moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi czekają na cywilów

Już 150 cywilów walczy o 30 miejsc na kursie Commando, który odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Rekrutacja potrwa do końca września. – Jesteśmy zadowoleni, bo o przyjęcie na kurs starają się wartościowi kandydaci o niezwykle przydatnych umiejętnościach – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK. 

Tylko dla najlepszych

Kurs Commando jest wyjątkowy, bo skierowany do cywilów, którzy chcą zasilić szeregi wojsk specjalnych. Dotychczas komandosami mogli zostawać jedynie żołnierze, jednak w kwietniu tego roku minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, otworzył tę drogę także dla cywilów. Wiosną 2017 roku w Ośrodku Szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu ruszy pilotażowy kurs Commando (nazwa nawiązuje do 1 Samodzielnej Kompanii Commando). Aby wziąć w nim udział, trzeba zarejestrować się na stronie jednostki i złożyć odpowiednie dokumenty. Można to zrobić do końca września. Jest tylko 30 miejsc.

Rekrutacja rozpoczęła się w lipcu i dziś Ośrodek Szkolenia JWK ma już około 150 poprawnie wypełnionych zgłoszeń. Oznacza to, że o jedno miejsce na kursie walczy już pięć osób. – To bardzo dobra wiadomość. Ale ważniejsze jest to, że zgłaszają się do nas bardzo wartościowi kandydaci, których umiejętności i kwalifikacje będą bardzo przydatne – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Z kolei komendant Ośrodka Szkolenia JWK przyznaje, że po wakacjach liczba wniosków może się znacznie zwiększyć. – Jesteśmy na to przygotowani – zapewnia. – Duża liczba kandydatów nie powinna zniechęcać. Wiele osób uważa, że nawet jeśli nie znajdą się w gronie pierwszych kursantów, to doświadczenie zdobyte podczas rekrutacji pomoże im w starcie na następny kurs.

Wśród osób, które chcą wziąć w nim udział, są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Większość kandydatów ma wykształcenie średnie lub wyższe. – To osoby młode, zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości – mówi oficer z JWK.

Najpierw wypełnij ankietę, później zdaj egzamin

Zgodnie z regulaminem Ośrodka Szkolenia JWK o miejsce na kursie Commando ubiegać się mogą osoby pełnoletnie, które mają co najmniej wykształcenie gimnazjalne. Tytuł magistra oraz dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, np. potwierdzona certyfikatami znajomość języków obcych oraz prawo jazdy (z kategoriami C, C+E), są dodatkowo punktowane. Chętni do udziału w kursie muszą zarejestrować się na stronie internetowej OSzJWK, czyli commando.mil.pl. Logując się do sytemu, kandydaci muszą wypełnić wniosek i kwestionariusz osobowy. Następnie dokumenty (z niezbędnymi załącznikami, np. świadectwem ukończenia gimnazjum, życiorysem i skróconym aktem urodzenia) trzeba do 30 września dostarczyć do wojskowej komendy uzupełnień. – Pracownicy WKU zweryfikują zawarte w kwestionariuszu dane i w razie potrzeby je uzupełnią. WKU wysyła dokumenty do dyrektora Departamentu Kadr, a ten po pozytywnej weryfikacji ponownie odsyła je do Jednostki Wojskowej Komandosów – tłumaczy płk Kukuła.

Następnym etapem rekrutacji będą egzaminy sprawnościowe. Dowództwo JWK zapowiada, że w październiku przystąpi do niego pierwsza grupa. Na mężczyzn będzie czekać: marszobieg na 3000 m, skłony tułowia wykonywane przez 2 min, podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10x10 oraz pływanie na dystansie 50 m. Kobiety wykonają: marszobieg na 1000 m, skłony tułowia przez 2 min, uginanie i prostowanie ramion na ławeczce, bieg zygzakiem oraz, podobnie jak mężczyźni, zaliczą pływanie na dystansie 50 m. Poziom egzaminu będzie zbliżony do tego, który zdają kandydaci do służb powietrznodesantowych. Na koniec kandydaci przejdą jeszcze rozmowę kwalifikacyjną.

Pół roku z komandosami

Kurs Commando potrwa sześć miesięcy. Po czterech tygodniach nauki cywile złożą przysięgę wojskową. Szkolenie poprowadzi kadra ośrodka oraz instruktorzy z JWK. Kandydaci na komandosów przejdą szkolenie ogólnowojskowe i poznają podstawy taktyki specjalnej.

Osoby, które nie ukończą kursu, zostaną przeniesione do rezerwy. Absolwenci trafią do JWK, a być może także do innych jednostek (o tym zdecyduje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych). Żołnierze po kursie Commando będą służyć na stanowiskach poza zespołami bojowymi. Dopiero po trzech latach służby i ukończeniu ostatniego etapu selekcji (sprawdzian w górach) będą mogli ubiegać się o przyjęcie na stanowiska operatorów w zespołach bojowych.

Ośrodek Szkolenia JWK powstał w 2015 roku. Jego komendantem jest oficer w stopniu majora (jego personalia nie mogą być upublicznione). Komendant ma doświadczenie w służbie w JWK i GROM-ie, uczestniczył także w kilku misjach poza granicami kraju. Ośrodek podlega bezpośrednio dowódcy JWK. Do tej pory placówka prowadziła szkolenia na potrzeby wewnętrzne lublinieckiej jednostki. Był to m.in. Kurs Działań Specjalnych, czyli kurs wyrównujący poziom umiejętności osób powołanych do służby w JWK z wojsk lądowych, sił powietrznych, a także z instytucji podległych MSWiA.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Irek Dorożański

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
 
Powstanie bez sukcesu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Strykery znów na Mazurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Benemerenti 2020
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
Głosuj na wojskowego sportowca roku
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Wojsko wzywa na kwalifikację
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Bohaterskie Orlęta
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
To nie mogło się udać, ale…
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Beagle dla żołnierzy?
Misje na dłużej
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Mobilne moździerze dla armii
Projekt MON dla szkół
Klasy wojskowe po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Ostatni samochód Marszałka
Arsenał Iranu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Polsko-łotewska „Zima”
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
We Are All Darfur
Dragoni na poligonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pomagali z narażeniem życia
Misja wojownika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO