moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tygrysy” po raz szósty w Orzyszu

Sierż. Sebastian Palecki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i szer. Mateusz Palecki z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego wygrali wyścig na trasie Dużej Beczki, który rozegrano w ramach VI Biegu Tygrysa. Bracia bliźniacy w zawodach wystąpili w drużynie „Polski Zbrojnej”, która była jednym z patronów medialnych imprezy.W sobotę na poligonie w Orzyszu odbyła się jedna z najtrudniejszych w Polsce imprez biegowych. Na Bieg Tygrysa stawiło się niemal 300 zawodników, którzy mogli się sprawdzić wsześciu kategoriach. Poza konkurencjami znanymi z pięciu poprzednich edycji, takimi jak Duża i Mała Beczka, uczestnicy rywalizowali także w Maratonie Tygrysa, Sandokanie i Saperze Tygrysim. Nowością był również Bieg Małego Tygrysiątka zorganizowany z myślą o najmłodszych.

Duża Beczka, czyli 100 przeszkód na 30 kilometrach

Uczestnicy rywalizacji dwuosobowych drużyn na trasie Dużej Beczki mieli do pokonania dystans około 30 kilometrów oraz 100 naturalnych i sztucznych przeszkód. Każdy z zawodników biegł z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Bracia Paleccy na ich pokonanie trasy potrzebowali 4 godz. 21 min i 19 s. W Biegu Tygrysa startowali po raz czwarty, ale po raz pierwszy udało im się go wygrać. – Na dziesiątym kilometrze, po minięciu drużyn, które wystartowały przed nami, samotnie zmierzaliśmy do mety. Mijaliśmy jedynie zawodników, którzy rywalizowali na trasie Małej Beczki – opowiada szer. Mateusz Palecki z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. – Organizatorzy znów nas zaskoczyli. Tym razem bardzo wysokimi przeszkodami. Zaskoczyła nas również pogoda. Przed biegiem były chłodniejsze dni i nie sądziliśmy, że przyjdzie nam pokonywać trasy w upale – dodaje sierż. Sebastian Palecki.

Obaj bracia chętnie startują w różnych ekstremalnych biegach z przeszkodami. – Jest ich w Polsce coraz więcej i są coraz trudniejsze. A my lubimy się sprawdzić na ciężkich trasach – zapewnia szer. Mateusz Palecki. – Z biegu na bieg spisujemy się coraz lepiej – przyznaje policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który w tym roku wygrał klasyfikację służb mundurowych na III Biegu Cichociemnych. W Sochaczewie, podobnie jak w Orzyszu, reprezentował barwy „Polski Zbrojnej”. – Występuję z bratem w drużynie „Polski Zbrojnej”, gdyż udało nam się wygrać konkursy organizowane przez redakcję na Facebooku. W nagrodę nie musieliśmy się martwić opłatami startowymi. A za zwycięstwa w zawodach wygraliśmy prenumeratę „Polski Zbrojnej” – podkreśla sierżant.

Wysokich przeszkód ustawionych przez żołnierzy z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów, jak i wszystkich pozostałych, nie musieli pokonywać zawodnicy, którzy startowali w kategorii Małej Beczki. Trasę, która również liczyła około 30 km, biegacze pokonywali indywidualnie. Natomiast rywalizacja w Maratonie Tygrysa odbywała się na dystansie 45 km (była to trasa Małej beczki z doliczonymi dodatkowymi 15 kilometrami). W tej kategorii biegacze również startowali indywidualnie. Biegli z obciążeniem 10 kg. Maratończycy musieli pokonać wszystkie przeszkody z Dużej Beczki oraz dwie dodatkowe strefy z przeszkodami.Rywalizację w kategorii Małej Beczki wygrał Damian Roszko. Reprezentant Klubu Sportowego Podlasie Białystok uzyskał czas 2 godz. 31 min 35 s. Natomiast Maraton Tygrysa wygrał szer. Kamil Horba z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Ciężką trasę pokonał w 6 godz. 22 min 16 s.

Saperzy na start!

W ramach imprezy odbył się również bieg na dystansie mili w stroju przeciwwybuchowym (wraz z hełmem, ale z otwartą przyłbicą ochronną). Mogli w nim startować jedynie zawodnicy ze służb mundurowych. Organizatorzy nową konkurencję nazwali „Saper Tygrysi”. Pierwszym zwycięzca nietypowego biegu został sierż. Sebastian Palecki. Policjant pokonał trasę w 7 min 51 s, tym samym pokonując rekord Guinessa (8 min 29 s). Drugie miejsce zajął jego brat Mateusz – od Sebastiana był wolniejszy o trzy sekundy.

W tym roku po raz pierwszy odbył się Sandokan - super ekstremalny bieg na 65 kilometrów i z 200 przeszkodami. Mimo, że w tej konkurencji wystartowało kilka osób, ostatecznie tylko jeden śmiałek dotarł do mety. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich więcej.Bieg Tygrysa uznawany jest jedną z najtrudniejszych imprez biegowych w Polsce. Impulsem do jego organizacji były kilkudziesięciokilometrowe marsze żołnierzy, którzy w latach 1971-1991 służyli w jednostce karnej w Orzyszu. Trafiali do niej z innych jednostek, aby odbyć karę za złamanie dyscypliny i regulaminów. Żołnierze z jednostki karnej musieli brać udział w wyczerpujących marszach zwanych „beczkami”. Do 40. dnia służby w Orzyszu potocznie zwani byli „harcerzami”, a Ci którzy odbywali karę dłużej i zaliczyli „beczkę” zyskiwali miano „tygrysa”. Teraz o ten tytuł walczą żołnierze, przedstawiciele innych służb mundurowych i cywile. Z tą jednak różnicą, że nikt ich nie zmusza do pokonywania „beczek” i innych tras. Mało tego, za udział w zawodach muszą wnieść opłaty startowe.

Bieg Tygrysa w tym roku odbył się po raz drugi. W styczniu po raz pierwszy odbyła się zimowa edycja imprezy. Natomiast począwszy od 2012 roku corocznie rozgrywany jest letni Bieg Tygrysa. Organizatorami ostatniej imprezy byli: Gmina Orzysz, Polski System Walki Wręcz „Haller”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, 15 Mazurski Batalion Saperów, 24 Wojskowy Oddział Gospodarczy, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim, Nadleśnictwo Drygały.

Wyniki
Duża Beczka
1. Sebastian Palecki i Mateusz Palecki (Polska Zbrojna) 4 godz. 21 min 19 s
2. Łukasz Duchnowski i Marcin Lenkiewicz (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana) 4.44,10
3. Jakub Kociołowicz i Maciej Sukiennik (Power Training) 5.00,43.
Sklasyfikowano 39 drużyn.
Maraton Tygrysa
1. Kamil Horba (20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana) 6.22,16
2. Mariusz Malec (Morsy Miedwianie) 7.00,19
3. Paweł Bańkowski (Polska) 7.02,33.
Sklasyfikowano 14 zawodników.
Mała Beczka
1. Damian Roszko (KS Podlasie Białystok) 2.31,35
2. Krystian Stawarczyk (Polska) 3.26,09
3. Dominik Śmieciński (Polska) 3.45,39 .
Sklasyfikowano 22 zawodników.
Saper Tygrysi
1. Sebastian Palecki (Komenda Wojewódzka Policji Białystok) 7,51 
2. Mateusz Palecki (18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy) 7,54
3. Michał Falkowski (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana) 8,36.
Sklasyfikowano 4 zawodników.
Sandokan
1. Grzegorz Traczyk 12,00.31.

 

SZUS

autor zdjęć: Łukasz Grzella, Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
 
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wyzwania polskiej fotoniki
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowa spółka lotnicza PGZ
Obrona bez polityki
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Mroczne serce okupowanej Europy
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Razem się szkolą, razem walczą
Weterani w Żelaznej Dywizji
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Czwarty rozbiór
Wojsko wchodzi w kadr
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
GROM na kursie działań specjalnych
Trudna droga
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Reserves Win Wars
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Tyraliera terytorialsów
Symbol zaklęty w dacie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Spielberg’s Stars
Klasy wojskowe po nowemu
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
T-72 strzelają na poligonie
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Wołyńskie lwie serca
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
PESCO z polskim projektem
Studenci w kryzysie
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Ludzie niebezpiecznej profesji
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Thin Blue Line
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Unwanted Treaty
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO