moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Certyfikat NATO dla bydgoskiego centrum

„Quality Assurance” to certyfikat potwierdzający najwyższy poziom szkoleń według standardów NATO. Takim świadectwem może się pochwalić tylko kilka ośrodków natowskich na świecie. Teraz Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji przyznało certyfikat także Centrum Eksperckiemu Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy.

Ośrodek od kilku lat szkoli oficerów, którzy chcą służyć w jednostkach żandarmerii NATO. Jego pracę doceniło Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT), jedno z dwóch najważniejszych natowskich dowództw (oprócz Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji). Na początku lutego Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence – MP COE) w Bydgoszczy otrzymało certyfikat „Quality Assurance” potwierdzający, że prowadzone przez placówkę kursy i szkolenia spełniają najwyższe, natowskie standardy.

Dowodzący NATO MP COE płk Grzegorz Wasielewski podkreśla, że taki certyfikat ma jedynie kilka sojuszniczych ośrodków szkoleniowych. Aby dołączyć do tego grona, placówka w Bydgoszczy długo przygotowywała się, musiała bowiem przejść bardzo szczegółowy proces akredytacyjny. – Właściwie sprawdzano trzy obszary: „leadership and management”, „education and training” oraz „contribution to NATO”. W praktyce oznacza to jednak, iż oceniano, czy spełniamy aż trzydzieści jeden szczegółowych natowskich standardów związanych z programowaniem, planowaniem, przygotowaniem, zabezpieczeniem oraz prowadzeniem szkoleń i kursów, ale również m.in. z zarządzaniem informacją czy sprawami budżetowymi – wyjaśnia płk Wasielewski.

Co certyfikat oznacza dla Centrum? – Zdecydowanie więcej pracy – odpowiada z uśmiechem dyrektor NATO MP COE. Bydgoska placówka będzie teraz jedną z kilku, w których oficerowie planujący objąć stanowiska w policji wojskowej NATO będą przechodzić szkolenia kwalifikowane jako „NATO Approved”, czyli z najwyższym natowskim certyfikatem. Pierwszy taki kurs stacjonarny rozpocznie się w kwietniu, a do końca 2017 roku odbędzie się ich w sumie pięć, w tym kurs dla oficerów starszych. Obecnie certyfikat „Quality Assurance” ma m.in. NATO School Oberammergau, która jest uznawana za najważniejszą placówkę edukacyjną szczebla operacyjnego.

Pomysł, aby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego powstały centra doskonalenia (COE), pojawił się podczas szczytu NATO w Pradze w 2002 roku. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, mają się one zajmować edukacją i szkoleniami na szczeblu strategicznym i operacyjnym, opracowywać wnioski z operacji przeprowadzonych przez Sojusz, a także uczestniczyć w tworzeniu natowskich doktryn i standardów.

W 2008 roku zapadła decyzja, aby w Polsce utworzyć centrum zajmujące się tematyką wojskowej policji. Rok później ruszyła procedura uzyskania formalnych zezwoleń od nadzorującego wszystkie COE Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (ACT). W kwietniu 2010 roku ACT zgodziło się, aby w Bydgoszczy powstało Centrum Eksperckie Policji Wojskowych. 11 grudnia 2013 roku Polska oraz sześć innych państw: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia podpisały memoranda regulujące sprawy organizacyjne centrum, w tym również jego finansowanie i obsadę stanowisk. Pół roku później zakończył się proces tworzenia MP COE. 30 maja 2014 roku Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie centrum. Otrzymało ono również status międzynarodowej organizacji wojskowej.

W 2016 roku do państw tworzących NATO MP COE (tzw. sponsorskich) dołączyły Włochy, Grecja i Słowacja, a w pierwszej połowie 2017 roku zostanie podpisana umowa z Węgrami. Tym samym w bydgoskim ośrodku będą pracować przedstawiciele aż jedenastu państw Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: archiwum NATO MP COE

dodaj komentarz

komentarze


Polskie firmy na targach w Londynie
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Rok Żelaznej Dywizji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Chorwacki test polskich kadetów
Śląskie sceny z życia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Thin Blue Line
Jedna misja, jeden zespół
Z maratonu programowania do wojska
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Stalin czekał i kalkulował
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Umarły dla świata
A Torn Subcontinent
Samochód do desantowania
Sprawdzają Brutusa
Głos (z) płonącej Warszawy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 4
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Modernizacja starów 266
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wojsko wraca do Łomży
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iranian Chess Game
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Nowy wiceminister w MON
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Agresja sowieckiego kolosa
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Klasy wojskowe po nowemu
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 3
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Dead to the World
Historia Liberatora wyjaśniona
Pamięć o tragedii
Rozpoczynamy nową erę
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowa misja i nowy sprzęt
Selekcja w pigułce
Terytorialsi na wysokościach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO