moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą zmiany w sprawdzianach z WF-u

W resorcie obrony narodowej rozpoczęły się prace nad zmianami w egzaminach sprawnościowych w wojsku. Do końca marca przyszłego roku powołany przez ministra Antoniego Macierewicza zespół ma opracować nowe testy i normy oceniające sprawność fizyczną żołnierzy zawodowych.

Co roku żołnierze zawodowi przechodzą egzamin z WF-u. W ten sposób wojsko ocenia ich kondycję i sprawność fizyczną. Mundurowi mężczyźni muszą zaliczyć trzykilometrowy marszobieg, a kobiety – na 1000 m. Albo pływanie. Każdego czekają też zadania sprawdzające siłę (podciąganie na drążku lub skłony tułowia wykonywane w ciągu dwóch minut) oraz sprawność i zwinność (bieg po kopercie lub, wymiennie, tzw. bieg wahadłowy 10x10 m). Normy ćwiczeń są uzależnione od wieku, płci, stanowiska i rodzaju jednostki.

Jednak zdaniem przedstawicieli MON-u taka forma sprawdzianu nie zawsze dobrze odzwierciedla faktyczną sprawność wojskowych. W praktyce bowiem żołnierz z oceną piątkową z WF-u może mieć problem z działaniem w terenie, na przykład gdy przyjdzie mu dźwigać 30-kilogramowy ekwipunek, składający się m.in. z plecaka, amunicji, broni i hełmu.

REKLAMA

Sprawność musi być

Dlatego MON zapowiada zmiany w egzaminach sprawnościowych. Z taką inicjatywą wyszli przedstawicieli zarządów Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz Szkolenia Sztabu Generalnego. – Szkolenie fizyczne oraz ocena sprawności wymagają zmiany i dostosowania do aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych RP – podkreśla Katarzyna Jakubowska, cz.p.o. rzecznika prasowego MON.

Dodaje, że w ostatnich latach problem oceny sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych i kandydatów na zawodowców był podnoszony na wszystkich szczeblach dowodzenia. – Na potrzeby Sił Zbrojnych RP, Sztab Generalny zorganizował nawet konferencję naukową dotyczącą tego zagadnienia, w której uczestniczyły środowiska cywilne i wojskowe. Istotnym wnioskiem pokonferencyjnym była potrzeba opracowania systemowych rozwiązań dotyczących oceny sprawności żołnierzy – mówi rzecznik resortu.

Kilka miesięcy pracy

W ciągu najbliższych kilku miesięcy takie rozwiązania ma przygotować zespół autorski powołany przez ministra Antoniego Macierewicza. W skład tego gremium wchodzi 37 osób, przedstawicieli jednostek i instytucji wojskowych. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 1 września.

Zmiany będą dotyczyć sprawdzianu sprawności fizycznej, corocznie zdawanego przez żołnierzy. – Zespół ma opracować ćwiczenia i normy ćwiczeń zróżnicowane ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki wojskowe i zajmowane stanowiska służbowe. Ponadto zostaną też opracowane nowe zasady i kryteria oceny sprawdzianu oraz warunki jego przeprowadzania – mówi rzecznik MON.

Zmiany mają także uporządkować bieżące zajęcia z wychowania fizycznego na różnych szczeblach dowodzenia. Choć teraz żołnierz może w ramach służby dwukrotnie w ciągu tygodnia uczestniczyć w szkoleniach WF, to nie zawsze jest to możliwe – z racji obowiązków lub braku ochoty. A MON chce, by żołnierze dbali o kondycję nie tylko przy okazji corocznych testów. Dlatego ma zostać opracowana instrukcja, która pomoże realizować bieżące szkolenie z wychowania fizycznego.

Prace zespołu autorskiego potrwają do końca marca 2017 roku. W ich efekcie zostanie opracowane nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej dotyczące corocznego egzaminu z WF-u.

Potrzeba zmian

O zmianach w egzaminach sprawnościowych mówiło się w wojsku już w 2014 roku. Pojawił się wtedy pomysł m.in. ujednolicenia sprawdzianu pod kątem norm i ćwiczeń dla kobiet na określonych stanowiskach oraz nowego sposobu oceniania konkurencji sprawnościowych. Według ówczesnych propozycji, sprawdzian miał się dzielić na dwie części: konkurencje sprawnościowe na hali sportowej oraz wytrzymałościowe na boisku czy basenie. Warunkiem zdania egzaminu miało być uzyskanie minimalnych wymagań ze wszystkich ćwiczeń wchodzących w skład sprawdzianu. Do zmian jednak nie doszło.

Wprowadzone zostały natomiast zmiany bardziej organizacyjne. W 2014 roku MON zrezygnowało z zapisu ustawy pragmatycznej, zgodnie z którym za dwukrotnie niezdany egzamin groziło zwolnienie z armii. Obecnie dwójka ze sprawdzianu skutkuje obniżeniem ogólnej oceny w opinii służbowej. Ze względu na absencje na sprawdzianach z WF-u spowodowane podróżą służbową lub zwolnieniem lekarskim, MON zdecydowało też o wprowadzeniu bardziej elastycznych terminów przeprowadzania egzaminów. Obecnie mogą się one odbywać w trakcie całego roku, a nie, jak wcześniej – wiosną i jesienią.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~janosik
1495119600
Chciałbym zobaczyć niektórych oficerów sztabowych jak zdają W-F.
68-31-78-BF
~Luiza
1486490220
! km łatwizna dla mnie :D
6B-5D-67-55
~hugy
1484479860
Powinniśmy maksymalnie uprościć egzaminy z WF. Ta jak na przykład w armii USA: bieganie, brzuszki i pompki.
74-03-87-06
~Piotr
1476713220
Jeżeli żołnierz ma być sprawny i dźwigać na plecach 30 kilo to może warto by było zmienić kryteria sprawdzianu kobiet? Bo jeżeli one mają teraz problem przebiec ten morderczy 1 kilometr...
A3-0A-84-F4
~Janusz
1476696240
Ja uważam, że powinien być duży zestaw ćwiczeń z różnych dziedzin a zdający powinien dostać limit ćwiczeń do zdania z podziałem na siłę, sprawność, wytrzymałość czy nawet rozciągliwość, która jest niezbędna w walce w ręcz.
95-2B-08-77
~Mariusz
1476549060
Zgadzam sie z przedmówcą. W wiekszości firm są karty Multisport, a w Wojsku gdzie żołnierze na pewno by z nich korzystali brak.
00-0E-B3-A3
~Leszek
1476379200
Może wreszcie wojsko zaczęłoby inwestowac w karty typu Multisport dla zolnierzy zamiast w obiekty, ktorych nie ma czasu wykorzystywac, a po godzinach sluzbowych sa zamykane?
56-F6-96-63
~Ti
1476288360
Może najpierw by się wzięli za egzaminatorów WF i ich "załatwianie" egzaminów. Dopiero by wyszły jaja.
AE-42-B2-5F

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Laserowa artyleria US Army
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kajmany na gąsienicach
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Z menażką na wakacje
Ubiory ochronne z Maskpolu
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ogromne zainteresowanie Soną
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Weterani w pasiece
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowe karabinki dla specjalsów
Response to Emergency
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie odmładzają F-16
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Duda jedzie do USA
Wyjątkowy CWIX
Powstaną kolejne strzelnice
Online z mistrzami sportu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wyzwania polskiej prezydencji
Współzawodnictwo rozwija
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nieskażeni rutyną
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Kim przekracza granice
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poprady dla zawiszaków
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Testament Polski Walczącej
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Fordy, a nie Nissany
Terytorialsi nie stracą dodatku
Mała Polska na skraju Niemiec
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO