moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO będzie dłużej w Afganistanie

Około 13 tysięcy żołnierzy NATO będzie brało udział w misji „Resolute Support” także w przyszłym roku. Na szczycie w Warszawie Sojusz zdecydował o dalszym zaangażowaniu wojskowym w Afganistanie. Do 2020 roku obowiązywał będzie także pakiet wsparcia polityczno-ekonomicznego warty 5 miliardów dolarów rocznie.

Podsumowanie dotychczasowego przebiegu misji „Resolute Support” było jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. Przywódcy państw członkowskich zgodzili się, że choć widzą postępy władz Afganistanu w rozbudowie sił zbrojnych i tworzeniu struktur demokratycznych, są one nadal niewystarczające do samodzielnego kontynuowania walki z talibami. – Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu misji do roku 2017. W przyszłym roku odbędzie się specjalne spotkanie NATO dotyczące Afganistanu, na którym przeanalizujemy dotychczasowe rezultaty i podejmiemy wiążące decyzje co do dalszej przyszłości – zapowiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.

Na szczycie w Warszawie NATO udało się uzyskać deklarację, że członkowie Sojuszu, wyłączając Stany Zjednoczone Ameryki, przeznaczą w przyszłym roku na misję „Resolute Support” 1 miliard dolarów. Pozwoli to utrzymać zaangażowanie NATO w tę misję na niezmienionym poziomie. Obecnie w Afganistanie działa około 13 tysięcy żołnierzy Sojuszu, w tym niemal 200 z Polski.

Poza tym ustalono, że pakiet polityczno-ekonomiczny będzie realizowany do 2020 roku. – Wspieramy Afganistan w budowie państwa prawa, przestrzeganiu praw człowieka, walce z korupcją oraz organizacji demokratycznych wyborów – mówił Jens Stoltenberg. Wartość tego programu pomocowego to około 5 miliardów dolarów rocznie. Choć sekretarz generalny nie powiedział tego wprost, to dał do zrozumienia, że graniczna data obowiązywania tego pakietu będzie brana przez NATO pod uwagę, gdy Sojusz będzie w przyszłym roku debatował o przyszłości wojskowego zaangażowania w Afganistanie.

NATO zadeklarowało także, że w dalszym ciągu będzie pomagać władzom Afganistanu w rozbudowie własnej armii i sił bezpieczeństwa. Jak zaznaczył Jens Stoltenberg, wsparcie to obejmuje także tworzenie afgańskich sił powietrznych. Posiadanie lotnictwa wojskowego jest, zdaniem analityków NATO, jedną z kluczowych zdolności bojowych, które mogą przeważyć szalę zwycięstwa w wojnie z talibami na korzyść sił rządowych.

Stoltenberg przyznał, że duży wpływ na przebieg debaty nad przyszłością misji „Resolute Support” miała decyzja największego członka koalicji. Kilka dni temu prezydent Barack Obama poinformował, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Stany Zjednoczone nie zmniejszą na razie swojego kontyngentu. Obecnie w misji „Resolute Support” bierze udział 8400 amerykańskich żołnierzy. Zdaniem administracji USA, lokalne wojska nie są jeszcze wystarczająco silne, by samodzielnie kontynuować ofensywę przeciwko oddziałom Talibanu. – To wyraźny przekaz do wszystkich przeciwników stabilizacji i pokoju w Afganistanie, że nie wygrają i jedyną ich szansą jest podjęcie rozmów – uważa gen. John W. Nicholson, dowódca misji „Resolute Support”.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. W przeciwieństwie do prowadzonej wcześniej misji ISAF nie ma charakteru bojowego. Zadaniem wojsk koalicji jest pomoc w rozwijaniu zdolności afgańskiej armii i sił bezpieczeństwa. Polska bierze w niej udział od samego początku. W maju do Afganistanu wyjechała IV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Liczy ok. 200 żołnierzy, głównie z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz 10 Brygady Logistycznej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: arch. US MoD, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Poprad w kolejnej jednostce
 
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nowa misja polskich żołnierzy
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Gen. Mika jest już zdrowy!
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Edukacja na platformie
Certyfikacja na „Tarczowni”
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Następca RPG-7
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Bomby w Odrze
Iran uderza w USA
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Rakiety w celu
Defense Without Politics
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Polka będzie pracować nad reformą NATO
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Rajd porucznika „Podkowy”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ochotnik do Polski
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żadnej kapitulacji
Trzy cele na ścieżce
PKW Orlik na półmetku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dwa oblicza agenta wywiadu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Początek katyńskiej zbrodni
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Sukcesy sportowców w mundurach
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sześć dekad pod wirnikiem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO