moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakietowy sojusz PGZ i MBDA

Polska Grupa Zbrojeniowa i europejski koncern obronny MBDA chcą współpracować przy projektach dotyczących systemów rakietowych. Chodzi między innymi o kooperację przy realizacji programu „Narew”, czyli obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Dziś przedstawiciele polskiego holdingu oraz koncernu MBDA podpisały porozumienie w tej sprawie.

Dzisiaj w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej szef narodowego holdingu obronnego Arkadiusz Siwko i jego zastępca Maciej Lew-Mirski oraz Paul Stanley, wiceprezes MBDA i Jean Luc Lamothe, dyrektor MBDA ds. eksportu, podpisali umowę o strategicznej współpracy pomiędzy PGZ a MBDA. Zgodnie z porozumieniem, jeśli polska armia wybierze w programie „Narew” rozwiązania oferowane przez koncern MBDA, czyli rakiety MICA VL, to część produkcji koncernu zostanie przeniesiona do firm należących do PGZ.

Współpraca koncernów ma dotyczyć również systemów rakietowych produkowanych na potrzeby wojsk lądowych (systemy przeciwpancerne), marynarki wojennej (zestawy przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe), a także sił powietrznych (rakiety powietrze-ziemia, powietrze-powietrze i powietrze-woda).

– Musimy podejmować działania, które rozbudowują nasze kompetencje przez cały czas, niezależnie od trwającego procesu modernizacji i zamówień z nim związanych. Musimy już dzisiaj być przygotowani na oczekiwania, które mogą nastąpić w kolejnych latach – mówił prezes Arkadiusz Siwko. Dodał, że PGZ podpisuje podobne porozumienia ze wszystkimi liczącymi się koncernami zbrojeniowymi w Europie. – Nigdy, i to jest nasza stała strategia, nie wiążemy się tylko z jednym partnerem. Wiążemy się z tymi partnerami, którzy w danym momencie posiadają najwyższy stopień zaawansowania technologicznego i, co ważne, gwarantują polskiemu przemysłowi udział w realizacji wszystkich produktów na odpowiednio satysfakcjonującym poziomie – podkreślał prezes PGZ.

Francusko-brytyjsko-niemiecko-włoski koncern zbrojeniowy MBDA to obecnie jeden z czołowych producentów systemów rakietowych na świecie. Firma, której udziałowcami są największe holdingi zbrojeniowe w Europie – Airbus Group (posiada 37,5% akcji), BAE System (37,5% akcji) oraz Leonardo (25% akcji), zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Jej przychody w ubiegłym roku przekroczyły 3 mld euro. Koncern MBDA jest jedną z nielicznych firm na świecie, która produkuje systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W ubiegłym roku holding zdobył wart prawie 200 mln funtów kontrakt na dostawę pocisków klasy powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM dla brytyjskich samolotów F-35.

Międzynarodowy koncern chciałby również dostarczać swoje produkty polskiej armii. Firma zaoferowała siłom zbrojnym RP m.in. system rakietowy Aster 30 jako broń zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła. Po wyborze przez naszą armię rozwiązań amerykańskich (ostateczny wybór ma zostać dokonany pomiędzy produktem MEADS albo Raytheona) europejski holding zabiega, aby to jej system rakietowy MICA VL tworzył Narew, czyli system przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego (25 km) zasięgu.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 roku. W jej skład wchodzi 60 państwowych spółek. Roczne przychody polskiego holdingu kształtują się na poziomie 5 mld zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
 
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wojny wygrywa rezerwa
Cybersec’19
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Klasy wojskowe po nowemu
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
101 lat Niepodległej!
GROM na kursie działań specjalnych
Symbol zaklęty w dacie
Codziennie składamy legunom raport
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Awanse na 11 listopada
Najwyższy skok w tandemie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Razem się szkolą, razem walczą
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wołyńskie lwie serca
68W Means Lifesaver
Logistycy w akcji
Wierny Polsce
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Black Jack ściąga do Polski
Nowy wiceminister w MON
Pogrzeb generała Ścibiora
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Jani, Miraculously Saved
Polscy weterani pobiegli w Maratonie Piechoty Morskiej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
O służbach specjalnych na ASzWoj
Tyraliera terytorialsów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Polacy świętowali niepodległość
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wojsko na Biegu Niepodległości
Niechciany traktat
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO