moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitna Brygada zakończyła dyżur Grupy Bojowej UE

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oficjalnie zakończyli dyżur w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4. Uroczystość z udziałem żołnierzy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji odbyła się w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej.

29. czerwca w szczecińskich koszarach odbyło się uroczyste zakończenie pełnienia półrocznego dyżuru przez Wyszehradzką Grupę Bojową Unii Europejskiej pod dowództwem 12 Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystość poprzedziło dwudniowe seminarium, podczas którego żołnierze z Polski, Czech, Węgier i Słowacji podzieli się swoimi wnioskami i doświadczeniem z całego okresu przygotowania i pełnienia dyżuru przez międzynarodowe pododdziały Grupy Bojowej.

W apelu kończącym półroczny dyżur Grupy Bojowej UE V4 uczestniczyli zaproszeni goście z przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej posłem Michałem Jachem na czele oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej Węgier, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej.

Formowanie Grupy Bojowej UE zapoczątkowane zostało już w 2014 roku. Kolejny rok żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej poświęcili na szkolenie zarówno w układzie narodowym, jak i międzynarodowym. Obydwa okresy przygotowań zakończyły się ćwiczeniami taktycznymi, które miały na celu sprawdzenie wyszkolenia poszczególnych pododdziałów, jak chociażby ćwiczenie pod kryptonimem „Żbik-15”, które w czerwcu 2015 r. zostało przeprowadzone na poligonie drawskim, czy też najważniejsze przedsięwzięcie oceniające całość Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem „Common Challenge-15”, które w listopadzie 2015 roku odbyło się również na poligonie drawskim. Od 1 stycznia 2016 roku pododdziały dowodzone przez Błękitną Brygadę weszły w fazę pełnienia dyżuru, w gotowości do podjęcia działań w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. – Wymagania w stawiane wobec grup bojowych wymusiły na nas podjęcie ogromnego wysiłku organizacyjnego, logistycznego i szkoleniowego. Szczęśliwie podczas półrocznego dyżuru nie doszło do sytuacji, w których musieliby interweniować żołnierze Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Jako jej dowódca mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w razie zaistnienia takiej sytuacji byliśmy dobrze przygotowani do podjęcia stosownych działań – podkreślił w swoim wystąpieniu generał brygady Dariusz Górniak.

Dowódca Błękitnej Brygady podziękował żołnierzom z Czech, Węgier i Słowacji za wysiłek włożony w realizację przedsięwzięć związanych z Wyszehradzką Grupą Bojową Unii Europejskiej. Na zakończenie generał Górniak i przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Jach uhonorowali szefów i dowódców poszczególnych komórek organizacyjnych państw członkowskich Grupy Bojowej. Tabliczki pamiątkowe otrzymali: pułkownik Balaż Slosjar, podpułkownik Jaromir Mikulenka, podpułkownik Norbert Hrib, podpułkownik Mariusz Ostapiak, major Paweł Bednarz, kapitan Marcin Jędryka, kapitan Gergely Herczog i kapitan Arkadiusz Szymanik.

Uroczysta zbiórka z okazji oficjalnego zakończenia pełnienia dyżuru Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE zakończyła się defiladą pododdziałów.

Idea grup bojowych Unii Europejskiej zrodziła się w odpowiedzi na potrzebę opracowania wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony na szczeblu Unii Europejskiej w 2004 roku. Zgodnie z przyjętą koncepcją, grupy bojowe pozostają w dyżurze w systemie rotacyjnym zmieniając się co pół roku. Jednocześnie dyżur pełnią zawsze dwie grupy bojowe. Tak sformowane pododdziały muszą być w gotowości do natychmiastowej reakcji i przemieszczenia się do rejonu potencjalnego konfliktu w promieniu 6000 kilometrów od Brukseli. W Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE służyło około 4 tysięcy żołnierzy z: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, a także niebędący w Unii Europejskiej żołnierze z Ukrainy.

Tekst: kpt. Janusz Błaszczak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Stulatka hydrografia
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
We Are All Darfur
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Symulatory strzelań Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ważka bliżej
Obradowała Rada Gabinetowa
Nauka zimowego pływania
For the Right Cause
Śmierć bohatera
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Pretorianie na Mazurach
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Double Eagle po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Militaria na Zamku Królewskim
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
JWK z odznaką pamiątkową
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Podziemna potęga
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Security Game
They Train Together, They Fight Together
Arsenał Iranu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO