moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kalendarium: październik – grudzień

W końcówce 2016 roku zawarto duże kontrakty na dostawę broni, w tym armatohaubic do Krabów i przeciwlotniczych rakiet Piorun. Mamy też uzyskać z USA pociski JASSM-ER. Przyleciały pierwsze samoloty szkolne Master. Polska nie kupi natomiast Caracali i szuka śmigłowców specjalistycznych zamiast wielozadaniowych. Przyjęto ustawę powołującą wojska obrony terytorialnej. Do dymisji podał się dowódca generalny – gen. broni Mirosław Różański. Mianowano Ryszarda Kuklińskiego na generała brygady i uroczyście pochowano na polskiej ziemi płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. W ostatnim kwartale mijającego roku powołano Akademię Sztuki Wojennej, ogłoszono podwyżki dla żołnierzy, a „Polska Zbrojna” świętowała swoje 95-lecie.

PAŹDZIERNIK

Polska nie kupi Caracali

Wojsko nie kupi śmigłowców H225M Caracal. – Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters. Kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej interes ekonomiczny i bezpieczeństwo naszego państwa. Rozbieżności w stanowiskach stron uniemożliwiają kompromis – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Oznacza to zakończenie ogłoszonego cztery lata temu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe.

fot. Jarosław Wiśniewski


Śmigłowce dla armii

Antoni Macierewicz zadeklarował, że Polska nie zamierza kupować jednego typu wiropłata do wielu zadań. – Inne są wymogi wobec helikopterów pracujących w siłach specjalnych, inne są związane z potrzebami transportowymi, inne z uderzeniowymi, inne wreszcie ze zwalczaniem okrętów podwodnych i ratownictwem morskim – wyjaśniał szef resortu.

fot. Bartosz Bera / rbsphotos.com

Jak zapowiedział minister obrony, specjalistyczne wersje śmigłowców będą kupowane w ramach osobnych postępowań. W pierwszej kolejności – na podstawie pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej przez Siły Zbrojne, wojsko planuje kupić maszyny dla wojsk specjalnych. Zaproszenie do rozmów na ten temat zostało skierowane do PZL Mielec, PZL Świdnik oraz Airbus Helicopters.


„Polska Zbrojna” świętuje 95-lecie!

5 października 1921 roku ukazał się pierwszy, okazyjny numer „Polski Zbrojnej”. Najpierw tytuł wychodził jako dziennik, później tygodnik. Od 2012 roku jest miesięcznikiem. 95. urodziny „Polski Zbrojnej”świętowaliśmy wspólnie ze zwierzchnikami, pracownikami, przyjaciółmi redakcji i czytelnikami.

fot. Łukasz Grzela/ PSWW Haller i Bieg Tygrysa


Akademia Sztuki Wojennej zainaugurowała działalność

Warszawska Akademia Sztuki Wojennej oficjalnie rozpoczęła działalność w nowych strukturach. – Decyzja o jej powołaniu była jedną z pierwszych, jakie podjąłem po objęciu funkcji ministra. To dla mnie zaszczyt, że mam możliwość inauguracji działalności nowej Akademii, nawiązującej do Wyższej Szkoły Wojennej, która ukształtowała najlepszych oficerów wojska, jakich miała Polska w czasie II Rzeczypospolitej. Taka będzie polska armia, jacy będą polscy oficerowie. Taki będzie system obronny RP, jacy będą studenci wychodzący z tej Alma Mater – mówił minister Antoni Macierewicz.

fot. Jarosław Wiśniewski

W wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” wyjaśniał cel trwającej reformy całego szkolnictwa wojskowego, podkreślając, że wszystkie uczelnie stały się bardziej cywilne niż związane z armią. – Przestały więc służyć kształtowaniu kadry Wojska Polskiego. A one muszą być najlepsze, jeśli chodzi o poziom wykształcenia, elitarne z punktu widzenia jakość wiedzy, ale nakierowane głównie na potrzeby bezpieczeństwa państwa i Wojska Polskiego – tłumaczył szef resortu obrony.


Awans dla Kuklińskiego

Pułkownik Ryszard Kukliński został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady. Awans oficera podpisał prezydent Andrzej Duda. Wnioskował o to w lutym 2016 roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


LISTOPAD

Samoloty dla VIP-ów

Ówczesny szef Inspektoratu Uzbrojenia MON generał Adam Duda oraz Jeffrey Crosby, reprezentujący amerykański koncern Gulfstream Aerospace, podpisali kontrakt na dostawę dwóch samolotów G550. Za maszyny Polska zapłaci 440 milionów złotych. Do końca sierpnia przyszłego roku mają one zostać przekazane armii, a dokładnie – 1 Bazie Lotnictwa Transportowego z Warszawy. Na pokładzie maszyn podróżować będą najważniejsze osoby w państwie.

fot. ppor. Robert Suchy/CO MON


Mastery wylądowały w Polsce

Do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie przyleciały pierwsze dwa z ośmiu zamówionych przez wojsko samolotów szkoleniowych M-346. To jedne z najnowocześniejszych maszyn treningowych na świecie. Dzięki nim Polska będzie mogła samodzielnie szkolić pilotów F-16. Ostatnie Mastery mają przylecieć do Polski do listopada 2017 roku.

fot. st. chor. sztab. Przemysław Ciucki


Rakiety JASSM-ER

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż polskiej armii JASSM-ER, czyli najnowszej wersji pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu powietrze – ziemia. Sprzedaż tych pocisków przez rząd Stanów Zjednoczonych innemu krajowi wymaga zezwolenia Kongresu USA. Strona polska uzyskała taką zgodę w połowie grudnia. Polska jest jedynym krajem, który ją otrzymał. 20 grudnia wiceminister obrony Bartosz Kownacki odebrał osobiście w Pentagonie komplet umów na dostawę tego uzbrojenia rakietowego do samolotów wielozadaniowych F-16.

fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON


Tablica ku czci żołnierzy wyklętych

Pod Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych. – To tablica chwały tych, których nazywamy żołnierzami wyklętymi przez wroga, ale nie przez naród. Ich walka to najlepsze świadectwo wierności wartościom patriotycznym. Dziś naszym celem jest kultywowanie pamięci o nich. Oddajemy im hołd, tworząc Polskę niepodległą, wolną, sprawiedliwą i odbudowując polskie wojsko – mówił minister Macierewicz. Odsłonięta tablica jest drugą płytą na Grobie Nieznanego Żołnierza poświęconą żołnierzom wyklętym. Pierwsza, umieszczona 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, upamiętnia dziewięć największych bitew podziemia niepodległościowego.

fot. Jarosław Wiśniewski


Sejm uchwalił ustawę o WOT

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, tworzącą wojska obrony terytorialnej. – Liczebność WOT w 2019 roku wyniesie prawie jedną trzecią liczebności całego Wojska Polskiego. To uzasadnia, dlaczego OT musi być odrębnym, piątym rodzajem sił zbrojnych. Ale świadczą też o tym zadania, do których te wojska przeznaczamy – mówił Antoni Macierewicz. 21 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powołującą WOT jako odrębny rodzaj Sił Zbrojnych RP. Wojska te zostaną powołane 1 stycznia 2017 roku.

fot. Michał Niwicz
 

Więcej pieniędzy na wynajem mieszkania

MON postanowiło urealnić stawki świadczenia mieszkaniowego, wypłacanego żołnierzom na mocy ustawy o zakwaterowaniu. Od 2017 roku więcej pieniędzy mają dostać wojskowi z 57 garnizonów, w tym ci służący w Dęblinie, Ustce i Elblągu. Wzrośnie także najniższe świadczenie mieszkaniowe – z 300 do 360 zł.


Awanse generalskie

Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na stopień generała dywizji mianowani zostali generałowie brygady: Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz Sławomir Pączek, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Do stopnia generała brygady awansowani zostali pułkownicy: Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, Jarosław Gromadziński, stojący na czele 15 Brygady Zmechanizowanej, Grzegorz Hałupka, kierujący 6 Brygadą Powietrznodesantową, Tomasz Piotrowski, zastępca dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, Cezary Wiśniewski, inspektor sił powietrznych, Krzysztof Radomski, zastępca inspektora wojsk lądowych i szef Zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, Sławomir Owczarek, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Inspektoracie Wojsk Lądowych oraz rektorzy-komendanci uczelni wojskowych: Ryszard Parafianowicz z Akademii Sztuki Wojennej, Piotr Krawczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Dariusz Skorupka z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Awanse odebrali też pułkownicy z Żandarmerii Wojskowej: komendant główny tej formacji Tomasz Połuch oraz jego zastępca Robert Jędrychowski. Na stopień kontradmirała mianowany został kmdr Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

fot. Jarosław Wiśniewski


Zniesienie limitów awansowych

Blisko 5000 żołnierzy z trzech korpusów otrzymało mianowanie na wyższy stopień wojskowy w ramach zajmowanego stanowiska. To efekt decyzji ministra obrony narodowej znoszącej limit awansowy. W sierpniu, na podstawie podobnego dokumentu, wyższy stopień otrzymało około 19 000 wojskowych. – Armia przez lata była minimalizowana, ograniczana, to się odbywało właśnie poprzez między innymi blokowanie awansów, zwłaszcza w korpusie podoficerskim. Polska potrzebuje oficerów, jak i podoficerów, stąd uwolnienie limitów – tłumaczył w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” minister Macierewicz.


Samoobrona dla kobiet

Techniki samoobrony i walka wręcz – tego wojskowi instruktorzy uczą kobiety w całej Polsce. Kursy samoobrony od 19 listopada odbywają się w 30 miastach. Szkolenie jest bezpłatne i trwa siedem miesięcy. – Ten kurs pozwoli kobietom nie tylko osiągnąć lepszą kondycję fizyczną, lecz również poznać podstawowe zasady samoobrony. Armia oddaje im do dyspozycji naszych najlepszych trenerów, by mogły w Polsce czuć się bezpiecznie – mówił szef MON, który jest pomysłodawcą szkolenia. Na kurs składa się osiem 90-minutowych spotkań.

fot. Jarosław Wiśniewski


GRUDZIEŃ

Polska pamięta o bohaterach

– Oni odbudowali Rzeczpospolitą, a gdy ta znów znalazła się w niewoli, nie złożyli broni – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas pogrzebu płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. Prochy oficerów sprowadzono z USA. Pochowano ich z honorami na Powązkach Wojskowych. Obaj oficerowie na polecenie polskiego rządu we wrześniu 1939 roku nadzorowali ewakuację 75 ton złota Banku Polskiego do Francji.

fot. Jarosław Wiśniewski


Wyższe wynagrodzenia dla żołnierzy

Z 2,95 do 3,20 wzrośnie od 1 stycznia 2017 roku wartość wskaźnika, według którego obliczane jest średnie wynagrodzenie żołnierzy. Przeciętna pensja wojskowego zwiększy się o 380,82 złotych brutto, natomiast średnie wynagrodzenie – z 4493,71 do 4874,53 zł. Zgodnie z opracowanym przez MON projektem rozporządzenia, nowe stawki wynagrodzeń poszczególnych wojskowych wyniosą: od 300 do 310 zł w korpusie szeregowych, od 320 zł do 400 zł w przypadku podoficerów, od 410 zł do 500 zł dla oficerów i 550 dla generałów.

 
Programy naukowe MON

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ramach programu naukowego „Katedry ad hoc” do Polski już w lutym przyjadą wybitni naukowcy z zagranicy, którzy będą prowadzili zajęcia w szkołach oficerskich. Najwięcej, bo aż 11 naukowców, przybędzie z wykładami do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Będzie wśród nich prof. Makarand Hastak (Purdue University) z USA. Dziesięciu zagranicznych specjalistów będzie gościła Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. Jednym z nich będzie prof. Paul Latawski, historyk i teoretyk wojskowości z brytyjskiej Royal Military Academy w Sandhurst. W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie będzie wykładać czterech naukowców z zagranicy, m.in. Słowak dr Jan Pila z Wydziału Lotnictwa Politechniki Koszyckiej. Pierwsze wykłady rozpoczną się w lutym. Całkowity koszt to 900 tys. zł, pokryje go resort obrony narodowej.


Generał Różański podał się do dymisji

Gen. broni Mirosław Różański złożył wniosek o skrócenie jego kadencji na stanowisku dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych (planowo powinna się ona zakończyć dopiero w 2018 roku). Jego obowiązki przejął gen. broni Leszek Surawski. 54-letni Różański na stanowisko dowódcy generalnego wyznaczony został w czerwcu 2015 roku. Zastąpił odchodzącego w stan spoczynku generała Lecha Majewskiego.

fot. plut. Patryk Cieliński


Miliardy na Kraby

Ponad cztery i pół miliarda złotych zapłaci Ministerstwo Obrony Narodowej za 96 samobieżnych 155-mm armatohaubic Krab. Pierwszy z kupionych Dywizjonowych Modułów Ogniowych „Regina” ma trafić do wojska w 2018 roku, a ostatni w 2024 roku. Kontrakt podpisano uroczyście w zakładach produkujących tę broń, czyli w Hucie Stalowa Wola. To największe jednorazowe zamówienie złożone w rodzimej zbrojeniówce po 1989 roku. – Model bezpieczeństwa do jakiego dążymy zakłada, że silna i dobrze wyposażona polska armia będzie mogła korzystać ze sprzętu produkowanego w naszym kraju – mówiła premier Beata Szydło podczas uroczystości. Podkreśliła, że dzięki wielomiliardowej umowie zakład ze Stalowej Woli oraz jego kooperanci mają zapewnioną pracę na najbliższych osiem lat.

fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON


Pioruny dla wojska

W przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kontrakt wart jest ponad 930 milionów złotych.

fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Nowa broń trafi do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister obrony Antoni Macierewicz. Zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpał tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił szef resortu obrony. Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śmierć bohatera
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Symulatory strzelań Rosomaków
„Bolko” w służbie
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Polowy „Brave Band”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Iran uderza w USA
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
JWK z odznaką pamiątkową
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Palmiry – miejsce kaźni
Egzekucje w ogrodach sejmowych
We Are All Darfur
Wojskowi eksperci o koronawirusie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Kolejne kontrakty na Wisłę
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Krwawe walki o Monte Cassino
Militaria na Zamku Królewskim
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Defender Europe 2020”: Amerykanie dotarli do Polski
Polacy najlepsi w Hackathonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Security Game
Pretorianie na Mazurach
„Defender” wkracza do Polski
Ważka bliżej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO