moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W środę kolejny mecz piłkarski Polska – Niemcy

Po remisie 0:0 w meczu Polska – Niemcy na francuskim Euro wielu kibiców drużyny trenera Adama Nawałki czeka na rewanż z Niemcami w paryskim finale. Tymczasem już w środę dojdzie do kolejnego spotkania między polskimi i niemieckimi piłkarzami. Jego stawką będzie awans do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie. Na turnieju eliminacyjnym w niemieckim Augustdorfie o dwie przepustki na najważniejszą piłkarską wojskową imprezę w 2017 roku powalczą drużyny: Polski, Niemiec, Holandii i Litwy.

Turniej w Niemczech zainauguruje 22 czerwca mecz pomiędzy wojskowymi reprezentacjami Litwy i Holandii. Trzy godziny później rozpocznie się pojedynek, w którym rywalem drużyny gospodarzy będą Biało-Czerwoni. 24 czerwca odbędą się mecze: Holandia – Polska i Litwa – Niemcy. Natomiast 26 czerwca rozegrane zostaną spotkania: Niemcy – Holandia i Polska – Litwa. Reprezentacja Wojska Polskiego wyjeżdża do Niemiec w przeddzień rozpoczęcia turnieju. W zeszłym tygodniu w Żaganiu zakończyło się ostatnie zgrupowanie naszej reprezentacyjnej drużyny, podczas którego st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji WP, ogłosił ostateczny skład na turniej w Niemczech.

Do Augustdorfu pojedzie 21 piłkarzy. Sztab szkoleniowy pod wodzą chorążego Muchy zadecydował, że w Niemczech będzie nas reprezentowało trzech bramkarzy i 18 zawodników grających na pozostałych pozycjach. Natomiast sami piłkarze na zgrupowaniu w Żaganiu wybrali spośród siebie kapitana drużyny, którym został sierż. Krzysztof Matuszak, oraz jego dwóch zastępców – szer. Adriana Kochanka i st. szer. Kamila Ulmana.

Wybrańcy trenera Muchy

Na turniej eliminacyjny do II Wojskowego Pucharu Świata w Omanie trener Tomasz Mucha, po konsultacjach ze sztabem szkoleniowym, powołał zawodników: bramkarzy – sierż. Ireneusza Benedyczaka (służy w 36 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej Mrzeżyno, gra w klubie Gryf Kamień Pomorski), kpr. Błażeja Kokosińskiego (2 Ośrodek Radioelektroniczny Przasnysz, MKS Ciechanów), st. szer. Kamila Ulmana (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok, Hetman Białystok); obrońców – st. szer. Krystiana Chruścickiego (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów, Twardy Świętoszów), st. szer. Bartosza Kanię (31 Baza Lotnictwa Taktycznego, KS 1920 Mosina), szer. Adriana Kochanka (1 Batalion Zmechanizowany Lębork, Pogoń Lębork), st. mata Przemysława Kostucha (Komenda Portu Wojennego Gdynia, GKS Przodkowo), mar. Dawida Łodygę (8 Flotylla Obrony Wybrzeża, Vineta Wolin), st. szer. Janusza Szkarapata (10 Brygada Kawalerii Pancernej Świętoszów, Twardy Świętoszów); pomocników i napastników – szer. Jacka Bochnię (23 Śląski Pułk Artylerii Bolesławiec, Karkonosze Jelenia Góra), Damiana (Jednostka Wojskowa Komandosów Lubliniec, Liswarta Lisów – żołnierzy wojsk specjalnych przedstawiamy tylko z imienia), szer. Damiana Formelę (1 Batalion Zmechanizowany Lębork, Pogoń Lębork), szer. Wojciecha Glanca (11 Batalion Dowodzenia Żagań, Olimpia Jędrzychowice), Mateusza (Jednostka Wojskowa Formoza, KS Chwaszczyno), sierż. Krzysztofa Matuszaka (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, KS Raszyn), ppor. Dominika Maziarza (12 Brygada Zmechanizowana, Zorza Dobrzany), mata Marka Niewiadę (Zespół Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym Gdynia, Vineta Wolin), szer. Pawła Rakowskiego (8 Pułk Przeciwlotniczy Koszalin, GKS Leśnik Manowo), mar. Radosława Styna (6 Ośrodek Radioelektroniczny Gdynia, Sztorm Mosty), mar. Mateusza Wachowiaka (6 Ośrodek Radioelektroniczny Gdynia, Stolem Gniewino), st. szer. Marcina Żeno (35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Skwierzyna, Ilanka Rzepin).

Pilkarska reprezentacja Wojska Polskiego.

Sztab szkoleniowy wraz z chorążym Muchą z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej tworzą trenerzy: st. szer. Tomasz Chrupałła (8 Pułk Przeciwlotniczy Koszalin), st. szer. Maciej Kulikowski (10 Brygada Logistyczna Opole), st. kpr. Dominik Sworowski (6 Batalion Dowodzenia Śrem) i st. chor. Ryszard Walendziak (22 Baza Lotnictwa Taktycznego Malbork). Ten ostatni jest również sędzią piłkarskim i na turnieju w Niemczech będzie jednym z głównych arbitrów, a na linii na boiskach w Augustdorfie sędziować też będzie szer. Marek Marcinkowski (22 Baza Lotnictwa Taktycznego Malbork).

Jeden cel: awans

– Mamy jeden cel na turnieju w Niemczech. Chcemy wywalczyć awans na Puchar Świata w Omanie – podkreśla mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. To właśnie jemu przełożeni z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych powierzyli misję koordynowania przygotowań piłkarskiej reprezentacji WP do turnieju kwalifikacyjnego w Augustdorfie oraz do wojskowych igrzysk w Chinach w 2019 roku. – Przez trzy miesiące sztab szkoleniowy wykonał wielką pracę. Trenerzy poddali selekcji blisko 150 piłkarzy. Szkoleniowcy powierzoną pracę wypełniali jako swoje dodatkowe zadania i jestem zachwycony ich postawą. Szczególnie zaimponowali mi swoim zapałem młodzi trenerzy – twierdzi major.

– Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani do turnieju. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszego meczu z Niemcami – mówi st. chor. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji WP . – Niestety, zupełnie nie wiemy, czego się możemy spodziewać po pierwszym rywalu. Nie mamy żadnych materiałów do analizy. Nie znamy słabych i mocnych stron Niemców – dodaje szkoleniowiec i pociesza się, że przynajmniej coś więcej będzie wiedział o Holendrach i Litwinach. – Tych przeciwników będziemy mogli oglądać podczas meczu, który odbędzie się tuż przed naszym z Niemcami. A na razie skupiamy się na zadaniach taktycznych dla poszczególnych formacji i zawodników na nasz inauguracyjny pojedynek w turnieju – mówi trener.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Po udanym dla reprezentacji Polski meczu z Niemcami na Euro 2016 w Paryżu, w Augustdorfie dojdzie zatem do rewanżowego spotkania piłkarzy obu krajów, tym razem – wojskowych. Trener reprezentacji WP nie ukrywa, że wyniki uzyskiwane na francuskim Euro przez narodową reprezentację prowadzoną przez Adama Nawałkę mają duży wpływ na inne drużyny będące przedstawicielami Polski. – Jeśli pierwsza narodowa reprezentacja dobrze gra, to buduje dobrą atmosferę w pozostałych reprezentacjach kraju na innych szczeblach rozgrywek. Piłkarze nabierają większej pewności siebie. Drużyna Nawałki świetnie rozpoczęła Euro i bardzo chcemy zdobywać punkty tak jak ona – przyznaje trener Mucha.

Ostatnie sprawdziany

Podczas przygotowań do turnieju w Niemczech kandydaci do gry w reprezentacyjnej drużynie Wojska Polskiego rozegrali pięć meczów sparingowych. W trakcie pierwszego zgrupowania, które odbyło się w Gniewinie na Pomorzu, wygrali 6:0 z czwartoligową drużyną Stolem Gniewino (bramki strzelili: dwie – st. szer. Adam Reise i po jednej – st. szer. Damian Kosiński, szer. Łukasz Przątka, Żeno i Wachowiak). Drugie zgrupowanie odbyło się w Żaganiu i podczas niego reprezentacja rozegrała dwa mecze kontrolne. W pierwszym zremisowała 2:2 z trzecioligowymi Budowlanymi Lubsko (st. szer. Marcin Gozdal, Maziarz), a w drugim wygrała 6:0 z rezerwami I ligowego Chrobrego Głogów (Maziarz, Żeno, Kochanek, Formela, Gozdal, Glanc). Trzecie zgrupowanie ponownie odbyło się w Gniewinie. Reprezentacja rozegrała jeden mecz – pokonała 4:1 Bałtyk Gdynia, trzecią drużynę z III ligi (Gozdal, Glanc, Kosiński, samobójcza).

W czasie ostatniego zgrupowania, które odbyło się w Żaganiu, reprezentacja WP rozegrała mecz kontrolny w Zielonej Górze z beniaminkiem III ligi – zielonogórskim Falubazem. Wojskowi wygrali 3:1, a bramki dla reprezentacyjnej drużyny zdobyli: Glanc, Kosiński i Mateusz z Formozy. – Wyniki, które osiągnęliśmy w meczach sparingowych cieszą. Zwycięstwa pomogły budować dobrą atmosferę w reprezentacji – mówi jej kapitan sierż. Krzysztof Matuszak. –Trenerzy wyselekcjonowali najlepszych zawodników. Wszyscy, którzy trafili do reprezentacji naprawdę potrafią dobrze grać w piłkę. W Niemczech damy z siebie wszystko, aby wywalczyć awans – dodaje piłkarz. Z postawy swoich kolegów w ostatnim meczu kapitan był bardzo zadowolony. – Z Falubazem po raz pierwszy przyszło nam „gonić” wynik. Drużyna pokazała charakter i odrobiliśmy straty. Cieszy mnie to, że strzelamy gole i wygrywamy – mówi kapitan drużyny i przyznaje, że w pierwszej połowie meczu w Zielonej Górze na poczynania piłkarzy pewien wpływ miał debiut w reprezentacyjnych trykotach. – Po raz pierwszy graliśmy w koszulkach z orłem na piersi i może dlatego odczuwaliśmy pewną presję. Ale presja tak naprawdę pojawi się dopiero w meczu z Niemcami. Musimy wyciągać wnioski i jeszcze poprawić naszą grę – podkreśla piłkarz.

Kto poleci z Francuzami z Europy?

W II Wojskowym Pucharze Świata w Piłce Nożnej, który w styczniu 2017 roku odbędzie się w stolicy Omanu – mieście Maskat, przedstawicielami Europy będą trzy reprezentacje. Jedną z nich już znamy. W maju mecz o awans z grupy eliminacyjnej A pomiędzy Francją i Irlandią wygrali Francuzi. Trójkolorowi jako jedyni reprezentowali Stary Kontynent w turnieju piłkarskim podczas zeszłorocznych wojskowych igrzysk w Korei Południowej. Francuzi wypadli również najlepiej z europejskich drużyn na I Pucharze Świata w Baku, gdzie zremisowali dwa spotkania. W Azerbejdżanie Europę reprezentowali jeszcze Niemcy i Holendrzy, którzy przegrali wszystkie swoje mecze. A kto, oprócz Trójkolorowych, poleci z Europy do Omanu przekonamy się już 26 czerwca.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~mm
1466489760
będzie jakaś transmisja na żywo w internecie?
B1-D5-0B-DC

„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
 
Umowa na Harpie podpisana!
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szturmani na Lipie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
For the Right Cause
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żyj zdrowiej
Chciałem walczyć z Niemcami
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Defense Without Politics
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ważka bliżej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
O Patriotach na WAT
Double Eagle po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Iran uderza w USA
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Podziemna potęga
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Rywalizacja strzelców wyborowych
Nauka zimowego pływania
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Krwawe walki o Monte Cassino
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO