moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na linii ognia, czyli „Bison Drawsko 2017”

Niemieckie czołgi Leopard, polskie Rosomaki i transportery CV-90 holenderskiej armii bronią Teutonii przed najazdem wojsk Tarantiny. To scenariusz trwających w Polsce międzynarodowych manewrów „Bison Drawsko 2017”. Na poligon w Zachodniopomorskiem wyjechało 4,5 tys. żołnierzy z siedmiu państw.

Ćwiczenia w Drawsku należą do największych spośród tych, które w tym roku odbędą się na polskich poligonach. Scenariusz oparto na hipotetycznych wydarzeniach, dotyczących jednak realnych zagrożeń dla Europy Środkowo-Wschodniej i państw bałtyckich. Pomiędzy dwoma fikcyjnymi państwami: Tarantiną oraz Teutonią, jedną z jej byłych republik, dochodzi do konfliktu. Tarantina zgłasza bowiem pretensje do części terytorium Teutonii. Zabiegi dyplomatyczne nie przynoszą efektu i po serii prowokacji wybucha otwarty konflikt zbrojny.

 

W starciu na drawskim poligonie bierze udział 4,5 tys. żołnierzy. Siły Teutonii reprezentują wojska Holandii, USA, Kanady, Polski, Niemiec, Belgii i Estonii. Najeźdźców z Tarantiny – kompania holenderska, wspomagana m.in. przez polskie śmigłowce.

Atak na pozycje wroga

Po tym jak wojska Tarantiny opanowały część terenów Teutonii, alianci zajęli pozycje obronne i przygotowują się do kontrataku. Na linię frontu wyjechały niemieckie czołgi Leopard 2A4. Przeprawiły się przez rzekę Drawę pod osłoną nocy na pontonowym moście typu SRB (Standard Ribbon Bridge), który zbudowały holenderskie wojska inżynieryjne. Za nimi na ciężarówkach przerzucono sprzęt dla sojuszniczych wojsk. Jednocześnie Holendrzy wzmocnili drugi most, by mógł on służyć jako stała przeprawa.

Pozycje obronne w okopach obok Leopardów zajęła także holenderska piechota. – Współpracujemy z polskimi oddziałami, które mają nas wesprzeć w razie ataku nieprzyjaciela – mówi holenderski dowódca plutonu sił Teutonii. Po chwili na Leopardy i piechotę atak z powietrza przypuściły wojska Tarantiny, które wysłały szturmowe śmigłowce Mi-24. Z tego powodu czołgi co chwilę musiały zmieniać swoje pozycje obronne, aby przeciwnik ich nie namierzył.
To jednak zaledwie część głównych działań. Wojska sprzymierzonych czekają jeszcze długie walki, muszą poradzić sobie m.in. z prowokacjami przygotowanymi przez przeciwnika na terytorium Teutonii.

Tysiące żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu

Manewrami „Bison Drawsko 2017” dowodzi gen. Jan Swillens, dowódca holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. To Holendrzy są bowiem organizatorami ćwiczeń w Drawsku. Generał Swillens podkreśla, że to największe od 15 lat manewry jego armii. Wśród 4,5 tys. ćwiczących żołnierzy są: 3,5 tys. Holendrów, 600 Polaków, głównie z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z kompanią czołgów, a także pododdziały przeciwlotnicze, piloci z samolotami Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Niemcy wysłali do Drawska 150 żołnierzy, m.in. z oddziałów inżynieryjnych, w ćwiczeniach bierze także udział 50 Kanadyjczyków, 250 Amerykanów, 50 Estończyków i 30 Belgów.

Na poligon żołnierze przywieźli kilkaset sztuk sprzętu, m.in. kołowe transportery opancerzone Boxer (20 sztuk) i Rosomaki (ponad 20), bojowe wozy piechoty CV90 (30 sztuk) niemieckie czołgi Leopard 2A6 (osiem sztuk) i polskie czołgi PT-91, pojazdy rozpoznawcze Fenek (100 sztuk), armatohaubice Panzerhaubitze 2000 (dziewięć sztuk) i amerykańskie samobieżne haubice Paladin.

Manewry „Bison Drawsko” potrwają do 24 lutego.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
 
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
„Górale” zdobywają miasto
Klasy wojskowe po nowemu
Groźny jak Tallboy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
W Indiach mieli swój drugi dom
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Skok na lotnisko
Sprawdzają Brutusa
Nowa misja i nowy sprzęt
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polska nie pozostanie osamotniona
Iranian Chess Game
Dead to the World
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Selekcja w pigułce
Agresja sowieckiego kolosa
Thin Blue Line
Umowa na Feniksy
Polscy weterani i książę Harry
Nowy wiceminister w MON
Polscy nurkowie na Islandii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Chorwacki test polskich kadetów
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Rozpoczynamy nową erę
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja starów 266
Moje serce należy też do Indii
A Torn Subcontinent
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stalin czekał i kalkulował
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Brawurowa ucieczka „Orła”
Walka i dyplomacja
Wojsko wraca do Łomży
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO