moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ wśród dostawców Raytheona

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykański koncern Raytheon podpisały list intencyjny, który poszerza ich dotychczasową współpracę. Polski przemysł zyskał m.in. znaczący, bo 50-procentowy udział w programie „Wisła” oraz możliwość włączenia się w programy modernizacyjne 220 zestawów Patriot, produkowanych przez Raytheona.Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły wielomiesięczne negocjacje między PGZ a firmą Raytheon, producentem zestawów obrony powietrznej Patriot. Rozmowy miały związek z budową polskiej tarczy antyrakietowej. A konkretnie z realizacją programu „Wisła”, czyli kupnem przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Wiosną 2015 roku rząd PO–PSL wskazał na amerykańskiego giganta jako najbardziej prawdopodobnego dostawcę tych zestawów. Umowa nie została jednak podpisana, a nowy rząd rozpoczął negocjacje z Amerykanami m.in. na temat zakresu „polonizacji”, a więc współpracy koncernu z polskim przemysłem zbrojeniowym. Dziś Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poinformował, że w rozmowach doszło do przełomu. – Strona amerykańska zgodziła się, że ponad 50% środków trafi do polskich podmiotów – powiedział w rozmowie z PAP minister Macierewicz. – W związku z tym podpisujemy list intencyjny, który sprawia, że najbardziej prawdopodobnym przedsiębiorstwem i stroną, która będzie realizowała polski system obrony przeciwrakietowej, będzie przedsiębiorstwo Raytheon i rząd amerykański, z którym zawrzemy umowę – dodał.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego polski przemysł wykona połowę prac niezbędnych do realizacji programu „Wisła”. – Oznacza to, że minimum 50% środków finansowych, jakie rząd przeznaczy na program, pozostanie w Polsce. Jest to istotne, dlatego że jeszcze w roku ubiegłym poziom ten wynosił zero – mówił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

William O. Schmieder, prezes zarządu Raytheon Europe przyznaje, że zwiększenie udziału polskiego przemysłu obronnego w programie „Wisła” jest reakcją na nowe wymagania polskiego rządu. Nowe propozycje współpracy Raytheon przygotował po zapoznaniu się z możliwościami ponad stu polskich zakładów.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza także włączenie PGZ w sieć dostawców Raytheona. Dla naszego przemysłu zbrojeniowego ma to niebagatelne znaczenie. Umożliwia bowiem polskim przedsiębiorstwom udział w programach modernizacyjnych 220 zestawów Patriot, będących w wyposażeniu sił zbrojnych 13 państw. – To daje nową jakość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, możliwość transferu technologii i udziału w budowie tarczy antyrakietowej – tłumaczył Arkadiusz Siwko.

Współpraca PGZ i Raytheona nie ograniczy się do tarczy antyrakietowej, lecz będzie dotyczyć różnych obszarów przemysłu zbrojeniowego. Polacy i Amerykanie przeanalizują teraz możliwości współdziałania w opracowywaniu technologii radarowych i rakietowych z wykorzystaniem potencjału naszego przemysłu. Jako przykład możliwej kooperacji wskazano podsystemy radarowe do wspólnie produkowanych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wyrzutni rakietowych. Innym obszarem współpracy PGZ i Raytheona mogą niskokosztowe technologie rakietowe. – O szczegółach nie możemy na razie mówić – zastrzegł wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1467971640
osobiście nie wierzę w podmiotowe traktowanie polskich firm przez Amerykanów ... (klasycznym przykładem jest zakup F-16 i potraktowanie nas przez LM jak republikę bananową) i przez Francuzów - chodz widać wyrazny postęp w stosunku do podejścia do tego zagadnienia przez poprzednie kierownictwo MON ale nie rozumiem zadowolenia i hura optymizmu chyba że przyjmiemy że na bezrybiu i rak ryba ...
37-71-22-92
~ja
1467708480
>50-procentowy udział w programie „Wisła” < czyli: pompowanie opon, malowanie sprzętu, mycie sprzętu, nośniki czyli samochody naszej produkcji. Tyle można uzyskać od Jankesów!
4A-57-54-77

Żołnierze w drodze na misję w Libanie
 
Wojsko wchodzi w kadr
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trudna droga
Wyzwania polskiej fotoniki
Unwanted Treaty
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Tyraliera terytorialsów
Symbol Enchanted in a Date
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
T-72 strzelają na poligonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Studenci w kryzysie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Reserves Win Wars
Obrona bez polityki
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
GROM na kursie działań specjalnych
PESCO z polskim projektem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wołyńskie lwie serca
Symbol zaklęty w dacie
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Thin Blue Line
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spielberg’s Stars
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Razem się szkolą, razem walczą
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Czwarty rozbiór
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Weterani w Żelaznej Dywizji
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO