moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Certyfikat NATO dla bydgoskiego centrum

„Quality Assurance” to certyfikat potwierdzający najwyższy poziom szkoleń według standardów NATO. Takim świadectwem może się pochwalić tylko kilka ośrodków natowskich na świecie. Teraz Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji przyznało certyfikat także Centrum Eksperckiemu Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy.

Ośrodek od kilku lat szkoli oficerów, którzy chcą służyć w jednostkach żandarmerii NATO. Jego pracę doceniło Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT), jedno z dwóch najważniejszych natowskich dowództw (oprócz Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji). Na początku lutego Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence – MP COE) w Bydgoszczy otrzymało certyfikat „Quality Assurance” potwierdzający, że prowadzone przez placówkę kursy i szkolenia spełniają najwyższe, natowskie standardy.

Dowodzący NATO MP COE płk Grzegorz Wasielewski podkreśla, że taki certyfikat ma jedynie kilka sojuszniczych ośrodków szkoleniowych. Aby dołączyć do tego grona, placówka w Bydgoszczy długo przygotowywała się, musiała bowiem przejść bardzo szczegółowy proces akredytacyjny. – Właściwie sprawdzano trzy obszary: „leadership and management”, „education and training” oraz „contribution to NATO”. W praktyce oznacza to jednak, iż oceniano, czy spełniamy aż trzydzieści jeden szczegółowych natowskich standardów związanych z programowaniem, planowaniem, przygotowaniem, zabezpieczeniem oraz prowadzeniem szkoleń i kursów, ale również m.in. z zarządzaniem informacją czy sprawami budżetowymi – wyjaśnia płk Wasielewski.

Co certyfikat oznacza dla Centrum? – Zdecydowanie więcej pracy – odpowiada z uśmiechem dyrektor NATO MP COE. Bydgoska placówka będzie teraz jedną z kilku, w których oficerowie planujący objąć stanowiska w policji wojskowej NATO będą przechodzić szkolenia kwalifikowane jako „NATO Approved”, czyli z najwyższym natowskim certyfikatem. Pierwszy taki kurs stacjonarny rozpocznie się w kwietniu, a do końca 2017 roku odbędzie się ich w sumie pięć, w tym kurs dla oficerów starszych. Obecnie certyfikat „Quality Assurance” ma m.in. NATO School Oberammergau, która jest uznawana za najważniejszą placówkę edukacyjną szczebla operacyjnego.

Pomysł, aby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego powstały centra doskonalenia (COE), pojawił się podczas szczytu NATO w Pradze w 2002 roku. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, mają się one zajmować edukacją i szkoleniami na szczeblu strategicznym i operacyjnym, opracowywać wnioski z operacji przeprowadzonych przez Sojusz, a także uczestniczyć w tworzeniu natowskich doktryn i standardów.

W 2008 roku zapadła decyzja, aby w Polsce utworzyć centrum zajmujące się tematyką wojskowej policji. Rok później ruszyła procedura uzyskania formalnych zezwoleń od nadzorującego wszystkie COE Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (ACT). W kwietniu 2010 roku ACT zgodziło się, aby w Bydgoszczy powstało Centrum Eksperckie Policji Wojskowych. 11 grudnia 2013 roku Polska oraz sześć innych państw: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia podpisały memoranda regulujące sprawy organizacyjne centrum, w tym również jego finansowanie i obsadę stanowisk. Pół roku później zakończył się proces tworzenia MP COE. 30 maja 2014 roku Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie centrum. Otrzymało ono również status międzynarodowej organizacji wojskowej.

W 2016 roku do państw tworzących NATO MP COE (tzw. sponsorskich) dołączyły Włochy, Grecja i Słowacja, a w pierwszej połowie 2017 roku zostanie podpisana umowa z Węgrami. Tym samym w bydgoskim ośrodku będą pracować przedstawiciele aż jedenastu państw Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: archiwum NATO MP COE

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nauka zimowego pływania
Własne interesy Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
For the Right Cause
Stulatka hydrografia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Szturmani na Lipie
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Żyj zdrowiej
Symulatory strzelań Rosomaków
O Patriotach na WAT
Chciałem walczyć z Niemcami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
We Are All Darfur
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Czerwoni w odwrocie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO