moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoski „czołg na kołach”

Ma ponad 8 m długości, armatę kalibru 120 mm i waży 30 t. Najnowszy wóz bojowy Centauro II nie jest jeszcze produkowany seryjnie, ale włoski resort obrony już planuje zastąpić nim pojazdy obecnie używane we włoskiej armii. Nowoczesne uzbrojenie, w jakie jest wyposażony Centauro II, sprawia, że jest on nazywany czołgiem na kołach.

Nowy ośmiokołowy wóz bojowy Centauro II MGS, który stworzyły włoskie firmy Iveco i Oto Melara, pokazano w Rzymie zaledwie kilkanaście dni temu. Wcześniej jednak można go było zobaczyć podczas największej tegorocznej wystawy zbrojeniowej – Eurosatory w Paryżu. Waga pojazdu brutto wynosi 30 t (maksymalnie 35 t). Centauro II (wraz z armatnią lufą) ma 8,26 m długości. Wysokość samego kadłuba wozu to 2,10 m, a wraz z wieżą 3,65 m. Jego szerokość to 3,38 m, a prześwit 0,40 m.

Centauro II jest klasyfikowany jako niszczyciel czołgów, jednak ze względu na zamontowane w nim uzbrojenie, nazywany jest też czołgiem na kołach. O jakiej więc broni mowa? Z nowości zastosowanych w Centauro II, na które warto zwrócić uwagę, trzeba wymienić armatę gładkolufową kalibru 120 mm z lufą o długości 45 kalibrów i zapasem 12 pocisków. Została ona zamontowana w wieży Oto Melara HITFACT II i jest przystosowana do strzelania standardową amunicją NATO. Producent oferuje także opcję wstawienia do wieży armaty kalibru 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Razem z armatą w wieży został zamontowany karabin maszynowy MG-42/59 kalibru 7,62 mm z zapasem 750 naboi. Opcjonalnie na stropie wieży może być drugi karabin maszynowy lub zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Hitrole z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm czy też granatnikiem automatycznym 40-milimetrowym.

REKLAMA

Wewnątrz wieży jest miejsce dla trzech z czterech członków załogi: dowódcy wozu, działonowego i ładowniczego. Pierwsi dwaj dysponują celownikami optoelektronicznymi – dowódca panoramicznym peryskopem ATTILA II z kamerami dzienną i nocną, o zasięgu operacyjnym do 10 km, działonowy – systemem Lothar SD. Wóz wyposażono również w system dowodzenia i kontroli SICCONA C2, a także systemy łączności radiowej (6 radiostacji) i satelitarnej.

Centauro II jest napędzany silnikiem Iveco Victor 8V Euro III o mocy 533 kW (720 KM). Zamontowano w nim nowoczesną automatyczną skrzynię biegów z siedmioma przełożeniami i biegiem wstecznym. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 105 km/h. Przy czym zapas paliwa w baku pozwala na pokonanie 800 km (przy prędkości 70 km/h). Korzystny stosunek mocy do masy – 24 KM/t, nowa skrzynia biegów i zawieszenie sprawiają, że pojazd jest bardzo mobilny. Promień jego skrętu wynosi mniej niż 9 m. Centauro II może bez przygotowania pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1,5 m i rowy o szerokości do 2 m. Włoski pojazd pancerny ma zdolność do pokonania wzniesień o nachyleniu do 60% i zboczy o nachyleniu do 30%. Jego kąty zaś wejścia i zejścia wynoszą 40 stopni.

Zaletą Centauro II jest także duża odporność na eksplozje min i improwizowanych urządzeń wybuchowych. Spód jego podwozia uformowano w kształcie litery „V”. Pojazd ma zagłuszacz improwizowanych urządzeń wybuchowych H3 Jammer.

Włoski resort obrony chce kupić najnowsze wozy Centauro II. Serwis militarny Defense News podał, że najprawdopodobniej zamówienie będzie dotyczyć 11 wozów przedseryjnych i 39 seryjnych wraz 10-letnim pakietem logistycznym. Koszty oszacowano na 530 mln euro. Docelowo Włosi chcieliby mieć w wyposażeniu armii około 150 sztuk Centauro II. Zastąpiłyby one obecnie używane przez wojska lądowe B1 Centauro, które zostały wprowadzone do służby w 1991 roku (ich główną bronią jest armata kalibru 105 mm). Do 2006 roku wyprodukowano ich dla włoskiej armii 400 egzemplarzy. Przy czym 141 odkupiła Jordania. Wozy Centauro nabyła też Hiszpania. Z kolei na zamówienie Omanu opracowano wersje z armatą kalibru 120 mm, ale silnikiem o mniejszej mocy (650 KM) w Centauro II. Armia rosyjska testowała wariant z armatą 125-milimetrową. Na podwoziu Centauro opracowano dla armii włoskiej kołowy bojowy wóz piechoty Freccia. Dotąd dostarczono ich 250 w kilku wersjach. Docelowo Włosi chcą mieć 631 pojazdów z rodziny Freccia.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Iveco

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
F-16 kończą misję w Estonii
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojskowy Hot450Challenge
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Łączność: fundament operacji specjalnej
Galicyjskie przesilenie
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Laserowa artyleria US Army
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Hekatomba na Woli
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek: misja
Kurs dla saperskich ekspertów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Skok na głęboką wodę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bridge to Cooperation
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wymiana podwodnych doświadczeń
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Więcej celowników z PCO dla wojska
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W tym roku wojskowe święto bez defilady
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Układy ze skazą
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Chwała powstańcom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Lato z czerwonym terrorem
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Program kosmiczny dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO