moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Spotkania z powstańcami, spacer śladami walk, jakie toczyły się latem 1944 roku na ulicach stolicy i oficjalne uroczystości z udziałem kombatantów i władz państwowych. Przez cały dzień Warszawa i jej mieszkańcy obchodzą 72. rocznicę wybuchu powstania. – Powstanie warszawskie było osią naszej narodowej walki o niepodległość – mówił minister Antoni Macierewicz.


Z generałem Januszem Brochwiczem-Lewińskim, ps. „Gryf”, który walczył w powstaniu warszawskim jako żołnierz batalionu AK „Parasol”, spotkał się dziś minister obrony Antoni Macierewicz. – Dziękuję, że cały czas daje Pan świadectwo tego, jak wyglądała historia Polski i historia powstania warszawskiego. Nie ma słów wdzięczności, żeby wyrazić nasze podziękowanie za to – mówił Antoni Macierewicz do generała Brochwicz-Lewińskiego. Podczas spotkania „Gryf” opowiadał o walkach, w których brał udział latem 1944 roku. „Gryf” dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli, a później walkami kilkunastoosobowej grupy opóźniającej, której zadaniem była obrona rejonu Młynarska–Żytnia. 8 sierpnia został ciężko ranny. Po kapitulacji Warszawy trafił do niemieckiego obozu. Po wojnie zdecydował się pozostać na Zachodzie. – Wstąpiłem do brytyjskiego wojska z intencją walki dalej przeciwko bolszewizmowi. 25 lat pracowałem w wywiadzie brytyjskim. Wykonywałem zadania, w których za jeden błąd płaciło się życiem – wspominał.

Generał mówił też, że gdy wrócił do Polski w 2002 roku, podjął kolejną walkę – tym razem o pamięć o walkach toczonych podczas powstania. – Spotykałem się z przewodnikami, wycieczkami. Mówiłem im, co i gdzie miało miejsce. Starałem się też mówić o tym wycieczkom. Myśmy walczyli o każdy kamień, który upamiętnia powstanie – podkreślał Janusz Brochwicz-Lewiński.

Zdaniem ministra Macierewicza, trzeba zachować pamięć o „miejscach, które opowiedzą o tamtych czasach, o dramacie wojny”. – Powstanie warszawskie składało się z tysiąca bitew, które często są nieznane, których nie ma w świadomości społecznej – podkreślał szef resortu obrony.

REKLAMA

Minister przekazał byłemu żołnierzowi AK pamiątkowy ryngraf, z kolei generał wręczył szefowi MON książkę Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek „Pod okupacją i w powstaniu – wspomnienia konspiracyjne”.
W Warszawie przez cały dzień obywały się uroczystości upamiętniające bohaterski zryw. O godzinie 12 warszawiacy mogli obejrzeć uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Złożono też kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego. Delegacje pojawiły się także przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Okolicznościowy baner na budynku Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Oprócz oficjalnych uroczystości w stolicy zaplanowano wiele imprez dla mieszkańców. Można było wziąć udział m.in. w spacerze śladami powstania warszawskiego oraz grze miejskiej pt. „Politechnika Warszawska 1944”. Gracze mieli okazję wcielić się w żołnierzy walczących w powstaniu. Uczestnicy gry musieli wykonywać określone zadania, m.in. złożyć broń, zdobyć jedzenie w trudnych warunkach i udzielać pomocy rannym.

Z kolei dzieci, które biorą udział w programie „Lato w mieście”, spotkały się z sanitariuszką i łączniczką batalionu „Gozdawa” Danutą Zdziarską-Wichą ps. „Danka”. Najmłodsi mieszkańcy stolicy utworzyły także znak Polski Walczącej na placu Zamkowym oraz złożyły wieńce pod pomnikiem Małego Powstańca.

Popołudniowe uroczystości

Punktualnie o 17 (w rocznicę „godziny W”) w Warszawie i wielu innych miastach Polski rozległy się sygnały syren i na minutę zamarł ruch na ulicach. W ten sposób Polacy co roku oddają hołd powstańcom i ludności cywilnej stolicy. – Tym gestem wyrażamy naszą cześć i szacunek dla bohaterskich powstańców i cywilnej ludności stolicy. W chwili zadumy starsi wspomną wydarzenia sprzed 72 lat, a młodsi pomyślą o chwalebnej historii naszej Ojczyzny. Będzie to widoczny znak, że jesteśmy wspólnotą – wspólnotą wolnych, dumnych Polaków – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Chwilę po godzinie 17 rozpoczęły się obchody na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wzięli w nich udział kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych. Później, o godzinie 19.30, odbędą się jeszcze uroczystości przy pomniku „Polegli– Niepokonani 1939– 1945” na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Natomiast na godzinę 21 Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na plac Piłsudskiego, gdzie warszawiacy będą śpiewać piosenki powstańcze – „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” .

Odznaczenia od prezydenta

Obchody 72 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się w sobotę. W parku Wolności Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami walk. Prezydent wręczył odznaczenia uczestnikom powstania oraz osobom pielęgnującym pamięć o wydarzeniach z 1944 roku. -Jesteście państwo nieocenieni, jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami, wzorem, w który wpatrzone są oczy młodego pokolenia i waszych dzieci, wnuków i teraz waszych prawnuków. Patrzą na was z dumą, z dumą pamiętają o waszej wielkiej odwadze, o bohaterstwie, a przede wszystkim o miłości ojczyzny – zaznaczył prezydent.

Uroczysta sesja rady miasta, msza i apel pamięci

W niedzielę w Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja rady m.st. Warszawy, poświęcona 72. rocznicy powstania warszawskiego. Podczas spotkania zostały wręczone honorowe obywatelstwa i nagrody m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków i instytucji działających na rzecz rozwoju stolicy.Tradycyjnie w przeddzień rocznicy wybuchu powstania pod pomnikiem Powstania Warszawskiego odbyła się także uroczysta msza polowa oraz został odczytany Apel Pamięci. W trakcie uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył kombatantom „Medale Honorowe Powstania Warszawskiego 1944, 1 VIII–2 X”. – Ważne są pomniki i odznaczenia, budowane i nadawane w geście szacunku, podziwu i wdzięczności, za niebywałe bohaterstwo i odwagę. Równie ważne jak odbudowanie zniszczonej Warszawy jest odbudowanie pamięci o tym niebywałym heroizmie, jakim było powstanie warszawskie – podkreślał minister Macierewicz.

W uroczystości wzięła udział także prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. -Sensem obchodzenia kolejnych rocznic powstania warszawskiego jest przede wszystkim wspomnienie pomordowanych, podziękowanie i oddanie czci żyjącym oraz uświadomienie młodym pokoleniom, jak straszna jest wojna. Warszawiacy wraz ze swoimi rodzinami oddają część żołnierzom Polski Walczącej. Cieszę się, że jest nas tutaj tak dużo – powiedziała.
Imprezę zakończył koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.

MM /mon.pl/Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

autor zdjęć: Michał Niwicz, mjr Robert Siemaszko/CO MON, MON, Krzysztof Sitkowski/KPRM, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Kraken dla Kormoranów
 
Szybciej do wojska
Promocja oficerska w AWL
Trenują, aby szkolić innych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
A więc wojna...
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: RobUV
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Zamek na poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Październik pod znakiem Tallboya
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defender 2020: Symulator Pioruna
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dekady za wcześnie
Kabina do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraby kontra okręt
Szybsza droga do armii zawodowej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Kaper” przeciw terrorystom
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ryzykowne remedium
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Polsko-amerykańska współpraca
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Amerykanie odmładzają F-16
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO