moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydencka wizyta w kwaterze Wielonarodowego Korpusu

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni świetnie wypełnia zadania związane z realizacją ustaleń, które zapadły podczas szczytów NATO w Newport i w Warszawie – mówił zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Politycy odwiedzili kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu i spotkali się z żołnierzami.


Obu prezydentów przywitały w Szczecinie polska i niemiecka kompania honorowa oraz wojskowa orkiestra. Politycy spotkali się z dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego gen. Manfredem Hofmannem, rozmawiali z kadrą oficerską, obejrzeli także przenośne stanowisko dowodzenia, które może zostać rozłożone w dowolnym miejscu i służyć dowodzeniu siłami NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. To była pierwsza wizyta prezydenta Joachima Gaucka w wielonarodowej jednostce. Prezydent Andrzej Duda był gościem Korpusu w ubiegłym roku.

– Ta jednostka to modelowy przykład dobrej współpracy między państwami – mówił prezydent Duda. – Przebiega ona na wielu płaszczyznach, bo mamy polsko- niemiecką umowę o współpracy wojsk lądowych, sił powietrznych, a także marynarki wojennej. Ta współpraca zacieśnia się, przykładem jest wspólne centrum dowodzenia okrętami podwodnymi na Bałtyku. Wierzę, że kwestia budowania infrastruktury bezpieczeństwa ma dla naszych krajów bardzo istotne znaczenie – dodawał. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przypomniał, że Wielonarodowy Korpus przygotowuje się właśnie do osiągnięcia pełnej gotowości, by w przyszłym roku dowodzić siłami szybkiego reagowania NATO. Ostatecznym sprawdzianem dla żołnierzy mają być przyszłoroczne manewry „Saber Strike”.

REKLAMA

– Międzynarodowy korpus odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w czasach, w których i politycy, i społeczeństwo mają obawy co do bezpieczeństwa w Europie – mówił prezydent Joachim Gauck. Podkreślał, że jego kraj konsekwentnie będzie wywiązywał się z sojuszniczych zobowiązań wobec Polski i innych państw NATO. – Polityka polska i niemiecka w kwestii obronnej są sobie bardzo bliskie. Zapewniam, że Niemcy nie będą uciekać od odpowiedzialności – mówił niemiecki prezydent. Zaznaczył także, że wzmacnianie flanki wschodniej NATO nie jest zagrożeniem dla innych krajów, ale oznacza, że „jesteśmy gotowi do obrony, gdy nasze wartości są zagrożone”.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni działa w Szczecinie od 1999 roku. Jednostka w ostatnim czasie przeszła reorganizację, która pozwoli jej wkrótce dowodzić siłami NATO w naszej części Europy. W tym celu liczbę personelu podwojono do 400 osób. Korpus ma odpowiadać na zagrożenia, jeśli takie pojawią się na tzw. wschodniej flance NATO, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, krajów bałtyckich, Słowacji i Węgier. Już teraz może kierować tzw. szpicą NATO, czyli siłami bardzo wysokiej gotowości. W przyszłym roku, po certyfikujących ćwiczeniach, jednostka będzie w stanie dowodzić całymi Siłami Szybkiej Odpowiedzi NATO.

Wielonarodowemu Korpusowi podlegają także NFIU, czyli Jednostki Integracyjne rozmieszczone w Polsce, krajach bałtyckich, Słowacji i na Węgrzech, a ich zadaniem jest rozpoznawanie i monitorowanie sytuacji na swoim terenie, wspieranie obrony i zapewnienie logistyki dla wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/KPRP, Marcin Górka, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1480411020
Najcenniejszą rzeczą , którą możemy sobie wymarzyć to zapewnienie o dążeniu z strony niemieckiej o braku problemów z ich strony. .. .
96-69-5D-19

Kraken dla Kormoranów
 
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybsza droga do armii zawodowej
Trenują, aby szkolić innych
Dekady za wcześnie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Amerykanie odmładzają F-16
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nadchodzi Armia Fight Night!
Następca Honkera na MSPO
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Groty dla podchorążych WAT-u
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybciej do wojska
„Ci cholerni Polacy!”
„Kaper” przeciw terrorystom
Polsko-amerykańska współpraca
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defilada na święto dywizji
16 Dywizja najlepsza!
Ku czci roku 1918 i 1920
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ochotnik do Auschwitz
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Promocja oficerska w AWL
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Defendery 2020: RobUV
Laserowa artyleria US Army
Październik pod znakiem Tallboya
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
A więc wojna...
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zamek na poligonie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Zostań studentem ASzWoj
Ryzykowne remedium
„Aviation Detachment” w Łasku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO