moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trauma z procentami
Znowelizowana ustawa daje większe uprawnienia żołnierzom rannym na misjach zagranicznych.

Grupę wojskowych, którzy brali udział w misjach, niemiecki Związek Bundeswehry szacuje na 20 tysięcy, grupę rannych – na prawie tysiąc. Nieco inne dane podaje dziennik „Die Welt”: 250 żołnierzy odniosło rany fizyczne, ponad dwa tysiące ma problemy z psychiką. Te statystyki mogą wzrosnąć, bo im większa grupa bierze udział w misjach, tym więcej poszkodowanych wraca do kraju. Gdy wejdzie w życie reforma Bundeswehry, do dziesięciu tysięcy zwiększy się liczba żołnierzy gotowych do misji zagranicznych poza obszarem państw NATO (obecnie jest ich około siedmiu tysięcy, w tym ponad pięć tysięcy w Afganistanie).

„Der Spiegel” podał, że w 2008 roku u 245 wojskowych stwierdzono zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD), rok później – u 466, z których aż 419 służyło w Afganistanie. Do września 2011 roku 587 niemieckich żołnierzy było leczonych na PTSD. Rosnąca z roku na rok liczba zachorowań była jedną z przyczyn zmiany prawa.

Związek niemieckich weteranów (Der Verband Deutscher Veteranen) wielokrotnie zwracał uwagę na to, że cierpiący na PTSD żołnierze pozbawieni są należytej opieki, często trudno im udowodnić, że ich dolegliwości psychiczne, niekiedy dające o sobie znać dopiero po kilku latach, są wynikiem udziału w zagranicznej misji, a nie urazów z dzieciństwa.
Państwo musi lepiej traktować weteranów misji zagranicznych oraz ich rodziny, postulował związek. Dotychczas, aby ranny żołnierz po zakończonej rehabilitacji mógł pozostać w armii (na odpowiednim stanowisku), jego uszczerbek na zdrowiu musiał przekraczać 50 procent.
Podobnie było w przypadku odszkodowania, zwłaszcza gdy chodziło o urazy psychiczne. Dolegliwości spowodowane przez PTSD nie stanowiły podstawy do tego, żeby uszczerbek na zdrowiu został oceniony na 50 procent. Teraz ma być inaczej.

Jedną z inicjatorek zmian była Elke Hoff, posłanka FDP, która od lat zajmuje się odszkodowaniami dla żołnierzy Bundeswery dotkniętych traumą po misjach bojowych. W trakcie konsultacji międzyresortowych nie obyło się bez spięć, gdy ministerstwo spraw wewnętrznych protestowało, że żołnierze nie mogą być tratowani lepiej niż inni urzędnicy państwowi (na przykład policjanci), którzy także ulegają wypadkom. Weteranów bronił minister Thomas de Maiziere.

Nowe przepisy poparły wszystkie kluby parlamentarne, także posłowie lewicy, niechętni wysyłaniu wojskowych za granicę. Pod koniec października Bundestag przyjął nowelizację ustawy o poprawie zaopatrzenia żołnierzy uczestniczących w misjach bojowych poza krajem. Nowe prawo wejdzie w życie od stycznia 2012 roku, ale obejmie wszystkich weteranów misji zagranicznych Bundeswehry prowadzonych od 1 lipca 1992 roku (Kambodża). Dotychczas ustawa była skierowana do tych, którzy służyli od 1 grudnia 2002 roku, gdy Bundeswehra wzięła udział w operacji afgańskiej.

Żołnierz z co najmniej 50-procentowym uszczerbkiem na zdrowiu otrzyma teraz 150 tysięcy euro odszkodowania (dotychczas 80 tysięcy). Dzięki nowelizacji ustawy wojskowi Bundeswehry po powrocie z misji zagranicznych otrzymają też prawo do pracy w jej strukturach, gdy ich uszczerbek na zdrowiu będzie wynosił 30 procent (dotychczas 50 procent). Wzrosły także sumy wypłacane rodzinom poległych: z 60 do 100 tysięcy euro.

Dzięki zmianie ustawy żołnierze z traumą po misjach bojowych łatwiej i szybciej uzyskają przewidziane prawem świadczenia. Dotychczas bywało i tak, że czekali na nie nawet półtora roku, przypomniał dziennik „Die Welt”. Po walce w Afganistanie musieli stoczyć bój ponownie, z niemieckimi urzędami, przyznała posłanka Elke Hoff. Aby ułatwić im otrzymanie świadczeń, ministerstwo obrony wspólnie z resortem zdrowia opracuje katalog kryteriów, z którego ma jasno wynikać, że żołnierze uczestniczący w konflikcie zbrojnym są szczególnie narażeni na urazy psychiczne.

dodaj komentarz

komentarze


Kremlowska gra
 
Poprady i Pilica z interrogatorami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Więcej wojska do walki z pandemią
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Studia on-line w Szkole Orląt
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Arsenał Iranu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Iran uderza w USA
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Zryw kościuszkowski
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Byli komandosi szkolą terytorialsów
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Testy radarów dla Wisły
Nabór na wojskowe studia trwa
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
We Are All Darfur
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nissany zastąpią Honkery
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Saperzy w walce z Covid-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rakiety w celu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Kwarantanna na WAT
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Beagle dla Polaków
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Wojskowi medycy w gotowości
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Miliony ofiar hiszpanki
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Dowodzę najlepszymi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Koronawirus na wojskowej uczelni
Trzy cele na ścieżce
Sukcesy sportowców w mundurach
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Medycy WOT kontra COVID-19
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Defense Without Politics
Poprad w kolejnej jednostce
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO