moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON u polskich żołnierzy w Afganistanie

- Święto Wojska Polskiego, święto polskiego żołnierza to niezwykły dzień, tak jak niezwykła jest Wasza służba. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tu dzisiaj z Wami być - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami pełniącymi swoją misję w bazie Bagram w Afganistanie.


W piątek zakończyła się dwudniowa wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. broni Marka Tomaszyckiego w Afganistanie. Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz amerykańskimi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i aktualnie realizowane przez żołnierzy zadania.

W pierwszym dniu wizyty szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy stacjonują w Kandaharze oraz w Morehead. Wizyta w Morehead, gdzie znajduje się ośrodek szkolenia afgańskiej armii, była okazją do rozmów z afgańskimi oficerami oraz płk. Martinem Schmidtem, który jest dowódcą ANASOC SoE (Afghan National Army Special Operation Center School of Excellence).

Jak podkreślał szef MON po spotkaniu – sukcesy afgańskiej armii są istotne, a wśród żołnierzy, którzy ich szkolą, i których jest to zasługą, są także Polacy. Jak poinformował minister Antoni Macierewicz rozważane jest wzmocnienie tego szkolącego komponentu. - Widząc skuteczność uważam, że trzeba rozważyć takie rozwiązanie. Decyzji jeszcze nie podjąłem – powiedział szef MON. Minister zaznaczył, że chodzi o działania, które nie są działaniami bojowymi. – To zysk dla Afganistanu i dla bezpieczeństwa całego regionu, a w konsekwencji zmniejszenie nacisku migracyjnego dla Europy – dodał na zakończenie szef MON.

REKLAMA

Po południu delegacja rozpoczęła wizytę w bazie Bagram, gdzie m.in. minister Antoni Macierewicz spotkał się z dowódcą Dowództwa Komponentu Sił Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A) gen. dyw. Scottem Howellem.

- To była bardzo interesująca rozmowa, która zawierała diagnozę sytuacji zarówno tej tutaj w Afganistanie, jak i w ogóle sił NATO, sił amerykańskich i sił polskich w obecnej sytuacji międzynarodowej. Rozmawialiśmy o presji jaką Rosjanie wywierają zarówno w Europie, jak i tutaj w Afganistanie. Rozmawialiśmy także o ewentualnym wzmocnieniu polskiego komponentu wojsk specjalnych w Afganistanie. To częściowo wynik naszej dzisiejszej wizyty w bazie Morehead, gdzie m.in. polscy żołnierze szkolą afgańskie siły specjalne ze znakomitymi wynikami – powiedział po spotkaniu szef MON.

Spotkania, które odbyły się w Kandaharze i Morehead kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego były okazją do podziękowania polskim żołnierzom za służbę, która - jak podkreślił minister - jest bardzo wymagająca, ale też doceniana jest przez naszych sojuszników. Minister Antoni Macierewicz oraz dyrektor Departamentu Kadr Radosław Peterman wręczyli kilkunastu żołnierzom akty mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy.

W piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w bazie Bagram, gdzie odbyły się główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Minister spotkał się i omówił sytuację bezpieczeństwa z głównodowodzącym w Afganistanie gen. J.Nicholsonem.

Rano minister Antoni Macierewicz otworzył międzynarodowe zawody sportowe, które zorganizowane zostały w bazie Bagram z okazji Święta Wojska Polskiego.

Przed południem szef MON spotkał się na briefingu z oficerami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie związane z zabezpieczeniem funkcjonowania PKW.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w bazie Bagram polska delegacja razem z żołnierzami i pracownikami wojska PKW uczestniczyła w nabożeństwie sprawowanym w intencji żołnierzy polskich poległych na misjach, w tym na misji w Afganistanie. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyli oprócz polskich żołnierzy także nasi sojusznicy z Czech, Gruzji oraz Rumunii.

W trakcie uroczystości szef MON, Dowódca Operacyjny RSZ oraz gen. Nicholson wręczyli żołnierzom decyzje o nominacji na wyższy stopień wojskowy, medale: Gwiazdę Afganistanu, Za zasługi dla Obronności Kraju oraz Medal Wojska Polskiego. Odczytane zostały decyzje o przyznanych wyróżnieniach oraz wręczone zostały listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Na zakończenie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, dowódca RSM gen. John. W. Nicholson, Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki oraz dowódca IV zmiany PKW płk Zbigniew Zalewski zapalili znicz przed krzyżem znajdującym się przed kaplicą.

- Chciałbym dziś przekazać Wam słowa uznania od Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta Andrzeja Dudy. Ale nie tylko. Przekazuję Wam także słowa podziękowania, uznania od Ojca Świętego. Papież dziękował polskim żołnierzom za organizację i wsparcie w czasie Światowych Dni Młodzieży, a to przecież i Wasza zasługa, choć mało kto o tym wie.. (…) powiedział podczas uroczystej zbiórki w bazie Bagram szef MON.

Dziękując żołnierzom za służbę minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że - choć pełniona jest ona z dala od domu to właśnie dzięki niej ten dom jest bezpieczniejszy, a my jako Polska mamy prawo domagać się wsparcia, gdy groza zagląda nam w oczy. Każdy dzień Waszej służby i pracy tutaj to dzień wzmocnienia Polski.

Minister Antoni Macierewicz złożył na ręce gen. Nicholsona podziękowania za gwarancję obecności w Polsce wojsk USA i wzmacnianie sojuszniczej współpracy pomiędzy krajami i armiami. – To jest siła, która będzie potrafiła odstraszyć wroga, a gdy będzie trzeba obronić przed każdym atakiem.

Biorący udział w uroczystościach gen. John Nicholson podziękował polskim żołnierzom za zaangażowanie w misję w Afganistanie, za obecność od samego początku, za bycie razem z narodem amerykańskim, kiedy 11 września wydarzyła się jedna z największych tragedii. Jak podkreślił gen. Nicholson - nasze narody łączy historia, którą liczymy w setkach lat. I przez te wszystkie lata wzmacnialiśmy i wzmacniamy naszą współpracę. To między innymi dlatego, że służymy razem nasz świat staje bezpieczniejszy.

Po południu minister Antoni Macierewicz spotkał się z żołnierzami stacjonującymi w bazie Gamberi oraz dowódcą TAAC-E gen. dyw. M. Howardem.

tekst: Bogumiła Piekut/CO MON

PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
NATO walczy z koronawirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ratownik” od nowa
MON nie wycofuje się z MSPO
„Harpun” do walki
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Mercedes nie tylko do holowania
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Specjalsi świętują
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Online z mistrzami sportu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Głos (z) płonącej Warszawy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Białe noce podhalańczyków
Koniec kijowskiego snu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
„Anakonda” rusza na poligony
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Ćwiczenia z torpedą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pracowity tydzień flotylli
„Spartan” znów na Mazurach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Morskie początki „Anakondy”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Prawdziwi wojownicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Obradowała Rada Gabinetowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Widzieć i nie być widzianym
Nowy wiceminister w MON
Na wakacje z WOT
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Army of Medics
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO