenia.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących szczytu NATO została uchwalona w marcu tego roku. Przepisy wprowadzono, by wzmocnić bezpieczeństwo uczestników spotkania w stolicy Polski.

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację marcowego dokumentu. Jedną z wprowadzonych zmian jest ta, która pozwala na dłuższą służbę mundurowych. Chodzi o policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, a także o żołnierzy zawodowych. – Takie rozwiązanie wynika z potrzeby zapewnienia uczestnikom szczytu NATO bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku publicznego. Wymagać to będzie pracy większej liczby funkcjonariuszy – uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, które wnioskowało o zmiany w marcowej ustawie.

Nowelizacja przyznała zryczałtowane świadczenie pieniężne wszystkim mundurowym, którzy przez najbliższy miesiąc – od 15 czerwca do 15 lipca – będą wykonywali zadania w czasie przekraczającym ustawową normę. – W przypadku żołnierzy normą taką jest 48-godzinny tydzień pracy w czteromiesięcznym cyklu rozliczeniowym. Każda przepracowana godzina ponad tę normę będzie płatna – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

Stawka zryczałtowanego ekwiwalentu za każdą rozpoczętą godzinę służby równa będzie 1/172 przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych. To ponad 26 zł. Takie pieniądze będą przysługiwały wojskowym niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska. Zostaną wypłacone do końca listopada 2016 roku.

Pieniądze zamiast czasu wolnego

W codziennych warunkach służby nadgodziny są rekompensowane żołnierzowi zawodowemu dniami wolnymi. Tym razem, zdaniem MON, takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się. Jak uzasadnia Bartłomiej Misiewcz, tuż po szczycie może bowiem powstać sytuacja, w której większość żołnierzy chciałaby odebrać dni wolne. Nieobecność w pracy dużej liczby wojskowych może zaś skutkować niewydolnością kadrową odpowiednich formacji Sił Zbrojnych i wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo obywateli. Ma temu zapobiec ekwiwalent pieniężny przyznawany zamiast dni wolnych za nadgodziny.

Koszty tego finansowego rozwiązania na razie trudno oszacować. Głównie dlatego, że nie jest znana ostateczna liczba mundurowych, którzy będą zaangażowani w prace przy organizacji szczytu NATO, ani ile te osoby wypracują nadgodzin.

Nagrania i zakaz zgromadzeń

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy przyznaje też dodatkowe uprawnienia funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu. Będą oni mogli rejestrować obraz i dźwięk w trakcie wszystkich wydarzeń związanych ze szczytem. Nagrany materiał, który nie będzie zawierał dokumentacji popełnienia przestępstwa, ma zostać zniszczony w ciągu 30 dni.

Nowela wprowadza również czasowy zakaz spontanicznych zgromadzeń w Warszawie. Będzie on obowiązywał od północy 7 lipca do 10 lipca do godziny 24.

Specustawa z marca zakłada, że zamówienia na dostawy, usługi oraz prace budowlane związane z organizacją szczytu wyłączone są spod prawa zamówień publicznych. W nowelizacji dodany został zapis, że zamówienia te ma kontrolować Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie. Głównym miejscem obrad będzie Stadion Narodowy. Spotkania będą się także odbywały w Pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Wc
1468119360
Czy mundurowy opłaci rachunki służąc każdy ma prawo zostać funkcjonariuszem a może lepiej stać w bramie i liczyć ze państwo przyzna program 500 +
24-8D-B0-29
~GrigS-c
1466583300
Jak widać po komentarzach chcielibyście żeby mundurowi pracowali za darmo..a może jeszcze mają dopłacać za to że pracują?? Tak to co robią to praca...służba bo robią coś czego wy nigdy nie zrobicie..narażają własne życie, wiszą cały czas pod telefonami i na każde wezwanie muszą stawić się w jednostce czy to Policji czy Wojskowej itd. Tracą zdrowie i nie raz życie, zostają nie raz w służbie na nadgodziny bo bydło w tym kraju robi swoje...i za to należą się im w końcu uczciwe pieniądze...i nie mówię o tych pseudo funkcjonariuszach zza biurka...
06-E4-30-A3
~moon
1466419140
Mam 20 lat sluzby i negatywniepodchodze do jakichs wyplat za nadgodziny. W wojsku sie sluzy, odchodzi sie ze sluzby majac specjalne przywileje i to wlasnie przez to ze zolnierz wykonuje ponadnormatywne obowiazki taka emeryture moze uzyskac. Smieszne wydaje mi sie wyliczanie godzin i minut przez mundurowych ktorzy "popracowali" dluzej. Jest szczyt NATO, szczyt dotyczacy obrony, wojska i kto jak nie wojsko0 ma "pracowac" zeby ten szczyt zabezpieczyc? Rozumiem ŚDM, może państwo zapłacić bo nie ma to nic wspolnego z wojskiem ale szczyt i nadgodziny? No nie pasuje mi to wcale. Czyżby dla wojska najważniejsze były "zeszyty pracy poza godzinami służbowymi?" Służąc w wojsku wiele dni poświęciłem kosztem rodziny aby zrealizować zadania stawiane przede mną przez przełożonych i do głowy mi nie przyszło biegać z zeszytem do podpisu że popracowałem dzień dwa czy pięć więcej. Po pierwsze bym sie po prostu wstydzil a po drugie przelozony chyba by mnie wysmial. I takiego wojska nam trzeba a nie lalusi z zeszytami w ręku.
30-BA-8E-9D
~ccc
1466393400
A ja sądziłem, że mundurowi służą Państwu Polskiemu, a nie pracują i mają nadgodziny !
12-5E-83-14

Nowe radary dla MW
 
Zbuduj formę na wiosnę!
Hiszpańskie dylematy
Z pomocą dla Libanu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Drony na fali
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Przesiadka do klasy premium
Zima, skały i kawalerzyści
Na granicy nieco spokojniej
Saperzy rozminowują Kłaj
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Rodzeństwo na medal
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Wiedza, która ratuje życie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Trzy dekady Polski w CISM
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Ważki poszukiwane
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Bombardowanie Monte Cassino
Rakiety dla śmigłowców
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Na wolność przez dwa mury
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W jedynym słusznym kierunku
Lecimy z sercem
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jack Strong
Żyją w naszej pamięci
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Oczy na wschodnią flankę
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Pierwszy krok do zawodowców
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nowa Rada przy prezydencie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
„Ptaszki” nowej ery
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Nauka kruszenia lodu
Misja nie tylko wojskowa
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polak w szkole boardingu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
W Brukseli o przyszłości NATO
Rosomaki będą groźniejsze
W BBN o sytuacji na granicy
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO