moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
96. rocznica bitwy pod Sarnową Górą

W niedzielę w okolicach Sarnowej Góry odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego połączone z obchodami 96. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą. W uroczystościach uczestniczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

– 96 lat temu Polska była na moment po odzyskaniu niepodległości, po 123 latach zaborów, a w 1920 roku przyszło naszym przodkom stoczyć bitwę, która jest zaliczana do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata. To Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując dzięki ofiarności naszych przodków nawałę bolszewicką na całą Europę. Tutaj pod Sarnową Górą przez 4 dni toczyły się bardzo ciężkie walki. Zginęło ponad 800 żołnierzy polskich, w tym kilkudziesięciu oficerów, ale wzięliśmy 500 bolszewików do niewoli, a cała 4 armia bolszewicka praktycznie przestała istnieć. To dzięki ofiarności, mężności i odwadze żołnierza polskiego, ale to też dzięki temu, że te wartości, które dzisiaj widnieją na sztandarach wojska polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, były tymi wartościami, które potrafiły zjednoczyć cały naród w sprawie naszej niepodległości, suwerenności i wolności. Gdyby nie ta jedność całego narodu Polska nie byłaby dzisiaj krajem niepodległym – mówił na uroczystościach szef Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz.

– Dzisiaj znów nie mamy pewnych czasów, za wschodnią granicą cały czas wzrasta napięcie, ale już za moment na naszych granicach pojawią się nasi sojusznicy. Dzisiaj nie jesteśmy sami, ale to też nie zwalnia nas z tego, żeby myśleć o naszym bezpieczeństwie. Konieczne jest zwiększenie liczebności polskiej armii, dlatego tworzony jest piąty rodzaj sił zbrojnych - obrona terytorialna. […] Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu tak, żebyśmy mogli zjednoczyć się w poczuciu bezpieczeństwa. (…) Zwracam się bezpośrednio do naszych kombatantów i chylę czoła, bo to Wy jesteście łącznikami między naszymi bohaterskimi przodkami, między tą historią, zwycięską dla Polski, a czasami dzisiejszymi, to dzięki Wam możemy przywracać tradycję polskiego żołnierza, polskiego oręża i polskich wielkich zwycięskich bitew.

Dyrektor Bartłomiej Misiewicz, w imieniu ministra obrony narodowej, swoim własnym oraz całego Wojska Polskiego złożył podziękowania wszystkim obecnym na uroczystości za to, że: – Dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy, za to, że oddajecie pamięć naszym bohaterom, bo tylko w ten sposób jednoczymy się w poczuciu tradycji, walki o naszą niepodległość i suwerenność – powiedział na zakończenie wystąpienia B. Misiewicz.

Obchody, w których udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych oraz służb mundurowych, rozpoczęła uroczysta polowa msza święta w intencji poległych, celebrowana przez księdza dr. Janusza Kochańskiego, po której nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty poległym w boju z bolszewikami.

Uroczystości zakończyło widowisko historyczne „Sarnowa Góra 1920”, które honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Inscenizacja bitwy została zorganizowana po raz piaty przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz Urząd Gminy Sońsk. Wzięło w niej udział ponad 19 grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, historyczne pojazdy, m.in. samochód pancerny Ruso-bałt, czołg Renault FT 17 oraz armata tzw. prawosławna wz. 1902.

Bitwa pod Sarnową Górą była jedną z ważniejszych potyczek na północnym Mazowszu podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Zmagania pod Sarnową Górą trwały od 16 do 18.08.1920 roku. Mimo przeważających sił wroga zostały zwieńczone sukcesem, przez co zapobiegły przełamaniu skrzydła 5 Armii, umożliwiając generałowi Władysławowi Sikorskiemu prowadzenie natarcia na Nasielsk – Pułtusk. Bitwa pod Sarnową Górą została uhonorowana tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie "SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 - 20 VIII 1920".

Źródło: MON 

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak/MON

dodaj komentarz

komentarze


Krwawe walki o Monte Cassino
 
Nowy wiceminister w MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Własne interesy Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rywalizacja strzelców wyborowych
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Arsenał Iranu
For the Right Cause
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podziemna potęga
Chciałem walczyć z Niemcami
Czerwoni w odwrocie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żyj zdrowiej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Rozpoznają skażenie Rosomaków
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
We Are All Darfur
Szturmani na Lipie
O Patriotach na WAT
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO