moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ wśród dostawców Raytheona

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykański koncern Raytheon podpisały list intencyjny, który poszerza ich dotychczasową współpracę. Polski przemysł zyskał m.in. znaczący, bo 50-procentowy udział w programie „Wisła” oraz możliwość włączenia się w programy modernizacyjne 220 zestawów Patriot, produkowanych przez Raytheona.Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły wielomiesięczne negocjacje między PGZ a firmą Raytheon, producentem zestawów obrony powietrznej Patriot. Rozmowy miały związek z budową polskiej tarczy antyrakietowej. A konkretnie z realizacją programu „Wisła”, czyli kupnem przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Wiosną 2015 roku rząd PO–PSL wskazał na amerykańskiego giganta jako najbardziej prawdopodobnego dostawcę tych zestawów. Umowa nie została jednak podpisana, a nowy rząd rozpoczął negocjacje z Amerykanami m.in. na temat zakresu „polonizacji”, a więc współpracy koncernu z polskim przemysłem zbrojeniowym. Dziś Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poinformował, że w rozmowach doszło do przełomu. – Strona amerykańska zgodziła się, że ponad 50% środków trafi do polskich podmiotów – powiedział w rozmowie z PAP minister Macierewicz. – W związku z tym podpisujemy list intencyjny, który sprawia, że najbardziej prawdopodobnym przedsiębiorstwem i stroną, która będzie realizowała polski system obrony przeciwrakietowej, będzie przedsiębiorstwo Raytheon i rząd amerykański, z którym zawrzemy umowę – dodał.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego polski przemysł wykona połowę prac niezbędnych do realizacji programu „Wisła”. – Oznacza to, że minimum 50% środków finansowych, jakie rząd przeznaczy na program, pozostanie w Polsce. Jest to istotne, dlatego że jeszcze w roku ubiegłym poziom ten wynosił zero – mówił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

William O. Schmieder, prezes zarządu Raytheon Europe przyznaje, że zwiększenie udziału polskiego przemysłu obronnego w programie „Wisła” jest reakcją na nowe wymagania polskiego rządu. Nowe propozycje współpracy Raytheon przygotował po zapoznaniu się z możliwościami ponad stu polskich zakładów.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza także włączenie PGZ w sieć dostawców Raytheona. Dla naszego przemysłu zbrojeniowego ma to niebagatelne znaczenie. Umożliwia bowiem polskim przedsiębiorstwom udział w programach modernizacyjnych 220 zestawów Patriot, będących w wyposażeniu sił zbrojnych 13 państw. – To daje nową jakość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, możliwość transferu technologii i udziału w budowie tarczy antyrakietowej – tłumaczył Arkadiusz Siwko.

REKLAMA

Współpraca PGZ i Raytheona nie ograniczy się do tarczy antyrakietowej, lecz będzie dotyczyć różnych obszarów przemysłu zbrojeniowego. Polacy i Amerykanie przeanalizują teraz możliwości współdziałania w opracowywaniu technologii radarowych i rakietowych z wykorzystaniem potencjału naszego przemysłu. Jako przykład możliwej kooperacji wskazano podsystemy radarowe do wspólnie produkowanych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wyrzutni rakietowych. Innym obszarem współpracy PGZ i Raytheona mogą niskokosztowe technologie rakietowe. – O szczegółach nie możemy na razie mówić – zastrzegł wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1467971640
osobiście nie wierzę w podmiotowe traktowanie polskich firm przez Amerykanów ... (klasycznym przykładem jest zakup F-16 i potraktowanie nas przez LM jak republikę bananową) i przez Francuzów - chodz widać wyrazny postęp w stosunku do podejścia do tego zagadnienia przez poprzednie kierownictwo MON ale nie rozumiem zadowolenia i hura optymizmu chyba że przyjmiemy że na bezrybiu i rak ryba ...
37-71-22-92
~ja
1467708480
>50-procentowy udział w programie „Wisła” < czyli: pompowanie opon, malowanie sprzętu, mycie sprzętu, nośniki czyli samochody naszej produkcji. Tyle można uzyskać od Jankesów!
4A-57-54-77

Ukraiński kurs na Zachód
 
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polsko-amerykańska współpraca
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Online z mistrzami sportu
Not Contaminated With Routine
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Łączność: fundament operacji specjalnej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Hekatomba na Woli
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Lato z czerwonym terrorem
Chwała powstańcom
Strzelnice dla terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Amerykanie odmładzają F-16
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Kierunek: misja
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojskowy Hot450Challenge
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO