moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pogrzeb śp. gen. Ludwika Krempy

Generał Ludwik Krempa był przykładem osoby, która pokazywała jak żyć i jak walczyć o własną Ojczyznę – powiedział wiceminister Bartosz Kownacki podczas ceremonii pogrzebowej śp. pilota Dywizjonu 304. Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Ludwika Krempy odbyły się 9 stycznia na Cmentarzu Centralnym w Sanoku. Uczestniczył w nich, reprezentujący ministra obrony, sekretarz stanu Bartosz Kownacki oraz przedstawiciele władz państwowych i wojskowych.

– Generał Ludwik Krempa był przykładem patrioty, był przykładem bohatera, był przykładem osoby, która pokazywała jak żyć i jak walczyć o własną Ojczyznę - mówił wiceminister. – Pan Generał może być znakomitym wzorem dla następnych pokoleń jak kochać Polskę. Cześć Jego Pamięci!

Ludwik Krempa urodził się w Sanoku w 1916 r. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową im. Stanisława Staszica w Krakowie, w której w 1936 zdał maturę i otrzymał tytuł technika mechanika. W tym samym roku trafił na kurs szybowcowy, podczas którego zdobył kategorię "A" pilota szybowcowego. W 1937 roku rozpoczął służbę wojskową w Szkole Podchorążych Łączności w Zegrzu, skąd został przekierowany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Pilotował wówczas samoloty RWD-8, PWS-26 oraz Bartel BM-5 i Potez. Jako rezerwista otrzymał przydział do 6 Pułku Lotniczego we Lwowie.

Tuż po wybuchu II wojny światowej służył w 66 Eskadrze Obserwacyjnej, a później w 2 Pułku Lotniczym jako pilot łącznikowy. Wiosną 1940 r. wraz z grupą uciekinierów opuścił okupowaną Polskę przez zieloną granicę. Na Węgrzech został zatrzymany i odesłany z powrotem, ale udało mu się przedostać przez Ungwar, Záhony (gdzie mieścił się obóz dla uchodźców z Polski), Budapeszt, Belgrad, Grecję i dotarł do Turcji. Tam z portu w Mersin z grupą rodaków na statku SS Warszawa trafił do Hajfy.

Początkowo służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, a później trafił do formowanych w Anglii Polskich Sił Powietrznych. 26 października 1940 r. znalazł się w polskiej bazie w Blackpool, a po miesiącu rozpoczął długi cykl szkoleń. 1 lutego 1942 r. otrzymał stopień oficerski. W październiku tego roku przydzielono go do 304 Dywizjonu Bombowego. Wykonywał loty bojowe na maszynach Vickers Wellington. Były to patrole nad morzem celem wykrywania i niszczenia wrogich okrętów, w tym niemieckich okrętów podwodnych (do jego zadań należało patrolowanie, fotografowanie, bombardowanie); ponadto uczestniczył w bombardowaniu portu w Bordeaux. Latał także nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką Biskajską. Odbył łącznie 50 lotów – ostatni w czerwcu 1944. Później szkolił pilotów jako instruktor na samolotach Oxford.

Po zakończeniu wojny trafił ponownie do Dywizjonu 304, który stał się wówczas jednostką transportową. 24 stycznia 1946 został przeniesiony do 301 Dywizjonu Transportowego, w którym służył do rozformowania tej jednostki w grudniu 1946. Został zdemobilizowany w styczniu 1949.

Pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako kreślarz i projektant m.in. przy produkcji silników do autobusów oraz projektant pomp głębinowych i systemów zasilania awaryjnego. W 1988 powrócił do Polski i wraz z żoną zamieszkał w Krakowie. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddziału Krakowskiego. Aktywnie uczestniczy w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach kombatanckich.

W 2013 powstał poświęcony mu film „Wspomnień czar” autorstwa Edwarda Wyroby. Był kawalerem Orderu Virtuti Militari.

25 listopada 2016 r. prezydent Andrzej Duda wręczył wówczas płk. Ludwikowi Krempie awans generalski.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi na wysokościach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Z maratonu programowania do wojska
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Dead to the World
Selekcja w pigułce
Groźny jak Tallboy
Irańskie szachy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy weterani i książę Harry
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy nurkowie na Islandii
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
„Górale” zdobywają miasto
Stalin czekał i kalkulował
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Oko na Europę
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Cienka niebieska linia
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Samochód do desantowania
Agresja sowieckiego kolosa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pamięć o tragedii
Walka i dyplomacja
Chorwacki test polskich kadetów
Modernizacja starów 266
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Iranian Chess Game
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
GROM Challenge
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Jedna misja, jeden zespół
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO