moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: Szczyt NATO w Warszawie odmieni Sojusz

Powołałem specjalny zespół roboczy składający się z szefów służb podległych MON, który przeanalizuje konsekwencje rozesłania w nieszyfrowanej korespondencji planów zabezpieczenia szczytu NATO. Dokona również ich zmiany – poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON dodał, że Polska chce włączyć się w tworzenie jednej z grup batalionowych NATO.


Minister obrony przedstawił stan końcowej fazy przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. – Jeszcze dwa lata temu olbrzymia część polityków i opinii publicznej uważała, że wojny już nigdy nie będzie i należy ograniczać armię. Tymczasem najpierw doszło do uderzenia na wschodzie, zajęcia Krymu i rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie. Potem, zanim jeszcze wprowadziliśmy decyzje ze szczytu w Newport, które były odpowiedzią na te wydarzenia, doszło do destabilizacji krajów na Bliskim Wschodzie. To podważyło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Europy – mówił szef MON. Podkreślał, że te wydarzenia pokazują rozmiar wyzwań, z jakimi musiało zmierzyć się NATO oraz wagę decyzji, które zapadną 8 i 9 lipca w Warszawie.

– Większość postulatów, które Polska stawiała przed sobą, została wstępnie przyjęta. Jednak decydentami w NATO są głowy państw członkowskich i wszystkie ostateczne decyzje zapadną dopiero w Warszawie – dodawał minister Macierewicz. Najważniejsza, z punktu widzenia Polski, będzie dotyczyć ustanowienia stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO w naszym kraju i innych państwach wschodniej flanki Sojuszu.

O szczegółach tego planu debatowano na ostatnim spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO. Ustalono, że na początku 2017 roku w czterech krajach – Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii – rozmieszczone zostaną cztery bojowe grupy batalionowe NATO (ok. 1000-1200 żołnierzy każda). Mają to być międzynarodowe jednostki, a za ich utworzenie i dowodzenie będą odpowiedzialne cztery państwa, tzw. ramowe. Do tej roli zgłosiły się dotychczas Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania. – Czwarte państwo ramowe poznamy na szczycie w Warszawie. Polska zadeklarowała, że jest gotowa wesprzeć tworzenie jednej z tych grup. Z oczywistych powodów nie będzie to grupa stacjonująca w Polsce – poinformował minister Macierewicz.

Pozostałe ustalenia NATO, które dotyczą wschodniej flanki zakładają utworzenie w Polsce sojuszniczego dowództwa na poziomie dywizji, któremu podporządkowane będą siły NATO rozlokowane na wschodniej flance oraz umiejscowienie w naszym kraju dowództwa wywiadu i rozpoznania, które pracowałoby na potrzeby tychże wojsk. Nadal trwają rozmowy o ewentualnym zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu na Bałtyku. Jak poinformował minister Macierewicz, Polska wspólnie z Niemcami chciałaby stworzyć tzw. dowództwo bałtyckie, które koordynowałoby tę kwestię na poziomie NATO.

Minister był także pytany o sprawę przesłania przez Komendę Główną Policji do instytucji odpowiedzialnych za organizację szczytu NATO w Warszawie nieszyfrowanym e-mailem części planów zabezpieczenia tego wydarzenia. W związku z możliwym wyciekiem informacji, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo spotkania, do dymisji podał się mł. insp. Waldemar Szulc, szef Głównego Sztabu Policji. – Uważam decyzję ministra spaw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka za trafną i bardzo dobrze, że tak szybko została podjęta – powiedział minister obrony. Poinformował także, że powołał specjalny zespół złożony z szefów podległych mu służb, który zajął się analizą sytuacji i jej możliwymi konsekwencjami. – Te plany, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zostaną w trybie pilnym zmienione – dodał.

Minister Macierewicz po raz kolejny zapewnił, że wszelkie przygotowania do szczytu idą zgodnie z harmonogramem i Warszawa jest gotowa pełnić rolę miasta-gospodarza. Na szczyt przyjedzie 57 oficjalnych delegacji, w tym przedstawiciele Unii Europejskiej, Banku Światowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. O skali wydarzenia najlepiej świadczy zainteresowanie mediów. Minister Macierewicz podał, że akredytowało się już ponad 2 tys. dziennikarzy z całego świata. – To największy szczyt NATO w historii. Szczyt, który pozytywnie zmieni kształt Sojuszu – mówił szef MON.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Na WAT o cyberbezpieczeństwie
 
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mały Katyń pod Augustowem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Ochotnicy na ratunek
Zbiegowie z innego świata
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Szkolenie wodne podhalańczyków
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kolejne Groty dla wojska
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Emisariusz heroiczny
F-16 kończą misję w Estonii
PGZ będzie obecna na MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Odznaka dla ratowników pola walki
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kraby w Bolesławcu
Ułańska szarża
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Brawurowe zagony motorowe
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rakiety z Mesko w F-35
Oficer jak biała karta...
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Weterani znów staną na macie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Krwawy Wołyń
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO