moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą zmiany w sprawdzianach z WF-u

W resorcie obrony narodowej rozpoczęły się prace nad zmianami w egzaminach sprawnościowych w wojsku. Do końca marca przyszłego roku powołany przez ministra Antoniego Macierewicza zespół ma opracować nowe testy i normy oceniające sprawność fizyczną żołnierzy zawodowych.

Co roku żołnierze zawodowi przechodzą egzamin z WF-u. W ten sposób wojsko ocenia ich kondycję i sprawność fizyczną. Mundurowi mężczyźni muszą zaliczyć trzykilometrowy marszobieg, a kobiety – na 1000 m. Albo pływanie. Każdego czekają też zadania sprawdzające siłę (podciąganie na drążku lub skłony tułowia wykonywane w ciągu dwóch minut) oraz sprawność i zwinność (bieg po kopercie lub, wymiennie, tzw. bieg wahadłowy 10x10 m). Normy ćwiczeń są uzależnione od wieku, płci, stanowiska i rodzaju jednostki.

Jednak zdaniem przedstawicieli MON-u taka forma sprawdzianu nie zawsze dobrze odzwierciedla faktyczną sprawność wojskowych. W praktyce bowiem żołnierz z oceną piątkową z WF-u może mieć problem z działaniem w terenie, na przykład gdy przyjdzie mu dźwigać 30-kilogramowy ekwipunek, składający się m.in. z plecaka, amunicji, broni i hełmu.

Sprawność musi być

Dlatego MON zapowiada zmiany w egzaminach sprawnościowych. Z taką inicjatywą wyszli przedstawicieli zarządów Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz Szkolenia Sztabu Generalnego. – Szkolenie fizyczne oraz ocena sprawności wymagają zmiany i dostosowania do aktualnych potrzeb Sił Zbrojnych RP – podkreśla Katarzyna Jakubowska, cz.p.o. rzecznika prasowego MON.

Dodaje, że w ostatnich latach problem oceny sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych i kandydatów na zawodowców był podnoszony na wszystkich szczeblach dowodzenia. – Na potrzeby Sił Zbrojnych RP, Sztab Generalny zorganizował nawet konferencję naukową dotyczącą tego zagadnienia, w której uczestniczyły środowiska cywilne i wojskowe. Istotnym wnioskiem pokonferencyjnym była potrzeba opracowania systemowych rozwiązań dotyczących oceny sprawności żołnierzy – mówi rzecznik resortu.

Kilka miesięcy pracy

W ciągu najbliższych kilku miesięcy takie rozwiązania ma przygotować zespół autorski powołany przez ministra Antoniego Macierewicza. W skład tego gremium wchodzi 37 osób, przedstawicieli jednostek i instytucji wojskowych. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 1 września.

Zmiany będą dotyczyć sprawdzianu sprawności fizycznej, corocznie zdawanego przez żołnierzy. – Zespół ma opracować ćwiczenia i normy ćwiczeń zróżnicowane ze względu na płeć, grupy wiekowe oraz jednostki wojskowe i zajmowane stanowiska służbowe. Ponadto zostaną też opracowane nowe zasady i kryteria oceny sprawdzianu oraz warunki jego przeprowadzania – mówi rzecznik MON.

Zmiany mają także uporządkować bieżące zajęcia z wychowania fizycznego na różnych szczeblach dowodzenia. Choć teraz żołnierz może w ramach służby dwukrotnie w ciągu tygodnia uczestniczyć w szkoleniach WF, to nie zawsze jest to możliwe – z racji obowiązków lub braku ochoty. A MON chce, by żołnierze dbali o kondycję nie tylko przy okazji corocznych testów. Dlatego ma zostać opracowana instrukcja, która pomoże realizować bieżące szkolenie z wychowania fizycznego.

Prace zespołu autorskiego potrwają do końca marca 2017 roku. W ich efekcie zostanie opracowane nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej dotyczące corocznego egzaminu z WF-u.

Potrzeba zmian

O zmianach w egzaminach sprawnościowych mówiło się w wojsku już w 2014 roku. Pojawił się wtedy pomysł m.in. ujednolicenia sprawdzianu pod kątem norm i ćwiczeń dla kobiet na określonych stanowiskach oraz nowego sposobu oceniania konkurencji sprawnościowych. Według ówczesnych propozycji, sprawdzian miał się dzielić na dwie części: konkurencje sprawnościowe na hali sportowej oraz wytrzymałościowe na boisku czy basenie. Warunkiem zdania egzaminu miało być uzyskanie minimalnych wymagań ze wszystkich ćwiczeń wchodzących w skład sprawdzianu. Do zmian jednak nie doszło.

Wprowadzone zostały natomiast zmiany bardziej organizacyjne. W 2014 roku MON zrezygnowało z zapisu ustawy pragmatycznej, zgodnie z którym za dwukrotnie niezdany egzamin groziło zwolnienie z armii. Obecnie dwójka ze sprawdzianu skutkuje obniżeniem ogólnej oceny w opinii służbowej. Ze względu na absencje na sprawdzianach z WF-u spowodowane podróżą służbową lub zwolnieniem lekarskim, MON zdecydowało też o wprowadzeniu bardziej elastycznych terminów przeprowadzania egzaminów. Obecnie mogą się one odbywać w trakcie całego roku, a nie, jak wcześniej – wiosną i jesienią.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~janosik
1495119600
Chciałbym zobaczyć niektórych oficerów sztabowych jak zdają W-F.
68-31-78-BF
~Luiza
1486490220
! km łatwizna dla mnie :D
6B-5D-67-55
~hugy
1484479860
Powinniśmy maksymalnie uprościć egzaminy z WF. Ta jak na przykład w armii USA: bieganie, brzuszki i pompki.
74-03-87-06
~Piotr
1476713220
Jeżeli żołnierz ma być sprawny i dźwigać na plecach 30 kilo to może warto by było zmienić kryteria sprawdzianu kobiet? Bo jeżeli one mają teraz problem przebiec ten morderczy 1 kilometr...
A3-0A-84-F4
~Janusz
1476696240
Ja uważam, że powinien być duży zestaw ćwiczeń z różnych dziedzin a zdający powinien dostać limit ćwiczeń do zdania z podziałem na siłę, sprawność, wytrzymałość czy nawet rozciągliwość, która jest niezbędna w walce w ręcz.
95-2B-08-77
~Mariusz
1476549060
Zgadzam sie z przedmówcą. W wiekszości firm są karty Multisport, a w Wojsku gdzie żołnierze na pewno by z nich korzystali brak.
00-0E-B3-A3
~Leszek
1476379200
Może wreszcie wojsko zaczęłoby inwestowac w karty typu Multisport dla zolnierzy zamiast w obiekty, ktorych nie ma czasu wykorzystywac, a po godzinach sluzbowych sa zamykane?
56-F6-96-63
~Ti
1476288360
Może najpierw by się wzięli za egzaminatorów WF i ich "załatwianie" egzaminów. Dopiero by wyszły jaja.
AE-42-B2-5F

Głos (z) płonącej Warszawy
 
W Indiach mieli swój drugi dom
Rozpoczynamy nową erę
Dead to the World
Brawurowa ucieczka „Orła”
Klasy wojskowe po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Oko na Europę
Pamięć o tragedii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Modernizacja Sokołów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi na wysokościach
Z maratonu programowania do wojska
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Modernizacja starów 266
Thin Blue Line
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polscy nurkowie na Islandii
GROM Challenge
Skok na lotnisko
Walka i dyplomacja
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Agresja sowieckiego kolosa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Cienka niebieska linia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko wraca do Łomży
Groźny jak Tallboy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Sprawdzają Brutusa
Polska nie pozostanie osamotniona
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Samochód do desantowania
Polscy weterani i książę Harry
Iranian Chess Game
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stalin czekał i kalkulował
Jedna misja, jeden zespół
Nowy wiceminister w MON
Selekcja w pigułce
Nowa misja i nowy sprzęt
Moje serce należy też do Indii
Chorwacki test polskich kadetów
„Górale” zdobywają miasto
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Umowa na Feniksy
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO