moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Program „Afgan” doceniony przez sojuszników

Pierwszy raz od prawie 60 lat Konferencja Amerykańskich Ortopedów Wojskowych uhonorowała lekarzy spoza USA. Nagrodę otrzymali Polacy: ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Specjaliści zostali wyróżnieni za badania żołnierzy rannych na misji, prowadzone w ramach programu „Afgan”.

– Wojskowy Instytut Medyczny dzięki dotychczasowej działalności może stać się szpitalem na poziomie międzynarodowym. Ta nagroda, którą panowie przywieźli ze Stanów Zjednoczonych, udowadnia, że jesteśmy na dobrej drodze – mówił dziś wiceminister obrony Wojciech Fałkowski w trakcie uroczystości w wojskowym szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie.

Ppłk lek. Marcin Wojtkowski oraz mjr lek. Jakub Ziółek z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego zostali nagrodzeni podczas 58. Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych, która odbyła się w grudniu 2016 roku w Kalifornii. Praca Polaków była jedną z 40 ocenianych. Po raz pierwszy kapituła konferencji przyznała nagrodę naukowcom spoza Stanów Zjednoczonych. – Zaprezentowaliśmy „Opis profilu zdrowotnego pacjenta – weterana PKW Afganistan w oparciu o ocenę pourazowych uszkodzeń narządu ruchu”, który był podsumowaniem dotychczasowych wyników badań części medycznej projektu „Afgan” – mówi płk Wojtkowski. – Ta nagroda to dla nas olbrzymi powód do satysfakcji, tym bardziej że gośćmi konferencji byli przedstawiciele głównych ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii – dodaje mjr Ziółek.

Dyrektor WIM gen. dyw. Grzegorz Gielerak podkreślał, że wyróżnienie dla lekarzy jest ukoronowaniem wielu lat badań całego zespołu pracującego przy programie „Afgan”. Lekarze sprawdzali, jak fala uderzeniowa wybuchu wpływa na żołnierzy znajdujących się w pojazdach opancerzonych. Naukowcy przez trzy lata przebadali 221 żołnierzy, którzy podczas misji w Afganistanie zostali ranni lub poszkodowani w wyniku wybuchów min pułapek. Wszyscy byli pasażerami wojskowych pojazdów. Większość z badanych to mężczyźni, którzy w momencie wypadku mieli 28 lat i przeważnie byli w załodze kołowego transportera opancerzonego Rosomak lub MRAP-a. Najwięcej żołnierzy odniosło rany w trakcie VII i IX zmiany PKW Afganistan.

Każde badanie w WIM trwało cztery dni. Lekarze sprawdzali między innymi, jaki wpływ na obrażenia żołnierzy, zarówno neurologiczne, jak i mechaniczne, miało miejsce, które zajmowali w pojeździe. Ustalono, że w czasie eksplozji najczęściej byli poszkodowani kierowcy, dowódcy i działonowi. U 53% badanych stwierdzono wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, u prawie 40% odnotowano uszkodzenia kończyn dolnych, a obrażenia kończyn górnych miało prawie 20% badanych.

Wnioski z badań prowadzonych przez ekspertów z WIM mają zostać wykorzystane podczas modernizacji transporterów opancerzonych. Specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniki Śląskiej, AMZ-Kutno i Akademii Sztuki Wojennej już pracują nad ulepszeniem rozwiązań w konstrukcji transporterów. – Mam nadzieję, że wyniki tego projektu przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa polskich żołnierzy – mówi dyrektor WIM.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Defendery 2019 – część 4
 
Jedna misja, jeden zespół
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Z maratonu programowania do wojska
Modernizacja Sokołów
Stalin czekał i kalkulował
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Wrzesień ’39 na południu Polski
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Agresja sowieckiego kolosa
Cienka niebieska linia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Iranian Chess Game
Samochód do desantowania
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
GROM Challenge
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kosmiczny gość
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Irańskie szachy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie firmy na targach w Londynie
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line
Śląskie sceny z życia
Oko na Europę
Walka i dyplomacja
Umarły dla świata
Klasy wojskowe po nowemu
Historia Liberatora wyjaśniona
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zapal światło dla ofiar Katynia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Defendery 2019 – część 3
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko wraca do Łomży
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
W Indiach mieli swój drugi dom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO