moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze sprawdzą się na poligonach

Żołnierze będą się szkolić w składzie narodowym i międzynarodowym w kraju i za granicą. Wspólne treningi na poligonach przejdą wojskowi z jednostek lądowych, powietrznych, specjalnych i morskich. Towarzyszyć im będą żołnierze WOT i rezerwiści. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w tym roku przeprowadzi ponad 200 szkoleń i ćwiczeń wojskowych.

– Szkolenie wojska jest naszym priorytetowym zadaniem – mówi mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego RSZ. – W 2017 roku odbędzie się ponad 200 ćwiczeń i szkoleń narodowych oraz międzynarodowych w kraju i za granicą. Przeprowadzimy szkolenie także dla blisko 40 tysięcy żołnierzy rezerwy – mówi rzecznik prasowy. Oznacza to, że wojsko będzie się szkolić częściej niż rok temu. W 2016 odbyło się ponad 150 różnego rodzaju ćwiczeń, wśród nich te najważniejsze – „Anakonda”.

Jak informuje Dowództwo Generalne w szkolenie na poligonach zaangażowane będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne i wojska obrony terytorialnej. Razem z żołnierzami zawodowymi będą się szkolić żołnierze sojuszniczych armii oraz rezerwiści.

„Dragon” najważniejszy

Najważniejszym w tym roku wyzwaniem dla wojska będą organizowane we wrześniu przez DGRSZ manewry „Dragon-17”. To ćwiczenia taktyczne, w których poza pododdziałami zawodowych, żołnierzy rezerwy oraz WOT, biorą także udział przedstawiciele administracji państwowej oraz organizacje proobronne. Dowództwo Generalne RSZ zakłada, że podczas tegorocznej edycji manewrów (ćwiczenia organizowane są co dwa lata) ściśle współpracować ze sobą będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Żołnierze będą się szkolić na terenie całej Polski, a nie tylko na poligonach. Ćwiczenia odbędą się na przykład w budynkach i na terenie infrastruktury, która nie należy do wojska.

Główne siły na „Dragon-17” skieruje 12 Dywizja Zmechanizowana ze Szczecina. Żołnierze zmierzą się z różnego rodzaju zadaniami. Przede wszystkim sprawdzony będzie system mobilizacyjny jednej z jednostek wojskowych. Poza tym wojskowi będą musieli m.in. pokonywać przeszkody wodne, ewakuować rannych, desantować żołnierzy i sprzęt. Sprawdzą się także na strzelnicach i w działaniach zwiadowczych oraz walce z dywersją.

Na drawskim poligonie trwają ćwiczenia „Bison Drawsko”.

W ćwiczeniach „Dragon-17” wezmą udział żołnierze z krajów członkowskich NATO i państw partnerskich. W 2015 roku w „Dragonie” wzięło udział około 7 tysięcy żołnierzy, w tym tysiąc z wojsk sojuszniczych (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych).

Międzynarodowy skład

Dowództwo Generalne zwraca uwagę także na inne, planowane na 2017 rok manewry taktyczne: trwające właśnie „Bison Drawsko”, „Baltops” (czerwiec) i „Saber Strike” (czerwiec). W każdym z tych ćwiczeń będą uczestniczyć żołnierze z państw NATO.

To nie wszystko. Trwa już polsko-amerykańskie szkolenie, w którym udział biorą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Amerykanie z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team). W kwietniu natomiast regularne szkolenie z Amerykanami, Chorwatami i Rumunami, którzy w Polsce stworzą Batalionową Grupę Bojową, rozpoczną żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej. Międzynarodowy pododdział podlegać będzie dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej i stacjonować będzie w garnizonie Orzysz.


W polsko-amerykańskim szkoleniu udział biorą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Amerykanie z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT.

Kontynuowane będą także polsko-amerykańskie szkolenia lotnicze „Aviation Detachment”, na które do Powidza przylatują amerykańscy lotnicy wyposażeni w transportowce C-130 Hercules, a do Łasku i Krzesin – zza oceanu F-16.
Natomiast kawalerzyści z 25 Brygady będą się szkolić z Kanadyjczykami w ramach cyklu „Maple Detachment”. Ich poligonowe treningi odbędą się w Drawsku, Nowej Dębie i na Wędrzynie.

Polscy żołnierze wezmą udział także w ćwiczeniach i kursach poza granicami kraju. Tak będzie m.in. we wrześniu podczas organizowanego przez dowództwo armii Stanów Zjednoczonych w Europie ćwiczenia „Saber Guardian” oraz w czasie międzynarodowego ćwiczenia morskiego „Northern Coasts” na Bałtyku.

Czas rezerwistów

W 2017 roku w jednostkach i centrach szkolenia przeszkolonych zostanie w sumie ponad 12 tysięcy ochotników do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych. Planowane są także turnusy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów. Kontynuowane będzie również szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. W ćwiczeniach rotacyjnych weźmie udział około 12 tysięcy osób.

Ponadto Dowództwo Generalne planuje w tym roku powołać ok. 16 tys. żołnierzy rezerwy na ćwiczenia obowiązkowe. Rezerwiści wezmą udział m.in. w manewrach „Dragon-17”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ, biuro prasowe „Bison Drawsko”, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Zapal światło dla ofiar Katynia
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Walka i dyplomacja
Rozpoczynamy nową erę
Umarły dla świata
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polskie firmy na targach w Londynie
Chorwacki test polskich kadetów
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Stalin czekał i kalkulował
Z maratonu programowania do wojska
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Oko na Europę
W Indiach mieli swój drugi dom
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wojsko wraca do Łomży
Selekcja w pigułce
Pamięć o tragedii
Defendery 2019 – część 3
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Modernizacja Sokołów
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Polska nie pozostanie osamotniona
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Samochód do desantowania
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Agresja sowieckiego kolosa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Kosmiczny gość
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wrzesień ’39 na południu Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy wiceminister w MON
Rok Żelaznej Dywizji
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Śląskie sceny z życia
Thin Blue Line
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO