moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm odrzucił wotum nieufności wobec szefa MON

Obecny szef MON zrobił dla polskiej armii więcej niż poprzednie rządy przez osiem lat – mówiła w Sejmie premier Beata Szydło, krytykując wniosek Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza. PO zarzuciła mu, że osłabia pozycję resortu i poczucie bezpieczeństwa Polaków. Sejm w głosowaniu odrzucił wniosek opozycji.


Odwołania Antoniego Macierewicza z funkcji ministra obrony narodowej domagała się Platforma Obywatelska. Jak napisano w uzasadnieniu wniosku, szef MON-u osłabia pozycję resortu i poczucie bezpieczeństwa obywateli. – Naszym zdaniem to najgorszy minister tego rządu – mówił dziś podczas debaty sejmowej Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO i były szef MON.

Opozycja: minister podważa naszą pozycję

Siemoniak także zarzucił ministrowi, że przed podjęciem decyzji o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych na misje do Kuwejtu i Iraku nie przeprowadził debaty na temat wsparcia przez Polskę koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

– Uzasadnienie przez ministra Macierewicza nowych misji tym, że w zamian za naszą pomoc na południu Europy NATO wesprze swoją wschodnią flankę jest fatalne – argumentował poseł PO Stefan Niesiołowski. Jak dodał polityk, artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego gwarantuje bezpieczeństwo Polsce bez żadnych dodatkowych warunków. Mówi on, że atak na jedno państwo członkowskie NATO jest traktowany jak atak na cały Sojusz.

Przemawiający w Sejmie posłowie opozycji zarzucili ministrowi Macierewiczowi rozpowszechnianie fałszywego obrazu wojska w raporcie z audytu, jaki przeprowadzono w resorcie po zakończeniu rządów koalicji PO – PSL. – Szef MON mówiąc, że polska armia jest bezbronna, podważył naszą pozycję na forum międzynarodowym i naraził kraj na niebezpieczeństwo – uważa Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Z kolei Paweł Bejda z PSL zarzucał, że w resorcie obrony wstrzymano programy modernizacyjne armii. – Dotąd nie zapadły decyzje dotyczące obrony przeciwlotniczej – programów „Wisła” i „Narew”, nowych okrętów podwodnych czy śmigłowców dla armii – wyliczał ludowiec.

REKLAMA

PiS: to Macierewicz naprawia wasze zaniedbania

Politycy PiS uznali wniosek PO za bezzasadny. – Minister Macierewicz to najlepszy z ministrów gabinetu Beaty Szydło, który odbudowuje nasze możliwości obronne – podkreślał poseł Wojciech Skórkiewicz.

Swojego ministra broniła też premier Szydło. – Obecny szef MON zrobił dla polskiej armii więcej niż poprzednie rządy w czasie ośmiu lat – podkreślała szefowa rządu. Dodała też, że opozycja zostawiła armię w złym stanie, a w latach 2010–2015 żaden z programów modernizacyjnych nie został ukończony. – Teraz te zaniedbania są naprawiane. W 2017 roku rozpocznie się dostawa przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad, 200 transporterów Rosomak będzie doposażonych w system łączności – wyliczała premier.

Jak dodała Beata Szydło, zostały też podjęte decyzje o ratowaniu branży stoczniowej i rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ponadto zniesiono 12-letni limit pełnienia służby kontraktowej przez szeregowych oraz podjęto prace nad stworzeniem obrony terytorialnej.

Zdaniem szefowej rządu to właśnie wniosek o odwołanie ministra obrony jest działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa. – Zajmowanie się nim na trzy dni przed szczytem NATO jest nieodpowiedzialnością opozycji – podkreśliła premier. Zaznaczyła, że wspólnie powinniśmy teraz zabiegać o to, by szczyt przebiegł w spokojnej atmosferze, ponieważ zapadną na nim decyzje, dzięki którym Polska będzie bezpieczna.

– Ten szczyt zagwarantuje Polsce i naszemu regionowi bezpieczeństwo między innymi dzięki stacjonowaniu na naszym terenie wojsk sojuszniczych zdolnych do bojowego działania – dodał Antoni Macierewicz.

W głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Macierewicza. Za wnioskiem głosowało 166 posłów PO, PSL i Nowoczesnej. Przeciw było 267 polityków m.in. z PiS, Prawicy Rzeczpospolitej oraz Kukiz’15. Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Komisja obrony przeciw wnioskowi

Przed rozpoczęciem obrad plenarnych Sejmu wniosek PO rozpatrywała komisja obrony. Padające argumenty były podobne. Poseł PO Stefan Niesiołowski – tak jak później z mównicy sejmowej – ocenił, że obecny szef MON traktuje wojsko jako narzędzie walki politycznej, o czym ma świadczyć przywoływanie ofiar katastrofy smoleńskiej w apelach z asystą wojska. Posłowie PiS odpowiadali, że to nie polityka, lecz wyraz szacunku do członków prezydenckiej delegacji, w tym najważniejszych osób w państwie, które zginęły w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W głosowania również sejmowa komisja obrony wyraziła negatywną opinię o wniosku opozycji. – Nie ma podstaw formalnych i merytorycznych do jego poparcia– mówił Michał Jach, poseł PiS i przewodniczący komisji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krystian Maj/FORUM

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Groty dla wojska
 
Laserowa artyleria US Army
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Szkolenie wodne podhalańczyków
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Weterani znów staną na macie
PGZ będzie obecna na MSPO
Zbiegowie z innego świata
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ochotnicy na ratunek
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Oficer jak biała karta...
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej celowników z PCO dla wojska
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ułańska szarża
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rakiety z Mesko w F-35
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 kończą misję w Estonii
Brawurowe zagony motorowe
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaka dla ratowników pola walki
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Krwawy Wołyń
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Duda jedzie do USA
Emisariusz heroiczny
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mały Katyń pod Augustowem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO