moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Program „Afgan” doceniony przez sojuszników

Pierwszy raz od prawie 60 lat Konferencja Amerykańskich Ortopedów Wojskowych uhonorowała lekarzy spoza USA. Nagrodę otrzymali Polacy: ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Specjaliści zostali wyróżnieni za badania żołnierzy rannych na misji, prowadzone w ramach programu „Afgan”.

– Wojskowy Instytut Medyczny dzięki dotychczasowej działalności może stać się szpitalem na poziomie międzynarodowym. Ta nagroda, którą panowie przywieźli ze Stanów Zjednoczonych, udowadnia, że jesteśmy na dobrej drodze – mówił dziś wiceminister obrony Wojciech Fałkowski w trakcie uroczystości w wojskowym szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie.

Ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego zostali nagrodzeni podczas 58. Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych, która odbyła się w grudniu 2016 roku w Kalifornii. Praca Polaków była jedną z 40 ocenianych. Po raz pierwszy kapituła konferencji przyznała nagrodę naukowcom spoza Stanów Zjednoczonych. – Zaprezentowaliśmy „Opis profilu zdrowotnego pacjenta – weterana PKW Afganistan w oparciu o ocenę pourazowych uszkodzeń narządu ruchu”, który był podsumowaniem dotychczasowych wyników badań części medycznej projektu „Afgan” – mówi płk Wojtkowski. – Ta nagroda to dla nas olbrzymi powód do satysfakcji, tym bardziej że gośćmi konferencji byli przedstawiciele głównych ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii – dodaje mjr Ziółek.

Dyrektor WIM gen. dyw. Grzegorz Gielerak podkreślał, że wyróżnienie dla lekarzy jest ukoronowaniem wielu lat badań całego zespołu pracującego przy programie „Afgan”. Lekarze sprawdzali, jak fala uderzeniowa wybuchu wpływa na żołnierzy znajdujących się w pojazdach opancerzonych. Naukowcy przez trzy lata przebadali 221 żołnierzy, którzy podczas misji w Afganistanie zostali ranni lub poszkodowani w wyniku wybuchów min pułapek. Wszyscy byli pasażerami wojskowych pojazdów. Większość z badanych to mężczyźni, którzy w momencie wypadku mieli 28 lat i przeważnie byli w załodze kołowego transportera opancerzonego Rosomak lub MRAP-a. Najwięcej żołnierzy odniosło rany w trakcie VII i IX zmiany PKW Afganistan.

Każde badanie w WIM trwało cztery dni. Lekarze sprawdzali między innymi, jaki wpływ na obrażenia żołnierzy, zarówno neurologiczne, jak i mechaniczne, miało miejsce, które zajmowali w pojeździe. Ustalono, że w czasie eksplozji najczęściej byli poszkodowani kierowcy, dowódcy i działonowi. U 53% badanych stwierdzono wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, u prawie 40% odnotowano uszkodzenia kończyn dolnych, a obrażenia kończyn górnych miało prawie 20% badanych.

Wnioski z badań prowadzonych przez ekspertów z WIM mają zostać wykorzystane podczas modernizacji transporterów opancerzonych. Specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniki Śląskiej, AMZ-Kutno i Akademii Sztuki Wojennej już pracują nad ulepszeniem rozwiązań w konstrukcji transporterów. – Mam nadzieję, że wyniki tego projektu przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa polskich żołnierzy – mówi dyrektor WIM.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Obrady Rady Unii Europejskiej
 
Wkręceni w skoki
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Dragon’19” od kuchni
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
ORP „Mewa” – historia bliska końca
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tak umierał Wołyń
Raki dla zawiszaków
Rivalry on Closed Sea
Morska Bryza w pobliżu Krymu
F-35 wylądowały w Powidzu
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Nowe nakolanniki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sojusze na fali
Moja „bazówka”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polsko-francuska szkoła uczuć
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Stawiamy na rozwój
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Kierunek: Afganistan
Kolejne drony dla WOT-u
Działalność firm na rzecz obronności
Kolejna szabla AFN zdobyta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Formowanie 19 Brygady
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Obława pełna białych plam
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Desant na czeskich spadochronach
The Chariots of Jihad
NATO silniejsze z rezerwistami
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Zmiany w przepisach mundurowych
Od konfliktu do zgody
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Sport nie dzieli, sport łączy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Ankona – samodzielna polska operacja
Gotowi na F-35?
Rozdarty subkontynent
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowi szturmani w JW Agat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO