moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierska przysięga, czyli manifest wolności sprzed 98 lat

Niezwykłe fotografie żołnierzy Armii Wielkopolskiej, którzy 98 lat temu ślubowali wierność Polsce, można oglądać na placu Wolności w Poznaniu. – Ta przysięga wpłynęła na ukształtowanie się naszej państwowości, a także na nowoczesne Wojsko Polskie – mówił wojewoda Zbigniew Hoffman, otwierając wystawę. Jej współorganizatorem jest polska-zbrojna.pl.Wystawa „Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę” zapoczątkowała obchody, przypadającej w przyszłym roku, setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na 12 prezentowanych fotografiach, została uwieczniona chwila ślubowania żołnierzy Armii Wielkopolskiej i ich głównodowodzącego gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. Było to dokładnie 98 lat temu – 26 stycznia 1919 roku. Przysięga była ważna dla mieszkańców Poznania, którzy licznie zgromadzili się na placu Wolności. Moment był szczególny, bo w Wielkopolsce Polacy wciąż jeszcze walczyli z armią pruską. Ważyły się też decyzje dotyczące granic Polski. Wielkopolanie, którzy oficjalnie nadal byli obywatelami Prus, traktowali więc ślubowanie jako wydarzenie symboliczne i manifest wolności.Zdjęcia tych historycznych wydarzeń zrobił znany fotograf Kazimierz Greger, który uwieczniał wielkie poznańskie wydarzenia. Na kilkuset zdjęciach udokumentował m.in. przebieg Powstania Wielkopolskiego. Niektóre z wydarzeń, jak ślubowanie z 1919 roku, Greger umieszczał na pocztówkach sprzedawanych w swoim sklepie. Wiele z nich zachowało się do dziś. Zdjęcia, które zostały pokazane na poznańskiej wystawie pochodzą z archiwum Biblioteki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

– Zdjęcia są olbrzymie, mają 4,5 m szerokości i 3 m wysokości – mów Alina Mackiewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa, współorganizator wystawy. Co ciekawe, zostały ustawione na placu Wolności w tych samych miejscach, w których stali żołnierze składający przysięgę. – Ci, którzy przyjdą obejrzeć wystawę będą mogli porównać dzisiejszy Poznań z tym sprzed niemal stu lat – dodaje Mackiewicz.


Zbigniew Hoffman, wojewoda wielkopolski, otwierając wystawę podkreślił, że wydarzenia z 29 stycznia 1919 roku miały dla Polaków, a na pewno mieszkańców Poznania, ogromne znaczenie. – Przysięga sprzed 98 lat w dużym stopniu wpłynęła na ukształtowanie się naszej państwowości, ale także już nowoczesnego Wojska Polskiego – mówił Hoffman. Dodał, że pamięć o wygranym przez Polaków powstaniu powinna być pielęgnowana przez cały rok – nie tylko 27 grudnia, w rocznicę rozpoczęcia walk. – Chcemy też, by obchody Powstania Wielkopolskiego miały charakter ogólnopolski – zapowiedział wojewoda.Organizatorami ekspozycji są portal polska-zbrojna.pl, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Polska Spółka Gazownictwa. Tę wyjątkową wystawę można oglądać do 3 lutego.

W dniu otwarcia ekspozycji mieszkańcy Poznania mogli otrzymać specjalny numer „Polski Zbrojnej”. Wydanie okolicznościowe zostało poświęcone 98. rocznicy przysięgi Wojska Wielkopolskiego, a także jednemu z najważniejszych wydarzeń powstania – zdobyciu stacji lotniczej w podpoznańskiej Ławicy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzki baypass przed „Orką”
 
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Trudna droga
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Defense Without Politics
Razem się szkolą, razem walczą
Gotowi na misję
Francuzi i Brytyjczycy szkolili się w Bydgoszczy
Klasy wojskowe po nowemu
AMW poleca się na święta
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Błyskawiczna reakcja
Amunicja i miny dla armii
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Sojusznicy przy wigilijnym stole
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Trzy filary wojny minowej
Leopardy na Podkarpaciu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Polska pod kontrolą armii
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Ostre strzelanie artylerzystów
The Army Enters the Frame
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Paczki dla kresowiaków
Gorące obrady NATO w Londynie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klucz do dobrych relacji
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Los Polski naszym losem
Wojsko na święta
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Unwanted Treaty
Artyleryjska interoperacyjność
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO