moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencka wizyta w kwaterze Wielonarodowego Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni świetnie wypełnia zadania związane z realizacją ustaleń, które zapadły podczas szczytów NATO w Newport i w Warszawie – mówił zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Politycy odwiedzili kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu i spotkali się z żołnierzami.


Obu prezydentów przywitały w Szczecinie polska i niemiecka kompania honorowa oraz wojskowa orkiestra. Politycy spotkali się z dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. Manfredem Hofmannem, rozmawiali z kadrą oficerską, obejrzeli także przenośne stanowisko dowodzenia, które może zostać rozłożone w dowolnym miejscu i służyć dowodzeniu siłami NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. To była pierwsza wizyta prezydenta Joachima Gaucka w wielonarodowej jednostce. Prezydent Andrzej Duda był gościem Korpusu w ubiegłym roku.

– Ta jednostka to modelowy przykład dobrej współpracy między państwami – mówił prezydent Duda. – Przebiega ona na wielu płaszczyznach, bo mamy polsko- niemiecką umowę o współpracy wojsk lądowych, sił powietrznych, a także marynarki wojennej. Ta współpraca zacieśnia się, przykładem jest wspólne centrum dowodzenia okrętami podwodnymi na Bałtyku. Wierzę, że kwestia budowania infrastruktury bezpieczeństwa ma dla naszych krajów bardzo istotne znaczenie – dodawał. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał, że Wielonarodowy Korpus przygotowuje się właśnie do osiągnięcia pełnej gotowości, by w przyszłym roku dowodzić siłami szybkiego reagowania NATO. Ostatecznym sprawdzianem dla żołnierzy mają być przyszłoroczne manewry „Saber Strike”.

– Międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy, i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie – mówił prezydent Joachim Gauck. Podkreślał, że jego kraj konsekwentnie będzie wywiązywał się z sojuszniczych zobowiązań wobec Polski i innych państw NATO. – Polityka polska i niemiecka w kwestii obronnej są sobie bardzo bliskie. Zapewniam, że Niemcy nie będą uciekać od odpowiedzialności – mówił niemiecki prezydent. Zaznaczył także, że wzmacnianie flanki wschodniej NATO nie jest zagrożeniem dla innych krajów, ale oznacza, że „jesteśmy gotowi do obrony, gdy nasze wartości są zagrożone”.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni działa w Szczecinie od 1999 roku. Jednostka w ostatnim czasie przeszła reorganizację, która pozwoli jej wkrótce dowodzić siłami NATO w naszej części Europy. W tym celu liczbę personelu podwojono do 400 osób. Korpus ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli takie pojawią się na tzw. wschodniej flance NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji i Węgier. Już teraz może kierować tzw. szpicą NATO, czyli siłami bardzo wysokiej gotowości. W przyszłym roku, po certyfikujących ćwiczeniach, jednostka będzie w stanie dowodzić całymi Siłami Szybkiej Odpowiedzi NATO.

Wielonarodowemu Korpusowi podlegają także NFIU, czyli Jednostki Integracyjne rozmieszczone w Polsce, krajach bałtyckich, Słowacji i na Węgrzech, a ich zadaniem jest rozpoznawanie i monitorowanie sytuacji na swoim terenie, wspieranie obrony i zapewnienie logistyki dla wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP, Marcin Górka, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1480411020
Najcenniejszą rzeczą , którą możemy sobie wymarzyć to zapewnienie o dążeniu z strony niemieckiej o braku problemów z ich strony. .. .
96-69-5D-19

„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
Nauka zimowego pływania
Arsenał Iranu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Podziemna potęga
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Umowa na Harpie podpisana!
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Noc deportacji
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Krwawe walki o Monte Cassino
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Double Eagle po nowemu
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Czerwoni w odwrocie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żyj zdrowiej
Własne interesy Europy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
F-35 – polska Harpia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
O Patriotach na WAT
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Sowieci w lodowej pułapce
Szturmani na Lipie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Darłowo czeka na śmigłowce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO