moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON: Zamiast śmigłowców wielozadaniowych chcemy specjalistyczne

Do 2022 roku polskie wojsko kupi co najmniej 50 śmigłowców różnych typów. Pierwsze będą już za dwa lata – zadeklarował dzisiaj w Sejmie Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Ta pierwsza partia nowych wiropłatów pozyskana zostanie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, którą zgłosił szefowi resortu dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej odbyła się dzisiaj w Sejmie debata poświęcona tzw. programowi śmigłowcowemu, czyli realizacji przez rząd i Ministerstwo Obrony Narodowej planu modernizacji technicznej armii w zakresie zakupu nowych śmigłowców wielozadaniowych.

– Cała Polska była świadkiem ordynarnego złamania zasad i reguł zamówień publicznych. Unieważnia się przetarg, dzieli się zamówienie, a następnie zleca się je firmie bez przetargu, wedle własnego uznania – oskarżał Czesław Mroczek, były wiceminister obrony, który reprezentował wnioskodawców o udzielenie przez szefa MON informacji bieżącej w tej sprawie.

Poseł Mroczek w rządzie Ewy Kopacz był odpowiedzialny za realizację przetargu śmigłowcowego. Dziś argumentował, że obecny minister obrony, odrzucając ofertę Airbusa, odrzucił tym samym bardzo korzystny dla Polski kontrakt offsetowy, który zakładał utworzenie tysięcy miejsc pracy w Dolinie Lotniczej i transfer zaawansowanych technologii.

Antoni Macierewicz odparł ten zarzut, mocno podkreślając, że większość informacji opozycji na temat offsetu, jaki miał towarzyszyć umowie kupna 50 śmigłowców H225M Caracal za 13,5 miliarda złotych, jest nieprawdziwa. – W żadnym z dokumentów nie ma gwarancji 6000 miejsc pracy dla Polski w wyniku przekazania obcemu koncernowi 13,5 mld złotych. To jest systematycznie powtarzana nieprawda. Podobnie jak systematycznie okłamuje się pracowników Łodzi i innych miast, jakoby tysiące miejsc pracy miały być związane z tym kontraktem – wyjaśniał Antoni Macierewicz.

Na zarzuty, iż za obecnych rządów Beaty Szydło MON nigdy nie chciało podpisać umowy na dostawę Caracali, Antoni Macierewicz odpowiadał, że choć nigdy nie ukrywał swojej negatywnej opinii na temat sensowności pozyskania jednolitej platformy śmigłowcowej do wielu zadań, to nie zamierzał wycofywać się z zobowiązań już podjętych przez państwo polskie. – To, czy ten kontrakt zostanie zawarty, czy nie, zależało od negocjacji offsetowych, czyli od tego, w jakim wymiarze zostanie dotrzymane zobowiązanie, że Polska na tym nie straci, że dopłyną tu technologie i możliwości produkcyjne – argumentował szef resortu obrony.

Odpowiadając na pytania posłów o plany MON ws. śmigłowców wielozadaniowych, Antoni Macierewicz zadeklarował, że Polska nie zamierza już kupować jednego typu wiropłata do wielu zadań. – Inne są wymogi wobec helikopterów pracujących w siłach specjalnych, inne są związane z potrzebami transportowymi, inne z uderzeniowymi, inne wreszcie ze zwalczaniem okrętów podwodnych i ratownictwem morskim – wyjaśniał, zapowiadając, że specjalistyczne wersje będą kupowane w ramach osobnych postępowań.

Szef resortu podkreślił, że w pierwszej kolejności – na podstawie pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej kilka dni temu przez dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – zostaną kupione maszyny dla wojsk specjalnych. Zaproszenie w tej sprawie zostało kilka dni temu skierowane do PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.

Choć minister nie powiedział, ile sztuk chcemy kupić, wyjawił oczekiwany termin dostaw – Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone w 2018 roku – zapowiedział.

Według dzisiejszych deklaracji Antoniego Macierewicza, polska armia chce kupić do 2022 roku łącznie 50 śmigłowców. Szef MON podkreślał jednak, że może ich być znacznie więcej. – Zamówienia w sumie obejmują, do 2022 roku, co najmniej 50 śmigłowców, ale nie zamykamy tej wielkości – mówił szef MON.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
 
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wilk na poligonie
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Rezerwista ochotnik też musi się starać
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wybierz się na wojskowe studia
Course on Diplomacy
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ostatnie dni kampanii 1939
Emerytura wypłacana w … karmie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Na granicy stratosfery
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Zbrodnia w Zakroczymiu
W jedynym słusznym kierunku
Przeprawa przez Narew
Szef MON-u w Forcie Sill
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ziemia z misji na pamiątkę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Współpraca i wspólna pamięć
Duch Invictus jest, czas na formę
Advantages of Efficient Organization
Strzelec do zadań specjalnych
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Więcej żołnierzy na granicy
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Legia Akademicka po raz piąty
Polsko-tureckie obrady
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO