moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT nie będzie jedną z wielu politechnik

Zmiany w Wojskowej Akademii Technicznej będą wprowadzane ewolucyjnie. Chcemy podnosić poziom dydaktyczny i naukowy, rozwijać współpracę zagraniczną, zależy nam też na zwiększaniu liczby studentów w mundurach – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, nowy rektor-komendant WAT. Podkreśla, że największe sukcesy uczelnia ma w optoelektronice, cybernetyce i kryptologii.

polska-zbrojna.pl: Podczas inauguracji nowego roku akademickiego prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, mówił o wyzwaniach stojących przed Wojskową Akademią Techniczną. Jakie zmiany szykują się na uczelni?

Płk Tadeusz Szczurek: Spore, choć będą wprowadzane w sposób ewolucyjny. Ewolucyjny nie znaczy powolny. Tempo zmian będzie takie, aby nie zepsuć tego, co jest dobre. Akademia zawsze była ważnym elementem w systemie edukacyjnym sił zbrojnych i prestiż musimy utrzymać. Kontynuujemy to, co najlepsze i poprawiamy to, co wymaga zmiany. Chcemy podnosić poziom dydaktyczny i naukowy uczelni z zachowaniem jej wojskowego charakteru. Zależy nam także na rozwijaniu współpracy zagranicznej z prestiżowymi uczelniami kształcącymi oficerów w państwach sojuszniczych, a także z innymi szkołami i ośrodkami naukowymi. Będziemy zapraszać do WAT naukowców o światowej renomie, także noblistów.

REKLAMA

Jaki charakter będzie mieć Akademia – stanie się wojskową politechniką?

Nie chcemy być jedną z wielu politechnik. Zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju jest wiele szkół technicznych na bardzo wysokim poziomie i nie chcemy z nimi konkurować ani ich dublować. Nie stać nas na przeciętność. Chcemy, aby WAT stała się elitarną uczelnią, która rozwija się w unikalnych dziedzinach. Będziemy wzmacniać te kierunki, w których jesteśmy najlepsi i kształcimy na nich na najwyższym poziomie. W ten sposób nie będziemy konkurować z politechnikami, lecz je uzupełniać. WAT stanie się ośrodkiem, do którego będą przychodzić studenci oczekujący kształcenia w dziedzinach, których nie ma w szkolnictwie cywilnym.

Jakie to kierunki?

Te, w których już teraz mamy największe sukcesy – optoelektronika, cybernetyka i kryptologia. Dziś w tej ostatniej dziedzinie jesteśmy pionierami w Polsce i jedyną uczelnią kształcącą na tym kierunku.

Nazwa uczelni zostanie zmieniona?

Nie i moim zdaniem nie powinna się zmienić. Mimo że spełniamy warunki, by używać nazwy „uniwersytet”, uważam, że nazwa „WAT” powinna pozostać. Jest rozpoznawalna w Polsce i na świecie, przyjęła się i stanowi część naszej marki.

Czy jest planowane utworzenie w WAT nowych kierunków lub przedmiotów nauczania?

W ubiegłym roku akademickim wprowadziliśmy kryptologię. W zależności od potrzeb sił zbrojnych tworzymy też nowe specjalności, na przykład związane z obroną powietrzną, nowym uzbrojeniem, elektroniką czy technikami radarowymi. Ponadto od października prowadzimy przedmiot historia Polski. Studenci przychodzący do uczelni często nie znali dziejów własnego kraju. W pierwszej kolejności ten przedmiot pojawił się w programach najstarszych roczników, aby podchorążowie poznali historię, zanim jako oficerowie odejdą z uczelni. Potem sukcesywnie będziemy wprowadzać ten przedmiot dla pozostałych roczników.

Dziś w Akademii studiuje 10 tysięcy słuchaczy, wśród nich tylko 1300 podchorążych. Czy będzie więcej studentów w mundurach?

Ta liczba już się zmienia dzięki polityce resortu obrony narodowej. Wcześniej były nabory po 100–200 podchorążych, w tym toku przyjęliśmy na pierwszy rok ponad 400 słuchaczy wojskowych. Jeśli taka sytuacja powtórzy się w kolejnych latach, to niedługo na pięciu rocznikach będzie 2 tysiące studentów w mundurach, a są plany, aby tę liczbę jeszcze zwiększyć.

WAT zamierza rezygnować ze studentów cywilnych?

Nie, bo są oni na uczelni wojskowej potrzebni, dzięki nim możemy utrzymać potencjał naukowy i kierunki, na których uczy się stosunkowo niewielka liczba podchorążych, na przykład na budownictwie, gdzie kształcimy zaledwie kilku studentów w mundurach. Jednak chcemy zachować elitarny charakter WAT jako uczelni wojskowo-cywilnej tak, aby wojskowość w niej dominowała. Raczej nie będzie się to objawiać w liczebnej przewadze podchorążych nad cywilnymi studentami. Chcemy natomiast, aby cywilni słuchacze czerpali z wzorców wojskowych. Zależy nam przede wszystkim na kształtowaniu postaw patriotycznych i wychowaniu w poszanowaniu Ojczyzny i tradycji. Mamy też w dalszych planach zorganizowanie dla chętnych jakiejś formy przeszkolenia wojskowego. Jest dziś zapotrzebowanie na taką edukację, widać to po klasach mundurowych w szkołach i organizacjach proobronnych.

Wiceminister Fałkowski mówił też o konieczności podnoszenia poziomu naukowego uczelni. Czy to oznacza prowadzenie jakichś szczególnych programów badawczych?

Badania naukowe powinny być w pierwszej kolejności nakierowane na potrzeby wojska, służyć zwiększaniu bezpieczeństwa państwa i zdolności obronnych sił zbrojnych. Dlatego WAT uczestniczy w wielu strategicznych programach z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa. Jesteśmy liderem w kilku projektach z programu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej” realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, MON, Polską Grupę Zbrojeniową i Agencję Rozwoju Przemysłu. Uczestniczymy też w Narodowym Programie Obrony Powietrznej i w badaniach dotyczących satelitarnego systemu optoelektronicznej obserwacji ziemi. To tylko niektóre przykłady, aktualnie w WAT prowadzimy około 200 projektów badawczych.

Wspominał Pan o zapraszaniu zagranicznych naukowców. Czy będzie się to odbywało także w ramach ogłoszonych przez MON programów „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”, które mają otworzyć wojskowe uczelnie i instytuty badawcze na zewnętrzne środowiska naukowe?

Tak, startujemy w obu tych programach. W ramach programu badań naukowych „Kościuszko”, który ma służyć zachęceniu do powrotu z emigracji polskich naukowców, już trzech spośród nich zgłosiło chęć przyjazdu do WAT. Niestety zgodnie z zasadami konkursu na razie nie mogę podać ich nazwisk. Projekt „Katedry ad hoc” natomiast przewiduje zapraszanie na krótkie pobyty wybitnych zagranicznych naukowców, którzy prowadziliby u nas cykl zajęć. W maju ma nas odwiedzić Shūji Nakamura, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2014 roku. Japoński naukowiec jest profesorem na uniwersytecie w Santa Barbara w USA i pionierem w dziedzinie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło, między innymi LED.

Szkoła się zmienia i rozwija. Czy są planowane w niej również nowe inwestycje?

Tak. Na przykład, dzięki wsparciu MON rozpoczęliśmy kilka tygodni temu budowę nowoczesnego akademika z 450 miejscami. Będzie przeznaczony dla podchorążych oraz słuchaczy kursów i szkoleń organizowanych w WAT w ramach doskonalenia zawodowego żołnierzy i pracowników wojska. Akademik będzie gotowy jesienią przyszłego roku.

Płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT, 1 października został rektorem uczelni. W latach 2005–2008 był szefem logistyki w MON, a następnie zastępcą rektora WAT. Od 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. wojskowych na tej uczelni. Jest autorem lub redaktorem naukowym monografii i publikacji, w których porusza zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych oraz wykorzystaniem sił zbrojnych i techniki wojskowej w neutralizacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych.

Rozmawiała Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. WAT

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1476892980
1300podchorazych i tak duzo w porownianiu do AMW jak na te znow niespokojne czasy Putinowskie zagrywki a reszta to ....platnicy kasiory ,papierki ,ciekawe czy nie wyjada jak inni
A1-86-90-7D

F-16 kończą misję w Estonii
 
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ukraiński kurs na Zachód
„Kaper” przeciw terrorystom
Ochotnik do Auschwitz
„Aviation Detachment” w Łasku
Promocja oficerska w AWL
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań studentem ASzWoj
Kraby kontra okręt
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ku czci roku 1918 i 1920
Trenują, aby szkolić innych
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wybuchowa edukacja
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kraken dla Kormoranów
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zamek na poligonie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Szybsza droga do armii zawodowej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe sanitarki dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Defendery 2020: RobUV
Bohaterska obrona wzgórza 385
Szybciej do wojska
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
A więc wojna...
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
Nadchodzi Armia Fight Night!
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dekady za wcześnie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kabina do zadań specjalnych
Dodatki dla specjalsów po nowemu
16 Dywizja najlepsza!
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ryzykowne remedium
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO